SLAVONSKI BROD - Ljudi koji prikupljaju donacije praveći se pritom da ne čuju, na različitim su područjima Slavonskog Broda već godinama česta pojava. Isti su slučajevi zabilježeni u Šibeniku, Splitu, Zagrebu, Varaždinu, Puli i Rijeci.
Upozorenjima usprkos, naivni im građani daju novac, pokazujući time empatiju prema njihovu lažnom hendikepu i nastojeći im olakšati svakodnevicu. Iz Udruge gluhih i nagluhih Brodsko-posavske županije već su ranije za PlusPortal potvrdili kako njihovi članovi nikad ne prikupljaju donacije na ulicama, dok je Hrvatski savez gluhih i nagluhih više puta prenio sljedeće upozorenje:
„Po gradskim trgovima i ulicama diljem Republike Hrvatske, a posebice sada u predbožićno vrijeme, susreću se osobe koje se lažno predstavljaju kao gluhe osobe. Te osobe nude građanima potpisnu listu i traže donacije. Lažno se predstavljaju te iskorištavaju osjetljivost građana na osobe s invaliditetom. Ne prikupljaju donacije za gluhe osobe te na taj način stvaraju pogrešnu sliku o gluhima i narušavaju ugled stogodišnje organizacije osoba s invaliditetom kao što je Hrvatski savez gluhih i nagluhih. Hrvatski savez gluhih i nagluhih ne prikuplja donacije na spomenuti način. Mole se građani da ne nasjedaju na ovu prevaru, ne potpisuju, ne daju svoj OIB i ne daju novac spomenutim osobama.“.
Dosad su takvi prevaranti koji su ne samo varali građane nego i bešćutno kaljali ugled te skupine osoba s invaliditetom, stvarajući krivu sliku o njima, uglavnom prolazili nekažnjeno. No, donekle ohrabruje slučaj iz Šibenika o kojemu piše ŠIBENSKI portal.
Nakon što je više osoba na gore opisan način „operiralo“ na području šibenskih i splitskih trgovačkih lanaca, sve su fotografirali građani i dojavili medijima, a potom je reagirala policija i uhitila ih.
- Zatečeno je ukupno pet osoba, od kojih četiri strane državljanke u dobi 21, 23, 24 i 25 godina te jedna hrvatska državljanka u dobi od 47 godina. Nakon istraživanja dovedene su pred suca zbog sumnje u počinjenje prekršaja iz članka 11. Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira. Optužene su za skitnju ili prosjačenje za što je predviđena ili novčana kazna u iznosu od 20 do 100 eura ili kazna zatvora u trajanju do 30 dana. - otkrili su iz splitske policije.
Zakon, dakle, za ovakvu vrstu prijevare predviđa iznimno male kazne, što ohrabruje prevarante da nastave zarađivati na nečastan način. Blagodati društvenih mreža, pak, donekle staju na kraj ili barem otjeraju takve ljude s područja određenih gradova. Informirani građani neće im davati novac, a oni malo hrabriji, fotografirat će prevarante i upozoriti policiju i ostale sugrađane javnom objavom - kao što je to učinila djelatnica trgovine s obale, odbivši zažmiriti na ovakvo zarađivanje na drugima.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -