1780
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Osobe s invaliditetom, u jednoj od naših anketa, istaknule su kao svoj najveći problem neprihvaćanje i stav okoline prema njima - kazala je, uz ostalo, savjetnica pravobraniteljice za osobe s invaliditetom, Branka Meić Salie koja je danas posjetila slavonskobrodski radio 92FM istaknuvši kako je u promjeni stava okoline uloga medija od neprocijenjive važnosti.
Upravo je radio 92FM, koji je danas obilježio četvrtu obljetnicu svog postojanja, jedinstven po tome što su platforma putem koje osobe s invaliditetom, ali i članovi ostalih civilnih udruga, ističu, ne samo svoje probleme, nego i uspjehe te doprinos društvu u kojem žive. - Europa danas tek počinje poticati medije zajednice, a ja bih rekla da smo mi to, kroz ove protekle četiri godine već postali. Tim više raduje činjenica da smo dobili i tu institucionalnu prepoznatljivost i podršku - kazala je ovom prigodom Irena Vukas, glavna i odgovorna urednica slavonskobrodskog radija, čiji je pokretač Udruga multiple skleroze Brodsko-posavske županije.
Danas je to radio koji progavara o svemu onome što čini civilni sketor života, a to je prepoznato i od strane određenih ministarstva i kroz projekte koji su im odobreni. - Jedan od našioh najvećih projekata je projekt EU frekvencija zahvaljujući kojem smo uspostavili dugotrajnu suradnju s Ministarstvom vanjskih poslova i eu fondova. Kroz taj smo projekt održali niz emisija na temu informiranosti naših slušatelja o Europskoj uniji. Odradili smo i više radionica kroz koje smo savjetovali mlade što to oni mogu dobiti od EU, na koje se natječaje mogu javiti, kako mogu volontirati u nekim od zemalja EU. Tu su i radionice posvećene isključivo osobama s invaliditetom i udrugama - kazao je Tomislav Goll s 92FM, izrazivši nadu kako će suradnja s ministarstvom postati dugoročna.
Ono što je sigurno je kako će suradnja s Uredom pravobraniteljice za osobe s invaliditetom i tekako trajati. Naime, savjetnica Branka Meić Salie, najavila je za 1. listopada ove godine otvorenje područnog Ureda pravobraniteljice u Osijeku, a koji će djelokrugom rada pokrivati i područje Brodsko-posavske županije. - Na području rada zaštite prava osoba s invaliditetom mediji igraju važnu ulogu. Činjenica je kako se danas u medijima o toj kategoriji govori tek prigodničarski ili vezano uz određene probleme koji se javljaju. No važno je osvjestiti i javnost, ali i same osobe s invaliditetom, kako progavarati i govoriti jeste važno u svim aspektima da bi se razbio stereotip po kojem je osoba s invaliditetom jednako nekakav problem. Mi želimo izaći iz tih okvira i pokazati da su to osobe kao i svi drugi, da uz to što imaju neke teškoće i probleme imaju i jako puno doprinosa životu zajednice, ostvaruju se na raznoraznim područjima i da tako svakodnevno žive i nastoje obogatiti svoj i život zajednice. I zapravo je ovakva kontinuirana prisutnost jednog radia, koji progovara o osobama s invaliditetom, ali ne u izolaciji nego pokrivanjem svih tema i nastojanjem biti otvoren cijeloj zajednici i svim pitanjima kojima se bave građani s ovog područja - radio koji ima tu dodatnu vrijednost - zaključila je Melić Salie.