Na brodskom je području u proteklih pet godina evidentirano 67 bijesnih životinja, od kojih su 54 bile lisice, a zbog njihovih ugriza i ogreba u tom su razdoblju cijepljene 462 osobe
SLAVONSKI BROD – U Brodsko-posavskoj županiji ove se godine po prvi puta provodi postupak oralne vakcinacije lisica. Upravo je započelo rasipanje mamaca od ribljeg ili koštanog brašna s ubrizganim cjepivom protiv bjesnoće, koje će trajati do 9. lipnja. Riječ je o akciji koja se provodi na nacionalnoj razini zbog činjenice da je broj bijesnih životinja u Hrvatskoj lani udvostručen. Na brodskom je području u proteklih pet godina evidentirano 67 bijesnih životinja, od kojih su 54 bile lisice, a zbog njihovih ugriza i ogreba u tom su razdoblju cijepljene 462 osobe. Bjesnoća je evidentirana i kod pasa i mačaka.
"Divljim životinjama koje slobodno žive u prirodi i koje šumsku bjesnoću prenose i na domaće životinje ne može se normalno prići i cijepiti ih. Stoga je usavršena metoda oralne vakcinacije, gdje male ampule s neaktiviranim cjepivom pakiramo u takozvane kolačiće specifičnog mirisa koji divlje životinje vole. Kada ga pojedu, životinje postaju imune. Pored cjepiva, u kolačić stavljamo i antibiotik pomoću kojeg kasnije ustanovljavamo je li životinja uzela mamac i je li stvorila otpornost na bjesnoću ili ne", objašnjava županijski veterinarski inspektor Damir Agičić.
Mamci će se iz aviona bacati po šumskim područjima u blizini naseljenih mjesta. Veoma su lagani i nema opasnosti u slučaju da nekome padnu na glavu. Ako padnu u kuću ili dvorište, građani bi ih trebali uzeti vrećicom i odnijeti u prvi grm na rubu šume, gdje bi lisice mogle doći i pojesti ih. Vakcinacija će biti ponovljena i na jesen, a kontinuirano će se ponavljati tijekom idućih pet godina i to u suradnji sa susjednom BiH, odakle životnje lako dolaze u Slavoniju tako što preplivaju Savu. Ako akcija uspije, broj lisica se neće smanjiti nego će čak i povećati, ali će zato biti zdravije i otporne na bjesnoću.
"Upozoravamo građane da mamce koje pronađu u prirodi ne diraju i ne miču. Ukoliko ipak dođu u kontakt, obvezno trebaju nositi zaštitne rukavice. Neoštećeni mamac nije opasan za zdravlje, ali njegov se miris može prenijeti na kožu i smetati ljudima", ističe dr. Ante Cvitković, ravnatelj županijskog Zavoda za javno zdravstvo.