Novim obiteljskim zakonom znatno je postrožen odnos prema roditeljima koji izbjegavaju uzdržavanje djece s kojom ne žive, ali ostale su brojne nedorečenosti. Alimentacijski fond još nije zaživio, pa je naplata novca za uzdržavanje često neredovita ili je uopće nema.
SLAVONSKI BROD – "Kada sam se prije sedam godina rastala, sve troje djece bili su mi srednjoškolci. Na radnom sam mjestu pristala dati otkaz kako bih dobila otpremninu koju sam u cijelosti isplatila odvjetnici tražeći alimentaciju. Međutim, bivši je muž uzdržavanje počeo plaćati tek lani, i to samo za najmlađeg sina koji studira. Ostalih dvoje u međuvremenu je odraslo i izgubilo pravo na alimentaciju", žali se Brođanka Danijela T.
Predugački sudski procesi najveća su prepreka samohranim roditeljima na putu do ostvarivanja prava na alimentaciju. Novim obiteljskim zakonom znatno je postrožen odnos prema roditeljima koji izbjegavaju uzdržavanje djece s kojom ne žive, ali ostale su brojne nedorečenosti. U brodskoj udruzi samohranih roditelja 'Jedro' kažu kako najveći problem predstavlja to što alimentacijski fond još nije zaživio, pa je naplata novca za uzdržavanje često neredovita ili je uopće nema.
"Alimentacijski je fond najbolji lijek za sporu administraciju. Država bi iz tog fonda isplaćivala djetetu novac neophodan za njegovo uzdržavanje, a po dobivanju sudskog rješenja roditelj bi taj novac vratio fondu. Međutim, fond nije osnovan jer nema političke volje", kaže Snežana Čikardić, predsjednica udruge 'Jedro'.
Ni odredba po kojoj bi centri za socijalnu skrb po donošenju sudske presude morali "pokriti" nesavjesne roditelje i plaćati alimentaciju u praksi nikada nije sprovedena. U zakonu, naime, stoji kako će se novac uplaćivati samo ukoliko u centru smatraju da je ugrožena djetetova egzistencija. Da bi ostvario to pravo, roditelj ne smije imati apsolutno nikakva primanja, a tada mu centar može oduzeti dijete jer ga on nema čime uzdržavati! Kako bi se ublažile financijske tegobe samohranih majki i očeva, udruga 'Jedro' pokrenula je inicijativu za njihovo besplatno pravno savjetovanje i zastupanje.
"Ako je ekonomski ovisna o svom partneru od kojeg se razilazi, otkud samohranoj majci novac za odvjetnika? Nažalost, donatori prepoznaju potrebe nacionalnih manjina i drugih socijalno ugroženih kategorija, ali ne i samohranih roditelja, iako smo i mi marginalizirana skupina koja živi ispod granice siromaštva", ističe S. Čikardić.