SLAVONSKI BROD - Od rujna 2007. traje akcija „Manje oružja – manje tragedija", u kojoj sudjeluje i Policijska uprava brodsko-posavska. U sklopu nje, kako je poznato, građani imaju mogućnost vremenski neograničene dragovoljne predaje oružja policiji, bez straha da će biti kažnjeni.
Rezultati akcije o kojima je SBplus pisao ranije, pokazali su kako mnogi građani u svojim domovima ilegalno čuvaju streljivo, eksplozivna sredstva i razne vrste oružja.
U samo posljednjih desetak dana, slavonskobrodski su policijski glasnogovornici javnost izvijestili o nekoliko slučajeva velikih predaja ili, pak, pronalaska oružja.
Oduzimanje oružja u Bilom Brigu
Policijski službenici Policijske postaje Nova Gradiška, su
jučer (2. studenog) u Bilom Brigu, temeljem naredbe nadležnog suda, izvršili su
pretragu doma i prostorija koje koristi 66-godišnjak, kojom prilikom su
pronašli i oduzeli sljedeće: 575 komada puščanog streljiva raznog kalibra, 35
komada lovačkih patrona raznog kalibra, osam spremnika streljiva za automatsku
pušku, dvije cijevi za Karabin cal 7,9 mm te jednu zračnu pušku marke „Crvena
zastava" cal 4,5 mm.
Dragovoljna predaja oružja u Sibinju
U srijedu, 28. listopada, 70-godišnji građanin s područja
općine Sibinj, ispravno se odlučio na dragovoljnu predaju oružja i streljiva.
Po ostvarenom kontaktu, na dogovorenu adresu, došao je policijski službenik
protueksplozijske zaštite i preuzeo: pušku s glatkom cijevi cal 16mm, pušku
„AP" M-70, cal 7,62mm, pušku „AK-47" cal 7,62mm i 30 komada streljiva kalibra
7,62 mm.
Dragovoljna predaja oružja u Bebrini
29. listopada, savjesni 68-godišnjak s područja općine
Bebrina, dragovoljno je policiji predao dvije puške (marke Monte Carlo i marke
Preduzeće 44) te 70 komada streljiva kalibra 7,9 mm.
Pronalazak streljiva u Sikirevcima
U subotu, 31. listopada, građanin s područja Općine
Sikirevci, prilikom čišćenja tavanskih prostorija obiteljske kuće, pronašao je
300 komada streljiva različitog kalibra i 13 detonatorskih kapsli, što je na siguran
način preuzeo policijski službenik za protueksplozijsku zaštitu.
Tisuću komada streljiva i tri ručne bombe u Donjim
Andrijevcima
U utorak, 3. studenog, policijski službenici Postaje
granične policije Vrpolje, preuzeli su od dva savjesna građanina s područja
općine Donji Andrijevci ubojita sredstva. Specijalizirani policijski službenik
je na dogovorenom mjestu primopredaje preuzeo preko tisuću komada streljiva
raznog kalibra i tri ručne bombe M-75. Građani su odlučili ostati anonimni te
su njihovi podaci poznati jedino policijskom službeniku za protueksplozijsku
zaštitu koji je ubojita sredstva preuzeo.
Dragovoljne predaje oružja u Novoj Gradiški i Slavonskom
Brodu
U četvrtak, 5. studenog, potaknuti objavama o dragovoljnim
predajama ubojitih sredstava, policijski službenici evidentirali su jučer tri
dragovoljne predaje. Građanin je policiji u Novoj Gradiški dragovoljno predao
100 komada streljiva kalibra 7,62x39 mm i jednu ručnu bombu M75. Istog dana, i
policiji u Slavonskom Brodu, dva građanina su se odlučila na dragovoljnu
predaju ubojitih sredstava: jednu automatsku pušku CZ, više komada streljiva
raznog kalibra, 3 komada protuavionskog streljiva i 3 ručne bombe.
Nakon brojnih slučajeva, zanimalo nas je je li pucnjava na zgradu Vlade sredinom listopada, prilikom koje je mladi čovjek, 22-godišnji Danijel Bezuk, koristio 'kostolomca' kakav je i za Domovinskog rata postojao u oko tisuću primjeraka, potaknula ljude na značajniji odaziv policijskoj akciji i dragovoljnu predaju takvih sredstava.
- Za deset mjeseci 2020. godine, građani su u sklopu Akcije „Manje oružja – manje tragedija", dragovoljno predali 308 komada vatrenog oružja, od čega je najviše (260 komada) rasprskavajućeg vatrenog oružja (ručne bombe, mine i dr.), 71 komad automatskog (dugo, kratko), 31 komad dugog (puške repetirajuće, poluautomatske) i kratkog vatrenog oružja (pištolji i revolveri). Također je predano 6952 komada streljiva za dugo i kratko oružje i 9,8 kilograma eksploziva. U istom vremenu prošle godine, predano je 366 komada vatrenog oružja, 16170 komada streljiva i 9,6 kilograma eksploziva. Dakle, ove godine, dragovoljno je predano nešto manje oružja u odnosu na isto razdoblje prošle godine. - za SBplus kazala je glasnogovornica Policijske uprave brodsko-posavske, Kata Nujić, naglasivši kako su pozivi građana vezani za dragovoljnu predaju oružja češći, što češće do javnosti dolaze informacije o akciji. Posebno pojačano je to, potvrdila nam je, od sredine listopada do danas jer je i PU BP u nekoliko navrata ponavljala pozive na sudjelovanje u akciji.
Od rujna 2007. godine kada je započela Akcija „Manje oružja – manje tragedija", do 31. prosinca 2019. godine, brodskoposavski policijski službenici preuzeli su 7396 komada raznog vatrenog oružja, 306881 komada streljiva i čak 287 kilograma eksploziva.
- Radi se o zaista velikoj količini oružja. Za pretpostaviti je, da mnogi građani i dalje u svojim obiteljskim domovima čuvaju oružje, minsko-eksplozivna sredstva i streljivo iz Domovinskog rata. Dio građana bi se vjerojatno rado „riješio" tog zla iz svoga doma, no ipak ne pozivaju policiju iz raznih razloga, nelagode ili možda zbog straha da će biti kažnjeni, odnosno evidentirani. Napominjem, da Zakon o nabavi i posjedovanju oružja građana, pruža građanima mogućnost (na diskretan način, anonimno), vremenski neograničene dragovoljne predaje oružja, minsko-eksplozivnih tvari i streljiva policiji bez kazni. Potrebno je samo donijeti odluku i pozvati policiju na broj telefona 192. Policijski službenici za protueksplozijsku zaštitu, doći će na dogovorenu lokaciju pozivatelja te na siguran način preuzeti oružje. - poručila je Nujić.
Sve što prikupi brodskoposavska policija - dragovoljno predano oružje, minsko-eksplozivna sredstva i streljivo koje policijski službenici za protueksplozijsku zaštitu preuzmu - prevozi se u sjedište Ministarstva unutarnjih poslova kako bi, nakon odluke Povjerenstva MUP-a, bilo onesposobljeno i uništeno ili, pak, ostavljeno za daljnju upotrebu.
- Minsko-eksplozivna sredstva koja su preuzeta od građana ili pronađena, a rizično i opasno ih je dirati, prenositi/prevoziti, uništavaju se na mjestu pronalaska, ovisno o lokaciji, odnosno, sukladno procjenama stručnih osoba, premještaju se na lokaciju na kojoj je moguće uništenje na siguran način, kontroliranim eksplozijama. - zaključila je za SBplus policijska glasnogovornica.
Zbog vlastite sigurnosti, ali i sigurnosti svih koji vas okružuju, najbolji potez je ukloniti oružje iz svoga doma. Dok god se u njemu nalaze takva opasna sredstva, tragedija, pokazalo se više puta, svima visi nad glavom.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -