3092
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Prema posljednjim podatcima Službe za zdravstvenu ekologiju Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije na području Slavonskog Broda zadnjih smo dana imali visoke koncentracije peludi korova i ambrozije. Oni koji muku muče s alergijom dobro znaju koliko je to veliki problem, mada je riječ o problemu koji općenito nije dovoljno prepoznat.
- Razlog za to leži u činjenici što alergijske bolesti nisu bolesti, koje bar za sada, trajno oštećuju zdravlje. Zbog toga ih mnogi na neki način minoriziraju i podcjenjuju, no djeca, ali i odrasli, koji se nose s njima imaju iznimno narušenu kvalitetu života. Postoje čak neka svjetska istraživanja koja su pokazala kako učenici u doba problema s alergenima postižu puno slabije rezultate - za SBplus je još ranije kazala liječnica slavonskobrodske Opće bolnice "Dr. Josip Benčević", dr. Blaženka Kljajić Bukvić.
Stručnjaci savjetuju alergičare da u vrijeme visokih koncentracija peludi odlaze na more ili u planine, no nažalost tamo mnogi ne mogu ostati za vrijeme cijele sezone, a simptomi se po povratku u sredinu 'kontaminiranu' ovim biljkama ponovno aktiviraju. Postoje teški slučajevi alergije gdje čak i terapija simptome tek ublažava.
Stoga je najučinkovitiji način borbe uklanjanje ambrozije što svakako treba učiniti prije cvatnje jer tada neće doći do širenja alergena. Nužno ju je kositi u petom i šestom mjesecu, za što građani, kada su u pitanju privatne parcele imaju i zakonsku obvezu. No unatoč kaznama koje se kreću od 500 do 15.000 kuna za fizičke osobe te od 10.000 do 30.000 kuna za pravne osobe, mnogi to ne čine, na što upućuju i mjerenja o visokoj koncentraciji peludi ove biljke čija samo jedna stabljika otpušta i do osam milijuna peludnih zrnaca na godinu i proizvodi velik broj sjemena. Upravo ambrozija danas izaziva tegobe kod 15 posto stanovništva i jedan je od najjačih prirodnih alergena današnjice.
Upravo stoga, a ne zbog kazni koje nam prijete, svi bismo trebali postupiti odgovorno te uklanjati na vrijeme ovu alergenu biljku sa svojih okućnica, jer, kao i u slučaju brojnih drugih alergija, već sutra i sami možemo postati alergični na njen pelud. Važno je ne biti sebičan i ne rješavati problem i ne izvršavati svoje obveze samo zato što nas se trenutno izravno ne tiču. Dok to ne shvatimo i ne počnemo djelovati svi zajedno, onima koji već muku muče s alergijom ostaje držati se savjeta liječnika te uz redovno uzimanje propisane medikamentozne terapije izbjegavati odlazak u prirodu za sunčanog i vjetrovitog vremena, a nakon boravka na otvorenom pri povratku kući oprati ruke, otuširati se, oprati kosu i presvući odjeću. Uz to valja redovito pratiti i peludnu prognozu koja se za Slavonski Brod može pronaći OVDJE.