1820
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Točno u podne, na slavonskobrodskom Trgu „Ivana Brlić Mažuranić", sve su oči bile uprte u neobičan desetominutni performans udruge Kultura, mediji i edukacija - „Arthea".
- Novi performans Glokalna umjetnost starenja snažan je performativni simbol i jedinstveno polje znanja. Slika susreta mladih i starih predstavlja ukazivanje na problem u zapadnoj kulturi kojeg je potrebno rješavati na puno razina: filozofskoj, socijalnoj, kulturološkoj i umjetničkoj, vjerskoj,… Situacijski performativno kroz „site-specific" umjetničku akciju, umnožit ćemo istovremenim audio-vizualnim preklapanjem intenzivan simbolički susret mladih i starih. Učenici su osvijestili važnost svoje egzistencijalne uloge „kretanja u susret starcima", studenti su bili mentori koji su pod ruku vodili stare ljude nekoliko metara preko trga u susret mladima, a mladi su im darovali cvijeće i kolače. Tijekom susreta tri interaktivne generacije plesačica plesom je potaknuta ta „revolucija nježnosti". - poručila je dr.sc. Vesna Srnić, predsjednica Udruge Arthea pod čijom se 'palicom' sve danas odvijalo.
U izvedbi naslova „Glokalna umjetnost starenja" koju su financijski podržali Ministarstvo kulture i medija te Grad Slavonski Brod, sudjelovali su učenici Osnovne škole „Ivan Goran Kovačić" te srednje Obrtničko-tehničke škole, potom osamdesetero studenata Učiteljskog studija slavonskobrodskog Sveučilišta koji su se tamo našli na multimedijskom zadatku, tri zagrebačke plesačice te pet korisnica gradskog Doma za starije i nemoćne. Potonje su sve posebno emotivno doživjele pa je bilo i suza radosnica.
- Ovo je bilo prekrasno. Baš sam uzbuđena, nisam očekivala da ću se ovako osjećati. Ova djeca uljepšala su nam vikend i učinila subotu potpuno drugačijom. Svaka im čast. U Domu nam je prekrasno, uistinu imamo sve što nam treba... i plesnjake i priredbe, odemo i na putovanja, ali ovo nam je stvarno bila nagrada nakon što smo zbog 'korone' dugo bili izolirani. - za SBplus kazala je Ruža Križ, 79-godišnja umirovljenica koja je bila posebno oduševljena izdržljivošću plesačica.
Poseban su obol ovom zanimljivom performansu koji je razbudio i uljepšao grad uz Savu dale tri zagrebačke plesačice različitih generacija; umirovljena koreografkinja i plesačica, Mirjana Preis (70), plesačica srednjih godina, Tamara Curić (48) te učenica Gita Curić (12).
- Najljepši dio plesa mi je kada mi iz kazališta dođemo nekamo gdje se ples ne podrazumijeva i donesemo dašak umjetnosti među ljude koji nisu svaki dan izloženi suvremenom plesu. Ples je univerzalni jezik, on nema teksta, samo emociju. Svi imamo tijelo i publika lako prepoznaje sebe i svoje životne puteve kroz naše pokrete. Čarobno je nastupati i na kazališnim daskama i na ulici. Osobno, obožavam „site-specific" nastupe. To znači da smo izvan sigurnosne zone i mi smo ti koji unose atmosferu u neki ambijent. - za SBplus kazala je koreografkinja, pedagoginja i umjetnica Tamara Curić koja se više od 30 godina profesionalno bavi suvremenim plesom.
Intenzivno proučavanje benefita suvremenog plesa u svakodnevnom životu čovjeka, njezina je preokupacija posljednje desetljeće.
- Vratila sam se srži plesa - on nas oplemenjuje, oslobađa, ruši barijere, otklanja strahove koji nas koče da živimo punim životom. Naše je tijelo čarobni instrument i ako se njime poigramo, shvatit ćemo da je svatko plesač i svatko može plesati. Svi su pozvani pokrenuti se kad god čuju neku glazbu. - dodala je Curić koja je plesati počela sa 14 godina. U plesnoj je točki danas sudjelovala i njezina 12-godišnja kćer Gita koja, pak, pleše od svoje četvrte.
Kako su i kakvu energiju plesačice danas prenijele na svoju publiku koja ih je znatiželjno promatrala s terasa slavonskobrodskih kafića, moguće je pogledati u priloženom videu.
Doživljaj i poruku svatko će stvoriti sam za sebe.