2156
Prikaza
1
Komentar
SLAVONSKI BROD - U organizaciji Europskog društva traumatologa i hitnih kirurga, u ponedjeljak, 28. ožujka, održan je međunarodni webinar na temu „Kirurgija u konfliktnom vremenu".
Zanimljivo je da su se - među sedam pozvanih kirurga-predavača iz cijelog svijeta - našla dvojica iz Hrvatske. Vijest je za Slavonski Brod tim veća jer su obojica djelatnici Opće bolnice „Dr. Josip Benčević". Riječ je o doc.dr.sc.prim. Josipu Samardžiću, dr.med. te prim. Borisu Hrečkovskom, dr.med.
Rat u Ukrajini ponovno je vrijednim učinio svaki dostupan savjet i prenošenje iskustva u organizaciji ratnih bolnica, kao i podučavanju o modelima zbrinjavanja ranjenih i oboljelih osoba u kriznoj situaciji.
Kako se u slavonskobrodskoj Općoj bolnici posljednjih deset godina kontinuirano provodi edukacija iz 'medicinskog odgovora na veliku nesreću i/ili katastrofu' ( MRMI tečajevi), ta ustanova i njezini djelatnici prepoznati su sa svojim vrijednostima u međunarodnim krugovima - u ovom slučaju od najvećeg stručnog društva kirurga u Europi. Dodamo li to iskustvu stečenom tijekom Domovinskog rata - uistinu je rijetko koja zdravstvena ustanova imala toliko prilika za učenje.
- Organizaciju i metodologiju rada bolnice koja se provodi prema MRMI principima tijekom epidemije s COVID-19 oboljenjem, uz paralelno rješavanje par velikih nesreća koje su adekvatno zbrinute, prikazao je ravnatelj bolnice dr. Josip Samardžić. Budući da se MRMI koncept bazira na takozvanom 'all hazard approach' principu, sve je standardizirano i potrebno je samo slijediti organizaciju i metodologiju rada koja se primjenjuje ovisno o stupnju i vrsti ugroze. Svojim sam, pak, predavanjem prikazao situacija koju smo imali 30 godina prije, za vrijeme Domovinskog rata te sam opisao kako je bila organizirana najveća ratna bolnica u Hrvatskoj koja se nalazila u Slavonskom Brodu. Iskustva transformacije civilne bolnice u ratnu, zaštita bolničke infrastrukture, djelatnika, pacijenata, način integracije civilnog zdravstva s vojnim sanitetom, od krucijalne su važnosti za uspješan medicinski odgovor tijekom ratnog razdoblja uz primjenu pravilnih načina horizontalne i vertikalne komunikacije. Rezervni kapaciteti svih civilnih bolnica u Europskoj uniji su smanjeni radi primjene ekonomskog modela upravljanja zdravstvom u odnosu na situaciju od prije 30 godina. Isto znači da je i kapacitet za odgovor na ratni sukob velikog intenziteta smanjen, pogotovo kad su uključeni svi rodovi vojske i u situacijama gdje je evakuacija ranjenika iz svih ešalona medicinskog zbrinjavanja putem zračnih snaga upitna. To nam i pokazuje trenutna situacija u Ukrajini. - za SBplus pojasnio je doktor Hrečkovski.
Tijekom Domovinskog rata, slavonskobrodski medicinski djelatnici aktivno su sudjelovali u postrojbama Hrvatske vojske, Specijalne policije, a istovremeno su svakodnevno radili u najvećoj ratnoj bolnici u zemlji. Kasnijih su godina sudjelovali i u obuci pripadnika Hrvatske vojske za Borbenog spasitelja za odlazak u mirovne misije u Afganistan, a kontinuirano od 2009. godine provode spomenutu edukaciju za 'medicinski odgovor na veliku nesreću' i to na nacionalnom te međunarodnom nivou. Nepotrebno je, stoga, naglašavati količinu znanja i iskustva stečenih putem tih dragocjenih aktivnosti.
- Videomaterijal koji se nalazi na YouTube kanalu i prikazuje kako se radi na MRMI tečaju u slavonskobrodskoj Općoj bolnici, prešao je 15 milijuna pregleda, što znači kako isti edukativni materijal svaki dan pogleda oko 9800 osoba diljem svijeta. Na YouTube kanalu ne postoji medicinski edukativni materijal koji ima veću gledanost od toga. - dodao je u našem razgovoru Hrečkovski, oslikavši važnost takvih aktivnosti na svjetskoj razini.
Ne čudi, stoga, što je iskustvo dvojice slavonskobrodskih liječnika - i u stručnom i u organizacijskom smislu - prepoznato u međunarodnim krugovima. Ipak, najveće im je priznanje bila zahvala kolega iz Kijeva za održana ovotjedna predavanja jer u današnjoj situaciji to ima najveću težinu i vrijednost.