Program nije namijenjen samo roditeljima djece s utvrđenim teškoćama u razvoju, nego svim roditeljima koji su zabrinuti za pojedine aspekte razvoja djeteta, one koji žele poboljšati komunikaciju s djetetom i razviti svoje roditeljske vještine.
SLAVONSKI BROD - Malotko, ne samo s područja Brodsko-posavske županije, nego i šire, nije čuo za Zlatni Cekin. Riječ je o ustanovi koja kroz program rehabilitacije, koristeći najnovije metode, pomaže djeci s teškoćama u razvoju. Pri tome, svjesni kako je u tom procesu, iznimno važna uloga roditelja, koji se nerijetko teško mire sa sudbinom, nude im psihološke savjetovanje.
"Voditelj Psihološkog savjetovanja za roditelje je Vesna Jerković, prof. psiholog. Riječ je o posebnom programu koji je ugovoren s HZZO, što znači kako za tu uslugu nije potrebna uputnica. Korisnici su roditelji djece s teškoćama u razvoju te roditelji koji su zabrinuti za razvoj svog djeteta, odgojne postupke, prilagodbu, djetetovo emocionalno i socijalno funkcioniranje.", obznanili su iz Zlatnog cekina, podsjećajući kako je preduvjet za kvalitetan tretman djeteta s teškoćama u razvoju i adekvatno savjetovanje roditelja.
Temeljem procjene djetetovog razvojnog statusa, roditelje se savjetuje o adekvatnim odgojnim postupcima, te se potiče prihvaćanje djetetovih teškoća i bolje nošenje sa stresom koji one donose. No, program nije namijenjen samo roditeljima djece s utvrđenim teškoćama u razvoju, nego svim roditeljima koji su zabrinuti za pojedine aspekte razvoja djeteta, one koji žele poboljšati komunikaciju s djetetom i razviti svoje roditeljske vještine. Dakle, uloga psihološkog savjetovanja roditelja je i prevencija poremećaja u ponašanju, emocionalnih smetnji i zaštita mentalnog zdravlja djece i roditelja.
"U izravnom savjetodavnom radu s djecom i roditeljima psiholog koristi vještine i spoznaje stečene kroz dodatne edukacije iz kliničke procjene, Marte Meo terapije, Montessori odgoja, kognitivno-bihevioralne terapije, ekspresivne art terapije, autogenog treninga, Brain Gyma, Baby Signs, asocijativne karte i drugih relevantnih programa rada u savjetovanju roditelja i ranoj intervenciji.
Individualni savjetodavni rad s roditeljima i djecom obuhvaća slijedeće:
• Individualni plan rada: U suradnji s roditeljima, i na temelju procjene djetetovog razvoja i njegovih specifičnih potreba, utvrđuje se individualni plan rada roditelja s djetetom u njihovu domu, s ciljem poticanja određenih područja razvoja koja pokazuju odstupanja.
• Učenje strategija nošenja sa stresom: Savjetovanje roditelja o načinima nošenja sa stresom, s djetetovim teškoćama, svojim reakcijama i reakcijama okoline na te teškoće.
• Psihoedukacija: Educiranje roditelja o specifičnostima određenog razvojnog poremećaja, potrebama prilagodbe, psihološkim aspektima razvoja, doživljavanja i ponašanja, mogućnostima skrbi i podrške koje postoje u lokalnoj zajednici.
• Demonstracija: Roditeljima se demonstrira adekvatna interakcija s djetetom s ciljem modifikacije ponašanja, prema Marte Meo metodi.
• Učenje vještina roditeljstva i poticanje adekvatnog odgoja: Savjetovanje roditelja o adekvatnim odgojnim postupcima, o prilagođavanju njihovog specifičnog stila roditeljstava potrebama djeteta s teškoćama u razvoju.
• Učenje komunikacijskih vještina i vještina rješavanja problema: Savjetovanje s ciljem učenja komunikacijskih vještina i vještina rješavanja problema tj. konflikata, s ciljem skladnije obiteljske dinamike i više kvalitete života.
• Izravan rad s roditeljima i djecom, grupni ili individualni, na učenju socijalnih vještina i poticanju socio-emocionalnog i kognitivnog razvoja te razvoja zdrave slike o sebi.
• Savjetovanje drugih članova obitelji djeteta s teškoćama u razvoju (braća i sestre, bake i djedovi i sl.).", poručili su iz Zlatnog cekina roditeljima. S obzirom na sva dosadašnja iskustva, kako na ovom, tako posebice na polju pomoći djeci s teškoćama u razvoju, ne treba niti sumnjati kako će oni koji se odluče koristiti pomoć stručnjaka Zlatnog cekina naučiti kako se nositi sa izazovima roditeljstva koji su stavljeni pred njih.