SVJETSKA zdravstvena organizacija (WHO) objavila je na svojoj stranici kako podržava odluku Facebooka u omogućavanju pristupa znanstveno provjerenih informacija o cijepljenju korisnicima koji takve traže putem Instagrama, Facebooka i drugih foruma.
Društvene mreže, koje imaju (pre)veliku ulogu u današnjici omogućile su pojavu dezinformacija o cjepivu u brojnim zemljama - tijekom velike kampanje sprječavanja dječje paralize u Pakistanu i imunizacije protiv žute groznice u Južnoj Americi.
"Građani Brodsko-posavske županije ne moraju brinuti jer 'stojimo' iznad 95 posto procijepljenosti, koliko i iznosi zakonski propisani minimum."
Kako bi smanjili takvo širenje dezinformacija, Facebook je, naime, obećao na više jezika osigurati korisnicima vjerodostojne informacije o cjepivima. Potvrdio je kako 'počinje tražiti dodatne načine kako bi povezao ljude s mjerodavnim informacijama o cjepivima na Facebooku i Instagramu'. Dodao je kako će također odbaciti sve reklame koje uključuju dezinformacije o cijepljenju.
- Velike digitalne tvrtke imaju odgovornost za svoje korisnike te im trebaju osigurati pristup pravim činjenicama o utjecaju cjepiva na zdravlje. Netočnosti o cjepivima velika su opasnost za globalno zdravlje čime se mogu preokrenuti desetljeća napretka u borbi protiv smrtonosnih zaraznih bolesti, poput ospica, difterije, hepatitisa, polija, kolere i žute groznice, a koje se cijepljenjem mogu spriječiti. - stoji u priopćenju Svjetske zdravstvene organizacije.
WHO ističe kako je cijepljenje jedno od najvećih i najmoćnijih dostignuća u povijesti javnog zdravstva i procjenjuje kako cjepiva spašavaju najmanje 2 milijuna života svake godine u svijetu.
Unatoč širenju dezinformacija o cijepljenju putem društvenih mreža, u Brodsko-posavskoj županiji i Slavonskom Brodu i dalje nema straha od epidemija jer je procijepljenost zadovoljavajuća.
- Odbijanje cjepiva može znatno smanjiti postotak procijepljenosti i u tom slučaju rezultirati pojavom epidemije raznih zaraznih bolesti. No građani Brodsko-posavske županije ne moraju brinuti jer 'stojimo' iznad 95 posto procijepljenosti, koliko i iznosi zakonski propisani minimum. Bez obzira što je riječ o društvenim mrežama, podržavam svaku aktivnost kojima će osobe, zainteresirane za informacije o cijepljenju, doći do znanstveno provjerenih činjenica koje su utvrdili stručnjaci. - istaknuo je za SBplus dr. Ante Cvitković, ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije dodavši kako je na području Brodsko-posavske županije u protekla dva mjeseca zabilježeno samo pet slučajeva ospica.
Naravno, osim provjeravanja putem društvenih mreža, zainteresirani se o podatcima u vezi cijepljenja uvijek mogu savjetovati s liječnikom koji će potvrditi mišljenja stručnjaka na bazi provedenih znanstvenih istraživanja. A prema vašim glasovima u anketi SBplusa u siječnju prošle godine, treba li djecu cijepiti protiv ospica, u kojoj je 88 čitatelja sudjelovalo, dezinformacijama je povjerovalo njih 16 posto. Možda se i oni ovom novom Facebookovom odlukom urazume i prihvate mišljenja stručnjaka.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -