/ 16
4369
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Prošle godine osnovana slavonskobrodska Udruga medicinskih tehničara i sestara Domovinskog rata, danas je proslavila svoj prvi rođendan. U konferencijskoj sali Poliklinike Opće bolnice „Dr. Josip Benčević" u Slavonskom Brodu okupili su se članovi i simpatizeri kako bi još jednom ukazali zašto su bitni i potrebni ovom društvu koje od ratnih dana sada dijele gotovo tri desetljeća.
- Udrugu smo osnovali 14. lipnja 2019. godine. Ovo je naša prva obljetnica, a već je prožeta brojnim turbulencijama, posebice posljednja tri mjeseca. Oformili smo je ponukani činjenicom da smo na kongresima zamijetili kako se o povijesti naše Bolnice jako malo zna. Želimo propagirati sve vrijednosti koje su djelatnici brodske bolnice, moje kolegice i kolege, promicale tijekom Domovinskog rata, ali i poslije u mirnodopskom vremenu. Članovi naše Udruge dali su veliki obol u Domovinskom ratu. Mnoge kolege koje su tada radile, sada su četiri ili pet godina od mirovine, ali imamo i mladih članova koji će nam pomoći da se istina ne zaboravi. - kazao je Goran Miletić, predsjednik Udruge medicinskih tehničara i sestara Domovinskog rata Slavonski Brod, naglasivši kako su - zajedno sa slavonskobrodskim kirurzima, anesteziolozima i drugim liječnicima - medicinske sestre i tehničari skrbili o devet tisuća ranjenika, ali su, nažalost, svjedočili i sudbinama većine od devetsto poginulih.
Najstrašniji trenutci koje su doživjeli kao mladi liječnici (a mnogi od njih i roditelji) pogibija je dvadeset i osmero djece tijekom Domovinskog rata.
- Organizirali smo se tih ratnih dana u hodu. Imali smo sreću jer su ta ratna djelovanja na svom početku bila izvan ovog područja pa smo se stigli pripremiti koliko je to moguće. Bolnica je kasnije bila i granatirana. Dobar dio ekipe boravio je na terenima uz naše ratne postrojbe 108. i 139., 157., Specijalne policije i Treće gardijske brigade. U tom vremenu bilo je i zanimljivih anegdota. Bili smo mladi pa smo se, kada je u gradu bilo mirno, puno šalili. Optimizam i takav pristup životu ostao je do današnjih dana. - kazao je Slobodan Majstorović, djelatnik Hitnog prijema slavonskobrodske Bolnice.
Tih se vremena sjeća i sadašnji ravnatelj.
- U godini dana svog postojanja, Udruga je ispunila cilj, a to je održavanje kontinuiteta sjećanja i konekcije s Domovinskim ratom. Ti su ljudi, kroz djelovanje u postrojbama i bolnici, dali nevjerojatan obol. Bilo bi loše da se zaborave herojska vremena. Čestitam im, stoga, na onomu što su tada činili, ali i na onomu što čine sada. Kroz prezentacije na seminarima i kongresima promiču i današnji rad, odnosno, djelovanje Bolnice. - kazao je Josip Samardžić, ravnatelj slavonskobrodske Opće bolnice bez čije svesrdne podrške Udruga ne bi mogla djelovati.
Pomoćnica ravnatelja za sestrinstvo - glavna sestra bolnice, Ranka Vučković, dipl. med. sestra, spomenuta je danas kao primjer i uzor u toj struci, ali i kao aktivna članica ove 'mlade' Udruge. Upravo ona i njezine kolege, posljednjih nekoliko mjeseci imali su novi 'test spremnosti' i radili su u najtežim uvjetima od Domovinskog rata do danas.
- Dok su mnogi radili od kuće na računalu, mi smo i posljednja tri mjeseca danonoćno dežurali i primali pacijente kod kojih je postojala sumnja na koronavirus. Radit ćemo s njima i ubuduće. - dodao je Miletić, želeći pokazati kako su zdravstvenom osoblju pacijenti uvijek na prvom mjestu - čak i kada su njihovi vlastiti životi ugroženi.
Jedno je sigurno - i tijekom rata i tijekom koronakrize ovi su ljudi hrabro 'držali' prvu crtu obrane.