5038
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Da je križobolja jedan od najučestalijih zdravstvenih problema današnjice lako je povjerovati jer su prostorije fizikalne terapije i u slavonskobrodskoj bolnici uvijek pune onih koji trebaju neku pomoć kako bi se lakše kretali i riješili se boli. Kako se s problemom križobolje, prema procjenama, nosi preko 80 posto populacije tijekom svog života, jasno da je riječ o velikom javnozdravstvenom problemu prije svega zbog brojnih izostanaka s posla, ali i terapija koje zasigurno nisu jeftine za pružatelje usluga.
Premda liječnici navode čak stotinjak različitih uzroka križobolje među kojima apostrofiraju dugotrajno sjedenje, pogrbljeno držanje, nekretanje, težak fizički rad… uzroci mogu biti i neka oboljenja pa lomovi kostiju u nesrećama ili pri padu, osteoporoza... Kod starijih ljudi, križobolju najčešće izazivaju degenerativne promjene kralješaka, no ako je riječ o bolesti kuka te koljena, dolazi do iskrivljenog hoda zbog čega se jave bolovi i u križima. Istu bol mogu izazvati i neke bolesti unutar trbušne šupljine, urogenitalnih organa, bubrega, tumora…pa je iznimno važno detektirati pravi uzrok boli kako bi liječnik donio odluku o tome na koji način pojedinom pacijentu pružiti pomoć.
U najvećem broju slučajeva to je fizikalna terapija koju u brodskoj bolnici provodi 24 stalno zaposlenih terapeuta te desetak stažista koji gotovo da ne mogu predahnuti od posla. Dok se pacijenti smjenjuju kao na traci, Mišo, Vjeko, Irena, Maja, Jasminka, Hrvoje, Marko, Marija, Monika, Tomislav, Anita… i ostali terapeuti čija imena nisam saznala, nastavljaju istim tempom uvijek ljubazni i spremni odgovoriti na pitanja vezana uz ono što rade.
A u čekaonici kao i u prostorijama za terapije istovremeno se mogu vidjeti sve generacije. Jedni do drugih sjede, sedmogodišnja Magdalena koja je pala i slomila lakat, 82-godišnja baka Kata iz Gundinaca koju, kako kaže, iz čista mira boli rame, mlada žena kojoj prija grijanje bolne vratne kralježnice, 60-godišnji Miro kojega muče kukovi, 9-godišnji Filip koji je na nogometu slomio podlakticu ali ga to, kaže, neće spriječiti da postane veliki stoper ili starija gospođa koju godinama muči križobolja…Takvih je, čini se najviše.
Svatko ima svoju priču i svatko zbog bola hoda pomalo zakočeno. Liječnici upozoravaju kako bol u leđima može nastati zbog krivog načina podizanja teških predmeta, no 38-godišnji Romeo, dok radi vježbe tvrdi kako se sagnuo da podigne nešto sasvim lagano i samo se srušio zbog bola u križima. Dok mu pokazuje vježbe, terapeut Vjeko objašnjava kako je to samo "zadnji udarac" za inače problematičnu kralježnicu. Pojašnjava mladom pacijentu kako svi najčešće prave greške dok podižu teret tako što se saginju savijajući leđa unaprijed, a pravilni položaj pri dizanju tereta je da se sagnemo u čučanj i držimo leđa ravnima. Teret u tom slučaju dižemo mišićima nogu i rukama. Ma većina to i zna, no kada bol nestane uglavnom se pravila zaborave.
Uzrok križobolje može biti i pretjerana tjelesna težina kao i visoke potpetice, ravna stopala ali i stalni stres kojemu je većina radno aktivnih svakodnevno izložena. Pa stoga i savjeti liječnika kako se križobolje mogu izbjeći pravilnim držanjem tijela, što manje sjedenja, umjerenom redovitom tjelesnom aktivnošću, jačanjem mišića koji postaju „zaštitni stup" oko kralješnice, a po potrebi i s fizikalnom terapijom. Za već spomenutog Miru s problemima kuka, fizioterapije su u proljeće i jesen, uz vožnju bicikla i plivanje, spas i preventiva bolovima. Slično potvrđuje i vremešni gospodin Nikola koji u osmom desetljeću života također redovito dolazi na terapije dva puta godišnje i prezadovoljan je jer nema problema s hodanjem.
„Liječenje svakog bolesnika s križoboljom je individualno i ovisi o kliničkoj slici, uzrocima, trajanju i treba biti pod kontrolom liječnika. Samo manji broj zahtijeva operativno liječenje (prijelomi, tumori, hernije diska s neurološkim motoričkim ispadima), dok se u većini slučajeva provodi konzervativno-neoperativno liječenje. Glavni cilj je smanjiti ili ukloniti bol i poboljšati funkcionalnu sposobnost kralježnice. Za smanjene boli osim lijekova mogu se primijeniti i razni modaliteti fizikalne terapije kao što je elektroterapija, magnetoterapija, laser, ultrazvuk i dr. Obično se preporuča kratkotrajno mirovanje u krevetu i postepeno vraćanje najprije aktivnostima svakodnevnog života, a potom provođenje terapijskih vježbi. Medicinska gimnastika ima dokazano dobar učinak na smanjene boli i poboljšanje funkcije kralježnice" ranije nam je u razgovoru kazala dr. Matija Knežević Marković, spec.fizijatrije i rehabilitacije u brodskoj bolnici.
Kako se konstantni bolovi križobolje odražavaju i na mentalno i emocionalno stanje svake osobe, te narušava kvalitetu života to je iznimno važno prevenirati bol koliko god je moguće. „Pacijentima se savjetuje kako zaštititi svoju kralježnicu kako pri izvođenju aktivnosti svakodnevnog života tako i pri radu, kako pravilno sjediti, podizati predmete s „ravnom" kralježnicom, kako ležati, ustajati iz ležećeg položaja, a sve s ciljem da se spriječe dodatna nepravilna opterećenja kralježnice koja mogu prouzročiti nove bolove. Pacijenti se potiču da ostanu aktivni u granicama mogućeg, da nauče živjeti sa svojom bolešću, jer ležanje i mirovanje može još više pogoršati bolove i onesposobljenost. Općenito se osobama koje imaju tegobe s kralježnicom preporučuju aerobne, odnosno opće kondicijske vježbe kao što su hodanje, vožnja biciklom, plivanje. Osobito je važno provoditi medicinsku gimnastiku koja uključuje vježbe snaženja, izdržljivosti, istezanja i opsega pokreta ciljanih regija tijela te vježbe kontrole posture" upozorila je liječnica, navodeći kako su neki sportovi „rizičniji" za provociranje križobolje, poput nogometa, skijanja ili tenisa, pa bi ih osjetljiviji na križobolje trebali izbjegavati.
Bilo kako bilo, kada je u pitanju križobolja, u velikoj mjeri si sami možemo pomoći ukoliko slušamo svoje tijelo i savjete stručnjaka, pa ćemo tako izbjeći bolove, odlazak na terapije (koliko god su terapeuti ljubazni i susretljivi), kao i stvaranje troškova ionako osiromašenom zdravstvenom sustavu…