Izgradnja helidroma u Slavonskom Brodu sastavni je dio plana realizacije velikog projekta ustrojavanja hitne helikopterske medicinske službe u Hrvatskoj u sklopu koje će biti i uspostavljene četiri helikopterske baze (Zagreb, Split, Rijeka, Osijek).
SLAVONSKI BROD - U sklopu slavonskobrodske Opće bolnice "Dr. Josip Benčević" zapoćeli su krajem studenog 2023. radovi na izgradnji helidroma, odnosno platforme koja će služiti za slijetanje i polijetanje helikoptera u službi hitne medicinske pomoći.
Vrijednost ovih radova je oko 470 tisuća eura, a rok za završetak izgradnje je 11 mjeseci od uvođenja izvođača u posao. Projekt je ugovoren po principu "ključ u ruke" i zato brodska bolnica nema nikakavih troškova za izgradnju i opremanje helidroma.
Helidrom će biti visok sedam metara te će imati lift kojim će se pacijenta, nakon što helikopter sleti, spuštati do prizemlja i potom transportirati do obližnjeg Objedinjeg hitnog bolničkog prijema (OHBP) gdje se nalazi sala za reanimaciju, kirurgija i druge bolničke jedinice nužne za hitnu obradu pacijenata. Zbog lokacije helidroma, pacijent će u samo par minuta biti prebačen iz helikoptera do adekvatne jedinice za hitnu medicinsku obradu unutar OHBP-a.
Uz helidrom će biti postavljeni i reflektori za noćno slijetanje/polijetanje, međutim u prvoj fazi projekta će biti omogućen samo dnevni rad hitne helikopterske medicinske službe za potrebe bolnice u Slavonskom Brodu.
Radovi na izgradnju helidroma u Slav. Brodu.
Jumbo plakat za pilot-projekt, snimljeno 03.08.2024. Foto: DZ/PLUS
- Iskustvo država koje imaju hitnu helikoptersku medicinsku službu, kao što su Njemačka, Švicarska ili Velika Briitanija, pokazalo je da se smrtnost pacijenta smanjuje između 35-52 posto. Ovakva hitna služba omogućava da se unutar "zlatnog sata" omogući adekvatna medicinska skrb u slučajevima prometnih nesreća, uslijed teških kardiovaskularnih problema itd. - kazao nam je ranije na na ovu temu ravnatelj bolnice dr. sc. Josip Samardžić.
- Uz helidrom mi pripremamo čitav niz drugih važnih projekata, no on će nas zasigurno pozicionirati na jedno drugo mjesto. Kad biste ozlijeđenog čovjeka pitali u kakvu bolnicu želi ići, svatko bi izabrao onu s helidromom. Osim toga, i osiguravajuće kuće uvijek pitaju je li bolnica s helidromom ili nije pa ćemo se time izdići iznad ostalih. Neminovno da će on donositi i poteškoće. Njime se svrstavamo u ekipu koja misli da to može i hoće. Na nama je da to dokažemo. To rade ozbiljni ljudi i ne bi dali da se gradi helidrom u Slavonskom Brodu da misle da mi to ne možemo. - rekao je za PlusPortal ravnatelj Samardžić.
Izgradnja helidroma u Slavonskom Brodu sastavni je dio plana realizacije velikog projekta ustrojavanja hitne helikopterske medicinske službe u Hrvatskoj u sklopu koje će biti i uspostavljene četiri helikopterske baze (Zagreb, Split, Rijeka, Osijek). Ministar zdravstva Vili Beroš krajem prošle godine je istakao kako projekt helikopterske hitne medicinske službe u Republici Hrvatskoj predstavlja važan iskorak za javni zdravstveni sustav te da je njegova vrijednost 62,5 milijuna eura. Sam projekt bi trebao biti gotov ove godine.