SLAVONSKI BROD - Nakon što smo jutros izvijestili o najnovijim slučajevima računalne prijevare, a koji su se dogodili na području Požeško-slavonske županije, uskoro je stigla informacija o novim prijevarama i na području djelovanja PU brodsko-posavske. Naime, u namjeri on-line kupovine 41- godišnjak je putem društvene mreže, nepoznatoj osobi dao podatke o svojoj bankovnoj kartici te je ostao 'lakši' za nekoliko tisuća kuna. Više o ovim slučajevima možete pročitati OVDJE.
Kako je sve veći broj onih koji nasjedaju na raznorazne prijevare, ali i sve veći broj prevaranata koji se domišljaju raznim načinima izvlačenja novca policija upozorava na sedam najčešće korištenih financijskih on-line prijevara i daje upute kako ih izbjeći:
CEO prijevara / direktorska prijevara: varalice se pretvaraju da su vaši šefovi ili nadređeni u organizaciji i prijevarom vas navode da uplatite novčani iznos na lažni račun ili da neovlašteno doznačite novce s poslovnog računa.
Prijevara s računima: varalice se pretvaraju da su vaši klijenti/dobavljači i navode vas da platite buduće račune na drugi bankovni račun.
Krađe identiteta
Vishing - Krađa identiteta pozivom: Telefonska prijevara u vas kojoj prevaranti zovu i pokušavaju navesti da otkrijete svoje osobne, financijske ili sigurnosne podatke ili da im uplatite novčana sredstva.
Phising - Mrežna krađa identiteta lažnim porukama e-pošte: Prevaranti vam šalju lažne poruke e-pošte kojima vas pokušavaju navesti na dijeljenje osobnih, financijskih ili sigurnosnih podataka.
Smishing - Krađa identiteta SMS-om: Pokušaj je prevaranata da dođu do osobnih, financijskih ili sigurnosnih podataka putem tekstualne poruke.
Krivotvorene mrežne stranice banaka: koristi se lažna e-pošta banke s poveznicom na krivotvorenu mrežnu stranicu. Jednom kada kliknete na poveznicu, koriste se razne metode prikupljanja vaših financijskih i osobnih informacija. Stranica izgleda kao i prava mrežna stranica uz nekoliko malih razlika.
Romantične prijevare: varalice se pretvaraju da su zainteresirane za romantičnu vezu. One se obično događaju na mrežnim stranicama za upoznavanje, a varalice često koriste društvene medije ili e-poštu za uspostavljanje kontakta.
Krađa osobnih podataka: vaše osobne informacije prikupljaju se kroz kanale društvenih medija.
Investicijske prijevare i prijevare u online kupovini: navede vas da mislite da ste na tragu pametnog ulaganja … ili vam daju izvrsnu lažnu online ponudu.
Više o tome kako ostati zaštićen možete pročitati na mrežnoj stranici posvećenoj kibernetičkom kriminalu #CyberScams, dok o tome kako zaštititi vlastite osobne, financijske i poslovne podatke možete pogledati na MUP TV YouTube kanalu.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -