POŽEGA / SLAVONSKI BROD - Broj zaraženih groznicom Zapadnog Nila raste - informacija je zagrebačke Klinike za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević".
Podsjetimo, u utorak je stigla prva službena potvrda kako su u Slavonskom Brodu dvije osobe zaražene virusom odnosno groznicom Zapadnog Nila koju prenosi tigrasti komarac.
- Riječ je starijim osobama koje su bile febrilne, no trenutno nisu hospitalizirane jer se radi o lakšoj kliničkoj slici. - za SBplus u utorak je kazao dr. Ante Cvitković, voditelj Zavoda za javno zdravstvo BPŽ, naglašavajući kako se epidemiolog Zavoda nalazi na terenu te mjesta za paniku nema.
Portal pozega.eu danas javlja kako zaraza nije zaobišla niti Požeštinu. Prema riječima prim. mr. sc. Zdravka Andrića, voditelja Odjela infektologije, kod jednog je pacijenta utvrđena ta bolest, a kod još tri pacijenta liječnici čekaju nalaze kako bi zaraza bila potvrđena. Svi ti pacijenti nalaze se na Odjelu infektologije Opće županijske bolnice Požega i pod stalnim su nadzorom liječnika-specijalista.
Jedna zaražena osoba kojoj je bolest potvrđena, povezuje se sa čaglinskim krajem, kao i druga osoba za koju se tek sumnja na zarazu.
Najveći broj zaraženih dosad je iz Sjeverne Hrvatske - Zagreba, Čakovca, Varaždina i Koprivnice, a ovaj su tjedan zabilježeni prvi slučajevi u slavonskim županijama. Bolest se ne može prenijeti ljudskim kontaktom. Prenose je zaraženi komarci, a mogući put zaraze je i transfuzija krvi.
U ovotjednom razgovoru sa šefom slavonskobrodskog Odjela infektologije, dr. Ivicom Čabrajom, SBplus doznao je kako nema razloga za paniku jer virus kod 80 posto slučajeva prolazi bez znakova bolesti, a samo se kod malog broja zaraženih razvije teški oblik bolesti poput encefalitisa, meningitisa, kada pacijenti imaju visoku temperaturu, mogu osjetiti zakočenost vrata, tešku glavobolju, dezorijentirani su i s poremećajem svijesti. Samo je jedan takav slučaj zabilježen u slavonskobrodskoj bolnici prije četiri godine, no, srećom, opasni je virus na vrijeme dijagnosticiran i mlađi čovjek je danas živ i zdrav.
Premda su prvi simptomi bolesti slični gripi, nije potrebno odmah dolaziti liječniku, poručio je doktor Čabraja. No, razvije li se jaka glavobolja uz uporno povraćanje, teža pokretnost ili osip, obavezno se treba javiti liječniku. Ne postoji cjepivo protiv ove bolesti, a u većem su riziku osobe starije od 60 godina i kronični bolesnici (oboljeli od malignih bolesti, dijabetesa, transplantirani i bubrežni bolesnici).
Zasad se, naglašavaju liječnici, ne radi o epidemiji velikih razmjera, a broj je zaraženih trenutno oko tridesetak na području cijele Hrvatske.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -