2954
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Nedovoljna procijepljenost ukupnog broja stanovništva u kombinaciji s delta sojem koronavirusa, koji se širi brže, uz nepridržavanje propisanih epidemioloških mjera uzrokovali su do sada najveće brojke oboljelih u Hrvatskoj. Situacija nije ništa bolja niti u Brodsko-posavskoj županiji. Stručnjaci upozoravaju na mogućnost kolapsa zdravstvenog sustava. A to, za one koji ne shvaćaju, znači da zbog angažiranosti liječnika na liječenju velikog broja kovid pacijenata, neće biti prostora za pružanje adekvatne liječničke skrbi za ostale pacijente. Kakva je trenutna situacija u Brodsko-posavskoj županiji, provjerili smo u bolnicama u Novoj Gradiški i Slavonskom Brodu.
- Kod nas je situacija za sada dobra. Na raspolaganju za kovid pacijente imamo 30 kreveta, a trenutno je deset hospitaliziranih osoba, od kojih je jedna na respiratoru tako da za sada normalno radimo i sa ostalim pacijentima - za SBplus kazao je ravnatelj novogradiške Bolnice dr. Josip Kolodziej.
Ponovno aktiviran dio Covid 2 zgrade
U slavonskobrodskoj Bolnici smještajni kapaciteti su popunjeniji. Prema podatcima od 6. studenog u slavonskobrodskoj Općoj Bolnici bilo je hospitalizirana 41 osoba od čega njih devet na respiratoru. U četvrtak, 4. studenog podatci o zaraženim u 24 sata govorili su o 66 novih slučajeva. Već u petak je u roku od 24 sata evidentirano čak 259 novooboljelih. U proteklih pet dana ukupno 558 osoba, od čega više od polovice zadnja dva dana. - Odnedavna je ponovno aktiviran prvi kat COVID 2 zgrade. U obje zgrade, Covid 1 i 2, angažirano je ukupno 36 sestara. Povećali smo i broj timova akutne respiratorne ambulante, ako se ukaže potreba proširit ćemo i kapacitete COVID Jedinice intenzivnog liječenja. Situacija je za sada takva da elektivni program (unaprijed dogovoreni operativni programi, nap.a.) ide redovno. Moguće da je negdje malo usporen ako se pojave zaraženi pacijenti i djelatnici, ali sve u svemu za sada nije dolazilo do smanjenja. No, kao i cijelo vrijeme epidemije tako se i sada svakodnevno prilagođavamo situaciji. Bude li broj zaraženih, a time i hospitaliziranih, i dalje rastao ovim tempom, razmišljat će se o mogućnosti usporavanja hladnog pogona, no za sada elektivni program nismo ukidali - za SBplus kazao je ravnatelj slavonskobrodske Opće Bolnice dr. Josip Benčević, dr. Josip Samardžić.
Od idućeg tjedna ponovno 'drive in' testiranje?
Porastao je i broj osoba koje odlaze na PCR testiranja, što zbog pretraga, što zbog činjenice da su im nalazi potrebni jer se nisu cijepili. Gužve su neminovne.
- U Covid ambulanti na Trgu hrvatskog proljeća gužve su značajno povećane nakon produljenog vikenda. Građani se zbog čekanja žale i nama, ali situacija je takva da su djelatnici Doma zdravlja tek operativci koji provode zaključke i odluke Stožera civilne zaštite i Nastavnog zavoda za javno zdravstvo. - za SBplus kazala je ravnateljica slavonskobrodskog Doma zdravlja Lidija Grčić, nakon što smo joj postavili upite koje su nam poslali građani.
- Red bude do Bille, a tu stoje i bolesni ljudi. Hladno je. Pada i kiša, a radi samo jedan tim. - u pritužbi su nam naveli građani. Svjesni su toga, kazala nam je Grčić, i u Stožeru i Domu zdravlja. Tako će već od idućeg tjedna nastupiti određene promjene. - Zbog pogoršanja vremenskih prilika razmatramo mogućnosti da od idućeg tjedna ponovno uvedemo drive-in testiranje (dolazak vozilom do punkta i testiranje bez potrebe izlaska iz vozila, nap.a.). - najavila je Grčić.
Kako su se vremenski uvjeti pogoršali, već krajem ovoga tjedna uzimanje uzoraka za testiranje na SARS-CoV-2 moguće je na dvije lokacije. Osim na Trgu hrvatskog proljeća 3, testiranja su moguća i u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo u Cesarčevoj ulici.
Na Trgu hrvatskog proljeća testiraju osobe koje je s uputnicom poslao liječnik obiteljske medicine. Oni se mogu testirati svaki radni dan i subotom od 7.30 do 9.30 sati. U Nastavnom Zavodu za javno zdravstvo testiranja su radnim danima i subotom od 7 do 9 sati. Na toj lokaciji će se uzimati uzorci za PCR analize na SARS-CoV-2 te brzi antigenski testovi (BAT-ovi) za osobe bez simptoma (dijagnostički zahvati, bolničko liječenje, razne vrste pregleda i pretraga…) i za osobe koje trebaju takve analize iz osobnih potreba.
S rastom broja oboljelih raste i broj onih koji se žele cijepiti. Uz one koji se dolaze cijepiti po drugi, a neki i treći puta, tu su i oni koji su se odučili na kraju ipak primiti prvu dozu cjepiva. Što zbog straha, što zbog pooštrenih mjera Stožera, koje bi uskoro mogle biti i rigoroznije. Gužve su zadnjih dana, nakon naglog skoka broj novooboljelih, velike. Građani se žale da i tu stoje u redovima ispred zgrada u kojima se obavljaju cijepljenja (Trg hrvatskog proljeća i Cesarčeva) te su izloženi nepovoljnim vremenskim prilikama, a time i mogućnosti da se razbole.
- Nažalost u ovom trenutku nemamo drugog rješenja. Iz dvorane u Srednjoj školi Matija Antun Relković morali smo izaći jer se ona ne grije pa je nepraktično da ljudi, koji zbog cijepljenja trebaju skinuti jaknu i osloboditi ruku, budu u hladnom. U dvorane ostalih škola nismo mogli, iz dvorane Vijuš smo opravdano morali izaći zbog redovnih aktivnosti koje se tamo odvijaju. Jedini prostori koji omogućavaju prihvatljive uvjete u trenutku cijepljenja i 15 minuta nakon njega, dok građani moraju pričekati na eventualnu reakciju, jesu Covid ambulanta kod kolodvora i naša zgrada u Cesarčevoj ulici. - pojasnio je ravnatelj Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije dr. Ante Cvitković ističući kako je svjestan da do trenutka dok ne dođu na red za cijepljenje građani stoje u neadekvatnim uvjetima.
'Liječnici obiteljske medicine dužni su cijepiti svoje pacijente'
Kao jedno od mogućih rješenja predlaže odlazak kod liječnika Opće medicine. - Svatko ima mogućnost nazvati svog liječnika obiteljske medicine i naručiti se za cijepljenje. Obiteljski liječnici su dužni obaviti cijepljenje, a ako kojim slučajem kod sebe nemaju cjepiva trebaju doći do nas i preuzeti ga - poručio je dr. Cvitković.
I ravnateljica Doma zdravlja Slavonski Brod, Lidija Grčić kaže kako su liječnici obiteljske medicine dužni cijepiti svoje pacijente. - Ja moram iskazati zadovoljstvo radom naših obiteljskih liječnika koji, u pravilu, iznimno dobro surađuju - iskazala je svoje zadovoljstvo ravnateljica Grčić, koja se ovom prilikom, kratko, još jednom osvrnula i na problem testiranja pacijenata. - Gužve pojedinim danima jesu velike, ali evo jedna pozitivna stvar je što se kod nas na testiranje ne treba naručivati po dva tri dana unaprijed, kao primjerice u Zagrebu. Dovoljno je s uputnicom doći na testiranje, a liječnici ga ne prekidaju dok i posljednji pacijent na bude testiran - kazala je Grčić.