SLAVONSKI BROD - Na službenoj internetskoj stranici Ravnateljstva policije jučer je u poslijepodnevnim satima objavljeno da je slavonskobrodska policija, u koordinaciji s Europolom, sudjelovala u nastavku operativne akcije pod nazivom Power Off II čiji je primarni cilj bio pronalazak osoba koje su koristile Webstresser kao servis za izvršenje DDoS napada. Drugim riječima, uhićeni su hakeri koji su pružali ilegalne usluge klijentima u zamjenu za novac.
- Policijski službenici Službe kibernetičke sigurnosti Ravnateljstva policije i policijski službenici Policijske uprave brodsko-posavske 2. travnja su dovršili kriminalističko istraživanje nad maloljetnim hrvatskim državljaninom za kojeg je utvrđena osnovana sumnja da je korištenjem ilegalnog servisa Webstresser izvršio DDoS napad na internetsku infrastrukturu srednje škole, čime je počinio kazneno djelo Ometanje rada računalnog sustava. Policija je protiv njega podnijela odgovarajuću kaznenu prijavu Općinskom državnom odvjetništvu za mladež u Slavonskom Brodu. - stoji u objavi Ravnateljstva.
Za provođenje takvog kibernetičkog napada, slavonskobrodski je haker daljinski upravljao povezanim uređajima spojenima na internet te je usmjeravao veliku količinu internetskog prometa prema službenoj internetskoj stranici škole, što je rezultiralo usporavanjem njezina rada ili, pak, potpunom nedostupnošću korisnicima.
- Većina počinitelja su mladi ljudi, s izvrsnim poznavanjem informatičkih tehnologija, što su pokazala i kriminalistička istraživanja u Hrvatskoj. Ohrabreni prividnom anonimnošću, mnogi mladi informatički entuzijasti upuštaju se u ovaj naizgled lakši oblik kriminaliteta, nesvjesni štete koju takve aktivnosti na internetu mogu izazvati. Svi kibernetički napadi izazivaju znatnu štetu za druge i policija ih shvaća ozbiljno. - poručili su iz Policije.
Mladi Brođanin, međutim, nije jedini počinitelj takvih sve češćih djela. Osim Hrvatske, suzbijanju DDoS napada pridružile su se Belgija, Danska, Estonija, Francuska, Njemačka, Grčka, Mađarska, Irska, Litva, Portugal, Rumunjska, Slovenija, Švedska, Australija, Kolumbija, Srbija, Švicarska, Norveška i SAD.
Značaj Webstresser-a
Webstresser.org najveći je
svjetski internetski servis na kojem su korisnici mogli unajmiti uslugu DDoS
(Distributed Denial of Service) kibernetičkih napada na vlasnike internetskih
stranica u cijelom svijetu. S više od 151 000 registriranih korisnika i 4
milijuna kibernetičkih napada ostvarenih do travnja 2018. Webstresser je
predstavljao najveću prijetnju za ključne on-line usluge koje nude banke,
poslovni sektor i državne institucije širom svijeta. Podsjećamo,Webstresserom upravljao hrvatski državljanin, a taj je ilegalni
servis ugašen 24. travnja 2018. godine koordiniranom međunarodnom policijskom
akcijom naziva Power Off. Nekada su počinitelji koji su izvršavali DDoS napade
trebali biti dobro upućeni u načine funkcioniranja internetske tehnologije, no
s pojavom ilegalnih servisa poput Webstressera to više nije slučaj. Svaki
korisnik Webstressera mogao je platiti naknadu putem on-line platformi za
plaćanje ili u kriptovalutama poput Bitcoina te mu je za iznos već od 15 EUR
stavljena na raspolaganje infrastruktura koja omogućuje DDoS napade na web
stranice po njegovom izboru.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -