SLAVONSKI BROD - Slavonskobrodske udruge poput 'Loco-moto' za osobe s invaliditetom, 'Vrapčići' za aktivan život u zajednici i destigmatizaciju te 'Regoč' za osobe s intelektualnim teškoćama, iznimno su bitne u svakodnevnom životu svojih korisnika, ali i njihovih obitelji koje su ponekad bespomoćne kada je u pitanju skrb za njihove najmilije.
O programu Udruge 'Loco-moto' naziva „Udruga - naš drugi dom", progovorila je predsjednica Gordana Mišković. Riječ je o projektu koji je, kao trogodišnji, počeo 2011. godine, a dobra je vijest da će biti nastavljen do 2023.
- Te 2011. godine program smo započeli s odobrenih 540.000,00 kn godišnje. 2017. godine sredstva su smanjena na 290.000,00 kn godišnje, da bi nam 2020. godine odobrili 280.000,00 kn godišnje. Unatoč ovako velikom smanjivanju sredstava, planirane aktivnosti se i dalje provode jednako kvalitetno. Do nekih promjena je tijekom vremena dolazilo, ali kao rezultat uočenih potreba korisnika. Umjesto usluge pomoći u kući, koja se sad pruža kroz projekt „Zaželi", uvedena je usluga Mobilnog servisa. Cilj uvođenja ove usluge je pružiti osobama s invaliditetom i članovima njihovih obitelji sve potrebne informacije i skrb u njihovom domu. Primijetili smo da neki članovi Udruge komuniciraju s Udrugom jednom godišnje, ili još manje, da ne znamo što se u međuvremenu s njima događa, kako žive i koje su njihove potrebe. O socijalnim kontaktima i sudjelovanju u nekim aktivnostima da ne govorim. Uglavnom imaju kontakt samo sa članovima obitelji koji su iscrpljeni, poneki već stariji i bolesniji. To su situacije koje se ne mogu preko noći promijeniti. Potrebno je raditi s cijelom obitelji, informirati ih o svim pravima i mogućnostima, stvoriti odnos povjerenja i na taj način pomoći osobama s invaliditetom da se uključe u aktivnosti koje im nudi program. - otkriva Mišković.
Udruga je, kroz programe, uistinu postala drugi dok korisnika koji dolaze na svakodnevne aktivnosti - kreativne radionice, fizioterapija, tribine, prezentacije, predavanja, sportske aktivnosti,…
U normalnom ih je radu prekinuo 'lockdown' zbog širenja koronavirusa, no tvrde kako ih je to još više povezalo.
- Vrlo brzo smo se, uz pomoć naših djelatnica, Valentine,Ivane, Gordane i Sandre, snašli i život Udruge prebacili u virtualni svijet. Otvorena je Viber grupa. Čak i oni koji do tada nisu imali Viber su ga prijavili, tako da smo mogli ostati zajedno. Čini mi se da smo se još više povezali. Dnevno je stizalo više desetaka poruka i slika, od prve jutarnje kave do polaska u krevet. Zajedno smo pili kavu, vježbali, kuhali, bavili se hobijima i sve to slikali i objavljivali. Možda jednog dana napravimo album „život u doba corone"! Na ovaj način lakše smo prebrodili to vrijeme fizičke odvojenosti. Ali smo svakako jedva dočekali da se možemo vratiti u prostor Udruge, pa makar i po strogim mjerama zaštite. - otkriva Gordana.
U 'novom normalnom' nastavljaju dalje i ne odustaju od svojih zajedničkih ciljeva.
- Udruga-naš drugi dom ide dalje do 2023. godine. Svi vi, koji nam se još niste pridružili, zovite. Naše će djelatnice doći do vas, a dalje ćemo zajedno dogovarati.
Za korisnike iz grada i bliže okolice osiguran je prijevoz kombijem. Za one koji žive nešto dalje od grada nadamo se da će se pronaći rješenje. Radimo na tome. - objavili su iz Udruge, poručivši time kako nikoga neće ostaviti na cjedilu.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -