SLAVONSKI BROD – Neuobičajeno visoke temperature zraka obilježile su mjesec travanj koje su brojne Brođane privukle u prirodu, no među njima bilo je i onih kojima je već i šetnja od kuće do posla stvarala veliki problem. Riječ je, dakako, o alergičarima kojima cvjetanje drveća karakterističnih za kontinentalnu Hrvatsku izaziva burne reakcije.
- Najsnažniji prirodni alergen definitivno je pelud. Zbog svoje veličine zrnca peludi ne mogu prodrijeti duboko u dišne puteve, nego postaju uzročnici tegoba koje su tipične za alergijski rinitis. Svojim alergenim svojstvima djeluju na nosnu šupljinu, oči i nos. Sreća u nesreći je što se alergije na aeroalergene pojavljuju periodično, uglavnom u vrijeme cvjetanja određenih biljaka. - kazala je za SBplus mlada liječnica opće prakse koja je na zamjeni.
Prema peludnom kalendaru za kontinentalnu Hrvatsku Nastavnog zavoda za javno zdravstvo 'Dr. Andrija Štampar', u travnju je najviše problema alergičnim Brođanima stvorilo cvjetanje breze. Ništa manji problem nisu činila drveća hrasta, vrbe i graba, ali i biljaka koprive. Također, bila je visoka koncentracija peluda čempresa, jasena, borova, topole, platane i trava s tendencijom daljnjeg rasta. A samo najosjetljiviji mogli su osjetiti tegobe od cvjetanja lijeske i johe.
Isto tako, u centru grada na krovu Opće bolnice 'dr. Josip Benčević' smješten je uređaj za hvatanje peludi, tipa Lanzoni te iz dobivenih podataka redovito se izrađuje alergijski semafor i peludna prognoza koji su na raspolaganju osobama alergičnim na aeroalergogene, odnosno peludi koji izazivaju alergijske reakcije.
- Kod niskih koncentracija samo će izrazito osjetljive osobe imati simptome, većina osjetljivih osoba imat će simptome pri umjerenoj, dok će pri visokim i vrlo visokim razinama sve osobe osjetljive na pelud razviti simptome alergijske reakcije. - objasnila nam je.
U urbanim gradovima glavni izvor alergenog peluda upravo su drvenaste biljke. Naime, pelud breze najalergeniji je u skupini drveća koja je zbog svoje izrazite prilagodljivosti i rasprostranjenosti često iskorištena kao ukrasno drvo u urbanim gradovima. Koncentracije peluda najviše su u razdoblju cvata, što je za brezu karakteristično krajem ožujka i početkom travnja, ali prema spomenutnom kalendaru, iznimno osjetljive osobe mogle bi osjetiti tegobe čak do kraja svibnja jer ovisno o meteorološkim prilikama pelud se u zraku može zadržati u nižim koncentracijama.
Onečišćenja u urbanim sredinama podnosi i drveće hrasta, a njegova najveća koncentracija tijekom cvata je u travnju, ali i u svibnju kada će alergične osobe imati tegobe i zbog raznih trava.
- Zaštita vanjskih sluznica od alergena moguća je uz pomoć kortikosteroida u obliku spreja koje pacijenti uštrcavaju direktno u nos ili kapaju u oči. U slučaju da im ta zaštita nije dovoljna, upotrebljavaju lijekove antihistaminika ili oralnih kortikosteroida. Također, svojim pacijentima preporučam praćenje izvješća o aktivnosti peluda. - kazala je mlada liječnica te je napomenula kako liječenje peludne hunjavice treba započeti na vrijeme, najmanje 15 dana prije početka polinacije, a pacijenti terapiju trebaju koristiti do kraja razdoblja visokih koncentracija.
Proteklih je dana kiša znatno ublažila tešku situaciju alergičnim osobama zbog čega su koncentracije peluda niske. Stoga, vjerujemo kako će mnogi alergičari uspjeti danas uživati u prirodi uz obitelj i prijatelje bez nekih težih posljedica i alergijskih reakcija. No, očekivanim povećanjem temperature zraka ponovno će im se smanjiti kvaliteta života pa je vrlo bitno da nastave pratiti peludni kalendar, kao i informacije o aktivnosti peludi, kako bi mogli izbjeći povećane koncentracije određenih aeroalergena.
Savjeti za
osobe alergične na pelud:
1. Ako je koncentracija peludi na koju
ste alergični umjerena ili visoka, izbjegavajte izlazak za sunčanog i
vjetrovitog vremena između 12 i 18 sati.
2. Ako ipak morate boraviti na
otvorenome, nakon povratka kući, operite ruke, otuširajte se, operite kosu te
presvucite odjeću kako biste spriječili unošenje peluda u prostor gdje
boravite.
3. Ako ste u mogućnosti, najbolje
boravite u zatvorenim i klimatiziranim prostorima, također redovito uzimajte
terapiju propisanu od liječnika.
4. Za odlazak u prirodu izaberite dan
nakon kiše jer su taka koncentracije peluda u zraku najniže.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -