4317
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - U prostorima slavonskobrodske Opće bolnice zaprimili su dojavu o čak 300 ozlijeđenih osoba koje su stradale u terorističkom napadu u hotelu. Srećom, ovdje nije riječ o pravoj vijesti i stvarnom događaju, nego simulacijskoj vježbi u kojoj pripadnici žurnih službi sudjeluju na zbrinjavanju mjesta nesreće i ranjenika.
Ove godine u tečaju medicinskog odgovora na masovne nesreće – CRO MRMI, a u kojemu osim zdravstvenih djelatnika sudjeluju i policija i vatrogasci, sudjeluje ukupno 120 ljudi, dok je samih polaznika 76. Tečaj se organizira već 15 godinu s tim da je zadnjih šest pod pokroviteljstvom hrvatskog Zavoda za hitnu medicinu i Ministarstva zdravstva.
- Upravo taj kontinuitet daje efekt na širem planu te nas pozicionira kao Centar izvrsnosti gdje drugi, iz zemlje i šireg okruženja, dolaze biti educirani. Možda najveća kvaliteta ovoga tečaja leži u tome što su kroz sve godine njegova održavanja u njega uključeni i zdravstvo, policija, vatrogasci, državna uprava za zaštitu i spašavanje te se na taj način jako dobro uklapa u trening državne sigurnosti koji se trenutno izrađuje dorađuje da bi stupio na snagu - kazao je dr. Boris Hrečkovski iz slavonskobrodske Opće bolnice.
U današnjoj simulacijkoj viježbi polaznici tečaja, uz pratnju instruktora, zaprimali su ozlijeđene iz madridskih bolnica nakon terorističkog napada iz 2004. godine. Obzirom da su raspolagali s točnim i objektivnim podacima rješavali su ih u realnom vremenu, a po završetku vježbe moći će vidjeti i usporedne podadtke o tome gdje su po rezultatima vježbe u odnosu na ono što je učinjeno u stvarnosti u Madridu.
Pri tome valja naglasiti kako brzina jeste bitna, ali je u kvaliteti organizacije cijelog lanca zbrinajvanjapresudna komunikacija, koordinacija te sistem zapoviejdanja i prenošenja informacija. A tu, tvrde u brodskoj bolnici, iz godine u godinu postižu sve bolje rezultate.
- Veseli nas da iz našeg znanja proizilazi nešto ovako priznato. Mi predstavljamo bazu iz koje urgentne službe cijele RH dolaze ovdje i uče postupanja u ovakvim situacijama. Nije Salvonski Brod izabran kao mjesto izvanrednosti zbog ljepote, zgrada ili opreme, nego zbog kvalitete kadrova - naglasio je dr. Josip Samardžić, ravnatelj brodske bolnice.
Mađu sidonicima ovogodišnjeg tečaja bili su i Danko i Mate iz Zavoda za hitnu medicinu Karlovačke županije. Kažu prvi puta sudjeluju na tečaju, ali shvaćaju od kolike je važnosti za posao kojim se bave i u kojem je važno znati tko što radi, kako bi se, onima kojima je pomoć hitno potrebna, što prije zbrinuli.
U ovakvim nesrećama, kod kojih lako dolazi do panike i širenja netočnih informacija važna je i suradnja s medijima, gdje je Regionalni krizni stožer taj koji bolnicama daje odobrenjeza izlazak u javnost s točnim i provjerenim podacima u točno određeno vrijeme. Uloga policije je osigurati mejsto događaja i stvoriti uvjete za nesmetan rad ostalih sudionika u spašavanju.
Iako bi svi bili sretni da do situacijama u kojima bi bilo potrebno podizanje na noge jednog velikog sustava nikada ne dođe, nažalost u stvarnosti to nije uvijek tako. Slavonski Brod je nedavno imao priliku svjedočiti trenutku kada je zbog eksplozije u rafineriji u brodskoj bolnici pokrenut jedan ovakav protokol.
- Ovakvim vježbama provjeravamo protokole i planove koje imamo, kako bismo naknadno mogli vidjeti gdje je nastala određena greška te kako bismo mogli napraviti korekcije. Za nedavnog pokretanja ovog protokola u roku smo imali spremno 10 kirurga, osam anesteziologa, respiratore, krevete. Slično smo situaciju imali i kad su stradale izbjeglice u kombiju, tako da svakim našim ovim vježbanjem mi zapravo povećavamo sigurnost pacijenata - zaključio je dr. Samardžić.