3959
Prikaza
2
Komentara
SLAVONSKI BROD - Prije više od godinu dana najavljivani projekt dogradnje novog kata od petstotinjak kvadrata, gdje bi bila organizirana pomoć djeci s autizmom kojih je, nažalost, sve više - projekt je Odgojno rehabilitacijskog centra Zlatni cekin iz Brodskog Vinogorja, koji za sada neće biti realiziran.
- Potrebe postoje, prostora imamo, projektna dokumentacija je spremna, imamo građevinsku dozvolu, ali sredstava za izgradnju nema. Nakon što smo, kao ustanova kojoj je osnivač vjerska zajednica, dobili mogućnost kandidiranja ovoga projekta u sklopu EU fondova ponadali smo se da ćemo ideju konačno provesti u djelo. No nažalost projekt nam nije prošao - za SBplus kazao je fra. Ilija Jerković, ravnatelj Odgojno-rehabilitacijskog Centra Zlatni Cekin.
Fra. Ilija dodaje, kako od tog projekta, čija je vrijednost oko šest milijuna kuna, odustati neće. Baš kao niti od borbe za rješavanjem ostalih problema koji ih muče. A onaj najveći od svih, jeste nedostatak financijskih sredstva. Grad Slavonski Brod sufinancira ih mjesečno s 30 tisuća kuna, Brodsko-posavska županija je svoju mjesečnu dotaciju od 12 tisuća kuna, od ove godine, 'podigla' na 20 tisuća kuna. Zdravstvena djelatnost „Zlatnog cekina" 'pokrivena' je ugovorom s HZZO-om, a socijalna - u koju spadaju privremeni, poludnevni i cjelodnevni boravak te individualna psihološka pomoć obitelji - s Ministarstvom za demografiju, mlade, obitelj i socijalnu politiku.
- Problemi se javljaju na svim poljima. Primjerice, kada su u pitanju Poliklinika, odnosno zdravstvena djelatnost, onda su tu sredstva limitirana. Ako odradite ispod, primjerice dva milijuna kuna, dobijete ono što ste odradili, ali ako premašite taj iznos, a nama se to stalno događa jer nama je primarni cilj pomoći djeci koja našu pomoć trebaju, vi odrađeno preko ta dva milijuna kuna od HZZO-a nećete dobiti. Kada je u pitanju socijalna djelatnost tu već godinama primamo isti iznos iako su troškovi života znatno narasli. - zaključuje fra. Jerković, dodajući kako je trenutno najteža financijska situacija s dječjim vrtićem koji djeluje u sklopu Ustanove, a koji pohađa ukupno 111 djece, od kojih njih 50 s posebnim potrebama.
Kako Zlatni Cekin posjećuju i njegove usluge koriste i djeca s područja Osijeka, Vinkovaca, Vukovara... iz ove su ustanove, kazali su nam, tražili da se i tamošnja lokalna uprava i samouprava s određenim iznosom uključi u financiranje i pomogne rad. Nažalost, nisu naišli na podršku.
- Iako Zlatni cekin radi 27 godina, mi smo, na žalost, u nekim stvarima još uvijek na samom početku - zaključuje fra. Ilija, izražavajući zadovoljstvo, što su, unatoč problemima na koje nailaze, financijski ipak uspjeli zatvoriti prošlu godinu bez gubitaka.
- Krajem veljače održali smo sjednicu Upravnog vijeća na kojoj smo se osvrnuli na teškoće koje nas prate. Kao i svuda i mi imamo puno briga i problema. Poslovanje vrtića ne stoji dobro te smo morali podići cijenu jaslica da bi mogli pratiti naše troškove. Očekujemo da će se i okolne općine malo više uključiti u financiranje rada vrtića u koji idu uglavnom djeca s područja Brodsko-posavske županije. Tu je i problem radnika. Od ove godine minimalna plaća je povećana, ostali smo bez poticaja za stručno osposobljavanje pa smo u velikim brigama kako s istim iznos novca od prije deset godina podmiriti sve izdatke. To da se za ovih 27 godina, u određenim područjima ništa nije promijenilo najbolje pokazuje to da mi plaćamo PDV na donacije, da nemamo pravo za ovu djecu dobiti asistenta niti neke poticaje, naš rad se kod nas uopće ne smatra nikakvim prioritetom... . Umjesto da se povećava pomoć ovoj djeci, ona se umanjuje - ogorčen je fra Ilija, koji izražava bojazan za daljnji rad i financiranje Cekina.
Zaključuje kako, za sada, mogu samo ukazivati na potrebe ove djece, kao i na njihova prava i prava njihovih roditelja, te pozivati na humanost i dobrotu. Nadaju se kako odgovorni, i svi oni koji mogu pomoći, neće, kao i tko zna koliko puta do sada, dati tek prazna obećanja, nego da će uistinu pružiti ruku podrške Zlatnom cekinu čiji su djelatnici, kroz 27 godina svoga rada i djelovanja, pomogli velikom broju djece s posebnim potrebama.
Bravo i za Cekin i njegovog osnivača....Pomogao je mnogima, no pitanje je gdje idu prihodi od fotonaponske elektrane na krovu objekta? Koliko se uštedilo kroz solarne panele na drugom krovu? Zašto je cijeli sustav bio baziran u startu na zaposlenicima... Prikaži sve i funkcionirao dok danas sustav bazira na stručnom usavršavanju (usput da li po zakonu ti djelatnici SMIJU samostalno raditi s djecom ??) Pitanje je koliko su djelatnici same Ustanove zadovoljni sa ravnateljem (pitajte zaposlenike). Pitajte i roditelje čija djeca idu u vrtić koliko su puta što uspješno / što neuspješno dizali cijene boravka u Vrtiću...samo onako..