Ne, nećemo platiti! - ogorčeno je „odbrusio“ Glas poduzetnika na mogući novi namet, kako su ga oni imenovali, za male i srednje poduzetnike. Naime, pri prelasku na euro, kako sada stvari stoje, jednostavna (j. d. o. o.) i „obična“ (d. o. o.) društva s ograničenom odgovornošću trebala bi konverziju svoga temeljnog kapitala iz kune u euro, u sudskom registru, platiti 2500 kuna.
Ova relativno mlada poduzetnička udruga, osnovana prije dvije godine, smatra kako bi navedena javnobilježnička usluga bila još jedan „harač“, koji dodatno opterećuje jedan od najvažnijih segmenata gospodarstva. Suvišnost toga troška tim je veća jer se njime, kako ističu, dobiva „papir“ koji poduzetnici već imaju.
- Samim osnivanjem društva, odnosno tvrtke, vi se trebate upisati u registar. Ako ste poduzetnik, to ste dakle već obavili. Isto tako, primjerice, banke će konverziju izvršiti besplatno, mehanički, te nijednoj nije palo na pamet da to naplati građanima. Ne vidim, prema tome, razlog zašto bi drugačije bilo s temeljnim kapitalom poduzetnika. - kazala je za Plusportal Branka Prišlić, glavna tajnica Udruge Glas poduzetnika.
Poduzetnici, među njima i preko 20 tisuća članovi Udruge, ovu su vijest, očekivano, dočekali s izrazitim nezadovoljstvom. Točnije rečeno, otkriće, s kojim su se upoznali zahvaljujući novinarskom istraživanju.
- Mnogi poduzetnici ne poznaju sve zakone dovoljno. Nitko ih o tome trošku uopće nije obavijestio, a za to, odnosno za cijelu pripremu konverzije, Vlada je imala dovoljno vremena. To je njen propust i mi ne želimo da zbog toga ispaštaju naši članovi - objasnila je glavna tajnica pokušaj Vlade da se nepopularna odredba „tiho“ prenese i realizira u 2023., kada Hrvatska ulazi u eurozonu.
U priopćenju za medije, iz kojega se „osjeti“ da je poduzetnicima zaista dosta, predsjednik Udruge, Hrvoje Bujas, iskazao je optimizam u vezi s ishodom njihove inicijative, ali i najavio konkretan revolt poduzetnika u slučaju nepovoljnog rješenja. Odgovor s početka teksta nije, dakle, retorička figura.
- Sigurni smo da će nadležno Ministarstvo riješiti potencijalni problem, na koji upravo ukazujemo, jer smo još sigurniji da trošak konverzije poduzetnici neće platiti, taj namet neće proći.
Isto je za Plusportal potvrdila i glavna tajnica Prišlić te dodala da ih neće „zaplašiti“ ni novčana kazna koja, prema zakonu, slijedi ako poduzetnik navedeni upis konverzije ne obavi, tj. ne plati 2500 kuna na vrijeme.
Glas poduzetnika nije „ad hoc“ udruga, kojoj bi cilj bio privatnike zaštititi od nekoliko tisuća kuna nepredviđenih troškova. Radi se o ambicioznom pokretu, koji, kako nam je objasnila gđa Prišlić, želi da se u oblikovanju ekonomske politike na državnoj razini čuje i mišljenje malih i srednjih poduzetnika. Konačan cilj Udruga je slikovito predočila kao 'Hrvatska 2.0'. Za taj će 'upgrade' biti potrebno provesti određene reforme.
- Obično ističemo četiri ključne točke. Prvo, više rada - država treba stvarati uvjete koji će na poduzetništvo djelovati poticajno. Drugo, manji porezi; kako mi volimo reći, od države ne tražimo ništa, sami znamo upravljati novcem, ali nam ga nemojte neopravdano uzimati. Treće, više pravde - da bi sustav funkcioniraju, moraju se poštivati zakoni. I četvrto, digitalizacija; njome bi se pojednostavila i pojeftinila birokracija. Eto, na primjer, sporna konverzija brzo i besplatno mogla bi se izrvšiti upravo digitalnim načinom - rezimirala je program Udruge Branka Prišlić.
Kao što se vidi, radi se uglavnom o općepoznatim (liberalnim) principima, iz udžbenika za ekonomiju, koje poduzetnici i njima bliski ekonomisti ističu desetljećima. To govori da su navedene reforme, iz njihove perspektive, u Hrvatskoj do danas provedene slabo ili nikako. Hrvatske vladajuće elite za to, očigledno, „imaju vremena“, ali ga nemaju previše Glas poduzetnika i Ministarstvo pravosuđa i uprave, koje je u spornom slučaju na potezu. Do konverzije temeljnog kapitala iz kune u euro ostala su dva mjeseca.
Udruga Glas poduzetnika ima i svoje lokalne ogranke. Među njima je i Regionalni ured Slavonski Brod, na čelu sa Zdravkom Ljubasom.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -