SLAVONSKI BROD - Kada liječnici ne bi pristajali na prekovremene sate i radni tjedan duži od 48 sati, zdravstveni bi se sustav u Hrvatskoj urušio. Stoga ih je većina spremna dobrano 'potegnuti' za dobrobit svojih pacijenata. Međutim, zbog onoga što tumače kao 'neadekvatno obračunate i isplaćene prekovremene sate', tijekom prosinca 2018. i siječnja ove godine, diljem Hrvatske liječnici su podignuli tužbe protiv ustanova za koje rade. Provjerili smo kako je slavonskobrodska Bolnica prošla kroz razdoblje u kojemu su naslovi u medijima 'vrištali' o petsto novih tužbi koje bi mogle koštati milijune kuna.
Kako saznaje SBplus, protiv Opće bolnice „Dr. Josip Benčević" dosad je podignuto 66 tužbi liječnika radi isplate razlike plaće za prekovremeni rad. Iako je svim liječnicima u Slavonskom Brodu koji su radili prekovremeno, obračunat i isplaćen svaki sat takvog rada, tužbe su ipak podignute zbog načina obračunavanja takvih sati.
- Koliki je to ukupan broj sati, znat će se nakon provedbe detaljne analize odnosno vještačenja za svakog liječnika pojedinačno unazad pet godina. Tek tada će biti moguće izračunati ukupan zbroj takvih sati. - na pitanje o tomu o kolikom se točno broju sati radi, za SBplus odgovorio je ravnatelj slavonskobrodske Opće bolnice, prim. Josip Samardžić, dr. med.
Dosad nije donesena niti jedna pravomoćna presuda vezana za tužbe liječnika u slavonskobrodskoj Općoj bolnici, a koja se tiče ovog problema. O ishodu je, poručili su nam iz Bolnice, preuranjeno govoriti jer su tužbe podizane tijekom prosinca 2018. i siječnja 2019., tako da najprije treba čekati rješenje pravnog pitanja koje glasi - Treba li prekovremeni rad iz dežurstva obračunati na osnovnu plaću onako kako je regulirano odredbama Kolektivnog ugovora za djelatnost zdravstva i zdravstvenog osiguranja ili to treba činiti na način koji zahtijevaju liječnici (obračun na plaću sa svim dodatcima).
- Bolnica je liječnicima isplaćivala plaće, kao i sve dodatke upravo prema odredbama Kolektivnog ugovora, pravilno primjenjujući njegove odredbe. Bolnica niti nema mogućnosti utjecati na način obračuna plaće liječnicima, s obzirom na to da se obračun plaće i svih njezinih dodataka obavlja putem Centralnog obračuna plaća. U njega se, pak, unosi broj odrađenih sati koje liječnik odradi tijekom mjeseca; bilo u redovnom radu, dežurstvu ili pripravnosti. Centralni je obračun plaća ustrojen od strane Vlade Republike Hrvatske, čijom je Odlukom o pokretanju informacijskog sustava centralnog obračuna plaća, omogućena uspostava kvalitetnog upravljanja ljudskim potencijalima u javnom sektoru, kao i upravljanja proračunskim sredstvima za plaće zaposlenika u tom sektoru. - pojasnio je Samardžić u dopisu kojim je odgovorio na upite SBplus-a.
Iz toga slijedi kako liječnici, zapravo, trebaju tužiti izravno državu smatraju li da su zakinuti jer su svim bolnicama, njihovim poslodavcima s kojima se sada spore, ruke zapravo bile vezane sustavom koji je osmislila i uvela Vlada Republike Hrvatske. Odgovornost za manjkavosti sustava koji ne razlikuje redovne radne sate od prekovremenih ili dežurnih, dakle, ne smije nikako pasti na leđa zdravstvenih ustanova koje na njih nisu mogle utjecati. Problem je, dakle, jednak u cijeloj državi.
Iz slavonskobrodske Opće bolnice, nisu nam znali točno kazati koliko će konkretno dugovati svojim liječnicima pobijede li potonji u sporu. Poručili su, tek, kako ukupno zbrojena visina predmeta sporova za 66 podignutih tužbi u ovome trenutku iznosi milijun i 695 tisuća i 525 kuna.
Upitali smo ravnatelja koliko bi takav financijski izdatak utjecao na Ustanovu kojom upravlja.
- Za svaku zdravstvenu ustanovu pa tako i našu, takav bi izdatak bio iznimno veliko opterećenje, ako sudovi presude u korist liječnika. Međutim, nitko u tom slučaju neće biti zakinut za sve ono što mu, prema odredbama zakona, pripada. - poručio je Samardžić, napomenuvši kako se ovakve situacije događaju zbog nejasnih i različitih tumačenja odredbi ugovora.
Očigledno se i u ovom slučaju radi o nedovoljno utvrđenim pravilima igre odnosno zakonskim odredbama i njihovu poštivanju. S obzirom na veliki broj liječničkih tužbi diljem Hrvatske, država će se morati brzo i temeljito pozabaviti ovim gorućim problemom kako se dugovi ne bi nastavili nakupljati u slučaju potrebe za promjenom metode obračuna prekovremenih sati.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
Vagabund04.02.2019. u 10:28
Ova bolnica je u raspadu. Nekd je bilo ovako: kirurg čeka. Ne žuri... Obitelj ipak skupi novaca: Odahne obitelj, preživjeti će tata. Doktor, naravno, (ni)je primio mito, on je super, sve će biti OK. I tako, tata sretan umre dva... Prikaži svea dana prije operacije (uzimanja mita). Komentar suvišan. Mislite da je dana bolje? Ma i gore...
Prikaži sve komentare
-