2924
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Nedostatak logopeda i porast slučajeva poremećaja komunikacije, govora, jezika i glasa kod djece sve je češći problem gotovo svakog grada u Hrvatskoj.
Tako je i u Slavonskom Brodu u kojemu rade samo četiri logopeda od čega je dvoje zaposleno u brodskoj Općoj bolnici „Dr. Josip Benčević" dok druga dva rade u Osnovnoj školi „Milan Amruš" za djecu s posebnim potrebama te Ustanovi za rehabilitaciju i odgoj djece „Zlatni cekin".
- Dnevno imam i do petnaestak pacijenata, što je doista puno. Prvi pregled pokušavamo osigurati u roku od mjesec dana, dok uključivanje u terapiju ovisi o dijagnozi. Nastojimo izbjeći klasičnu listu čekanja od godinu i pol ili dvije. - još 2016. godine ukazivala je na problem brodska stručnjakinja za logopediju, Jasna Đanić.
Na adresi Ivana plemenitog Zajca 2 koji je unajmljen od Grada Slavonskog Broda djeluje i neprofitna Udruga „Logos" osnovana 2006. godine s ciljem provedbe različitih preventivnih, edukacijskih i rehabilitacijskih programa s djecom predškolske i rane školske dobi.
Velika važnost rane intervencije u svim područjima razvoja djeteta, a osobito u razvoju komunikacije, kao i činjenica da djeca Brodsko-posavske županije u okviru sustava predškolskog odgoja i obrazovanja nemaju dostupnog logopeda, uvjetovali su da raznovrsni programi u Udruzi budu namijenjeni upravo navedenom uzrastu djece.
Od samog početka rada Udruge, najveći dio aktivnosti u Logosu usmjeren je na prevenciju odstupanja govorno-jezičnog razvoja u vidu provođenja igraonica za poticanje razvoja govora i predčitačkih vještina namijenjenih djeci predškolske i rane školske dobi.
No, djece je previše, a mnogima su osim klasičnih radionica, zbog težine poremećaja govora, potrebne intenzivne individualne vježbe i pomoć usmjerena na konkretnu poteškoću. Tu nastaje problem pa su roditelji nerijetko prepušteni samima sebi u rješavanju govornih mana i problema u komunikaciji. Vremena je malo, a žele li ispraviti nepravilnosti, moraju djelovati što prije.
- Kod Matea je distorzija glasova uočena s tri i pol godine. Ima problema s izgovorom glasova s, š, z i ž. Mjesec dana smo čekali na prvi pregled koji je rezultirao time da su nas samo uputili na potrebu praćenja stanja i za pola godine opet smo došli na pregled. Rezultat svega je bio da je od tih slova „naučio" izgovoriti samo „š". Dakle, napredak je bio veoma slab. Dobili smo upute za rad kod kuće i redovito vježbam s njim, a društvo mu pravi i dvogodišnja sestra Iva pa sve oblikujemo u igru kako bi i njemu bilo zabavnije. Sada je napredak nešto veći, ali sve se svodi na to da sami radimo doma i zatim odlazimo na pregled na kojemu se utvrđuje trenutno stanje i daljnji rad. To je zapravo sva stručna pomoć - samo procjena. Kontinuiranog rada sa stručnom osobom u Brodu nema. - za SBplus izjavila je Sanela Kovačević koja je i sama svjesna da bi njezinom petogodišnjem sinu trebala redovita stručna pomoć logopeda koju u Brodu, nažalost, ne može dobiti.
Alternativa su skupi privatni sati za koje bi više puta tjedno morali putovati izvan Slavonskog Broda.
Stručni Suvagovi centri postoje samo u Zagrebu, Karlovcu i Osijeku, a u hrvatskoj metropoli radi polovica od ukupnog broja logopeda u državi. Logopedi na Hrvatskom zavodu za zapošljavanje provedu u prosjeku deset dana prije pronalaska posla, a trenutno niti jedan od njih nije nezaposlen.
Gradski dječji vrtići u Slavonskom Brodu mogu samo sanjati o zapošljavanju logopeda koji bi se od najranije dobi bavio navedenim problemima.
Obrazovanje opet ne prati tržište rada jer je Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu i ove akademske godine kao upisnu kvotu smjera logopedije osigurao samo 50 mjesta. Kažemo „samo" jer je jasno kako neće svi upisani to i završiti, a potreba za ovom strukom očito je golema.
Zato je upisna kvota za preddiplomski i diplomski sveučilišni studij Prava u Zagrebu 2017./2018. iznosila nevjerojatnih 650 mjesta te dodatnih 50 za izvanredne studente.
Upozorenja i molbe upućene državi očito ne "pale", a mališani trebaju pomoć baš u ovoj dobi kada je govor još moguće ispraviti. Oni nemaju vremena čekati, a posljedice će ostati trajne te mogu utjecati na njihov društveni život, ali i odrediti njihovu osobnu kao i profesionalnu budućnost.