SLAVONSKI BROD - Narušavanje javnog reda i mira popraćeno tučnjavom zadnjih je tjedana učestala pojava, ako je suditi po policijskim izvješćima.
Naime, djelatnici Policijske uprave brodsko-posavske izvijestili su kako je ovoga vikenda 39-godišnjak bez povoda napao 22-godišnjaka. Nemili događaj zbio se u subotu oko 20 sati u mjestu Kovačevac, nedaleko Nove Gradiške, a čini se kako je itekako dovoljan povod za napad bila visoka koncentracija alkohola u organizmu napadača. Izmjereno mu je čak 3,16 promila. Tolika količina alkohola znatno mu je smanjila mogućnost koordinacije pokreta pa je napadnuti mladić prošao s lakšim tjelesnim ozljedama. Policija će protiv 39-godišnjaka podnijeti Optužni prijedlog Općinskom sudu u Slavonskom Brodu.
Podsjetimo,. prije svega nekoliko tjedana policija je u samo dva dana zabilježila četiri slučaja remećenja javnog reda i mira. U dva od tri slučaja, verbalna je svađa prerasla u fizički obračun, a svemu je 'kumovao' alkohol.
Je li ovim problemima kriva epidemija koronavirusa?
„Prirodno je da se ljudi u ovoj situaciji, u kojoj smo se svi zajedno našli, osjećaju ranjivijim, da ih je strah i da traže pomoć od drugih. Zato neki češće posežu za alkoholom kako bi se bolje osjećali. Alkohol utječe na raspoloženje pa se u početku konzumacije takve osobe mogu osjetiti opuštenije, ali u konačnici alkohol nas može učiniti još anksioznijim i depresivnijim.", istaknula je, govoreći i problemima s prekomjernim konzumiranjem alkohola u doba pandemije, Tamara Brezičević, diplomirana socijalna radnica pri Službi za zaštitu mentalnog zdravlja, prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti.
U svom izlaganju podsjetila je, uz ostalo, da alkohol dugoročno ne pomaže, a pri tome slabi imunološki sustav čime takve osobe postaju podložnije obolijevanju pa i koronavirusu.
„Mnogi će upotrijebiti alkohol kako bi se riješili ili suočili s teškim emocijama u nekom trenutku. Međutim, ako to postane uobičajeni obrazac to može postati štetno i za mentalno i fizičko zdravlje. Prekomjeran upotreba alkohola može pogoršati simptome mnogih mentalnih poremećaja i osobito može dovesti do slabijeg raspoloženja i tjeskobe. Povećana konzumacija alkohola može dovesti i do depresije te se osobe mogu naći u začaranom krugu. Uzimaju alkohol da se bolje osjećaju, a nakon konzumacije postaju depresivni.", pojasnila je Brezičević situaciju u kojoj se nalaze mnogi koji imaju problema s konzumacijom alkohola.
S obzirom na epidemiju koronavirusa i činjenicu da smo donedavna bili ograničeni u kretanju mnogima je to bila neizdrživa situacija i okidač za čašicu više. Sada kada su mjere popustile, a kafići otvoreni, došao je drugi izazov za osobe ovisne o alkoholu.
Iako velika većina osoba zapravo negira da ima ovaj problem bilo bi dobro da u situacijama kada vidi da bi stvar mogla izmaći kontroli potraži pomoć. U Slavonskom Brodu to mogu učiniti pozivom na brojeve telefona 035/411-319 i 035/363-308, ali i porukom na Facebook stranici Savjetovališta za mentalno zdravlje i ovisnosti SB. Koliko god nam novo vrijeme donosi nove ovisnosti, toliko i one 'stare' i 'tradicionalne' ostaju i zahtIjevaju djelovanje kako bi u konačnici bilo što manje posljedica. Kako za one koji imaju problem, tako i za one iz njihove okoline. Jer i jučerašnji slučaj fizičkog napada 39-godišnjaka na 22-godišnjeg mladića mogao je završiti s puno težim posljedicama da je, primjerice, mladiće nespretno pao ili da je odlučio uzvratiti. Kako bi se izbjegle te neželjene situacije važno je preventivno djelovati, a kako se brinuti o svom mentalnom zdravlju u doba epidemije više možete pročitati OVDJE.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -