/ 29
1992
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Polaganjem vijenaca, paljenjem svijeća i prigodnom molitvom kod spomenika hrvatskim braniteljima u Ulici Stjepana Radića, pokraj savskog mosta, danas je u Slavonskom Brodu obilježena 27. obljetnica pogibije pripadnika 105. bjelovarske brigade.
- Osjećamo se kao i prvih godina. Nas roditelje to strašno stišće u srcu. Obilazimo sva bojišta diljem Lijepe Naše, ali i Bosne i Hercegovine, gdje smo ove godine bili u Orašju. Gdje su god naša djeca poginula, mi se njima idemo pokloniti. Roditelja, koji su ovdje zajedno sa mnom došli, sve je manje.. Ostala nas je tek jedna četvrtina. No, dokle god možemo, naša je dužnost da se svojoj djeci poklonimo, gdje god ona stradala. - kazala je predsjednica Udruge roditelja poginulih branitelja Bjelovarsko-bilogorske županije, Nada Hegedić, čiji je 25-godišnji sin Davor, član Specijalne policije, poginuo u vojno-redarstvenoj akciji „Bljesak".
Uz roditelje poginulih branitelja, predstavnike udruga proisteklih iz Domovinskog rata, ovoj su svečanosti prisustvovali zamjenik gradonačelnika grada Bjelovara, Igor Brajdić, zamjenica župana Bjelovarsko-bilogorske županije, Bojana Hribljan, zamjenik župana Brodsko-Posavske županije, Stjepan Bošnjaković te zamjenik gradonačelnika grada Slavonskog Broda, Hrvoje Andrić.
- Važno da obljetnice poput ovih na spomen-područjima uvijek i trajno obilježavamo te da se nikada u tome ne umorimo. Isto je tako bitno da sve važne datume, bitke i istine o Domovinskom ratu prenosimo na mlađe generacije jer, kako se kaže, narod koji ne cijeni svoju prošlost nema niti budućnosti. – poručio je zamjenik župana Brodsko-posavske županije, Stjepan Bošnjaković.
Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća odali su počast te zahvalnost za živote koje su bjelovarski branitelji dali braneći hrvatsku granicu na Savi. Tijekom ratnih mjeseci 1992. godine u slavonskobrodskom kraju život je izgubilo 18 branitelja bjelovarske brigade, a od toga su na današnji dan poginula čak devetorica.
- Jedno od najvećih vrijednosti koje su ostale iz Domovinskog rata upravo je povezanost između raznih dijelova Lijepe Naše koju su stvorili naši branitelji. Nažalost, najčvršće povezavši svojom žrtvom, svojim životima koje su dali boreći se za svoje domove daleko od svojih domova. Kao što su Brođani ginuli od Vukovara do južnih bojišta preko Maslenice, tako su i Bjelovarčani ginuli u Posavini i po istočnom bojištu. No, na taj su način stvorene neraskidive veze koje će trajati koliko i Republika Hrvatska, dakle, vječno. – kazao je Hrvoje Andrić, zamjenik gradonačelnika grada Slavonskog Broda.
Boreći se hrabro na zapadnom i istočnom slavonskom bojištu ukupno je poginuo 91 pripadnik 105. bjelovarske brigade, dok se jedan smatra nestalim, a ranjeno ih je preko 350.
- Ova nam obljetnica svake godine pobudi nekakve emocije zato što ih više nema, zato što ne konzumiraju ovaj današnji život. S druge strane, zbog toga osjećamo čast jer su upravo oni bili spremni žrtvovati se za ovo što danas imamo. Pobuđene su emocije žalosti, ali i nadahnuća. - kazao je Mirko Antolić, jedan od zapovjednika 105. bjelovarske brigade.
Zamjenica župana Bjelovarsko-bilogorske županije istaknula je kako je djecu potrebno naučiti što je nacionalna svijest, a što nacionalizam jer, kaže, 'kod nas se to sve pobrkalo'.
- Smatramo kako bi 'Škola za život' trebala obuhvatiti i ovakva spomen-područja jer se iz života najlakše uči ljubavi prema domovini, a ta ljubav prvo potječe od roditeljskog doma, zatim iz škole, gdje djecu moramo odgajati da cijene odakle dolaze. Ako se nacionalna svijest ne izgrađuje, uskoro bi mogao nestati i identitet naroda. Vjerujem kako će 'Škola za život' dati prostora, pogotovo nastavi povijesti, za vrednovanje tih stvari pravim riječima, ali i pravim stavom.– poručila je Bojana Hribljan, zamjenica župana Bjelovarsko-bilogorske županije, kazavši da ubuduće na obljetnicama poput ove ne budu samo oni iz dužnosti ili s tužnim sjećanjima, nego da budu i mladi jer se tako gradi ljubav prema domovini.