/ 24
3084
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Treću godinu za redom slavonskobrodska se Opća bolnica „Dr. Josip Benčević" može pohvaliti organizacijom jedinstvenog tečaja neobičnog naziva „Tečaj mehaničke ventilacije". Obuka liječnika na najmodernijim i najsofisticiranijim uređajima te poučavanje novim tehnikama počelo je danas u novoj zgradi Poliklinike, a trajat će do 9. ožujka.
- Tečaj je namijenjen liječnicima kojima u svakodnevnom radu treba mehanička ventilacija. To su najčešće anesteziolozi i intenzivisti, ali kako su intenzivne medicine zadnjih par godina raširene i na druge odjele kao što su interni, neurologiju pa čak i u domove bolesnika, tečaj je namijenjen i liječnicima poput internista, neurologa, pedijatara pa čak i liječnicima opće medicine. Broj polaznika limitiran je mogućnostima rada u radionicama. Tečaj smo prvenstveno osmislili kao mjesto učenja na praktičan način. To podrazumijeva rad u malim grupama. Maksimalno primamo 50 polaznika. Tako da je u prethodne dvije godine kroz tečaj prošlo stotinu liječnika, a ovih će dana dodatnih pedesetero. Interesa ima puno više, ali moramo ograničiti taj broj. - kazala je docentica doktorica znanosti, Jasminka Kopić, rukovoditeljica Odjela za anesteziju i intenzivnu medicinu slavonskobrodske Opće bolnice „Dr. Josip Benčević".
Doktoricu Kopić zamolili smo neka laičkim rječnikomp čitateljima pojasni 'mehaničku ventilaciju' - sintagmu koja zvuči kao da više pripada nekakvom drugom svijetu majstorskih zanata, nego tehnici iz medicinskog rada.
- Mehanička je ventilacija jedna metoda pomoći bolesnicima čije disanje nije dovoljno ili koji ne mogu uopće samostalno disati. U tom slučaju, taj njihov disajni rad, djelomično ili u cijelosti zamjenjuje respirator. I laiku je jasno kako je disanje fina funkcija, a uplitanje aparata u taj proces 'nosi' niz posljedica. - kazala je doktorica Kopić i dodala kako se tehnologija u ovom području iznimno brzo razvija, a moraju je pratiti liječnici koji svakodnevno uče kako koristiti aparate.
Odbacivši klasičan način predavanja koji je, poručuju u slavonskobrodskoj Bolnici, stvar prošlosti, odlučili su intenzivnom trodnevnom obukom uistinu naučiti nečemu novomu one koji svakodnevno spašavaju živote.
- Svake godine otkrivaju se nove stvari, a mi se trudimo to unijeti u naš tečaj. Konkretno, imamo različite modove ventilacije jer svaki bolesnik zahtijeva poseban pristup. Imamo i improvizirana svinjska pluća na kojima se vježbaju utjecaj vanjskih tlakova, prsnog koša, otoka pluća i tkiva. To se vidi uživo na simuliranom „živom" modelu. Ekrani na respiratorima isti su onima koje Tesla koristi na svojim vozilima. To je najnaprednija tehnologija i mi se trudimo da nam cilj ne bude kvantiteta nego kvaliteta. Svatko tko dođe mora izaći s puno većim znanjem nego što ga je imao kada se prijavio na tečaj i biti sposoban savladati najtežu i najkompleksniju patologiju u svakodnevnom radu. - pojasnio je smisao tečaja Matija Jurjević, liječnik specijalist anesteziolog i reanimatolog intenzivnog liječenja slavonskobrodske Opće bolnice te organizator i jedan od idejnih začetnika ovakvog tečaja u Slavonskom Brodu.
Slavonski Brod na ovakvo bi što uistinu trebao biti ponosan jer se ne radi samo o bijegu od klasičnog načina poučavanja, nego poticanju na cjeloživotno učenje i usavršavanje kroz upoznavanje novih tehnologija koje mogu značiti bitnu razliku za sve pacijente.
- Tečaj je stvoren u Slavonskom Brodu. To je naš brend i proizvod, rezultat složnog rada svih generacija liječnika. Naši slavonskobrodski liječnici, stoga, drže većinu vježbi. No, ponosni smo što će, osim nas, ove godine predavači biti i liječnici iz Engleske, Italije, Grčke, Portugala i Slovenije. Uistinu probrano društvo i eksperti na svjetskoj razini. Tečaj je međunarodni i polaznici nisu samo iz Hrvatske. - poručila je doktorica Jasminka Kopić.
Bez napumpanog ega i svjesni vlastite nesavršenosti, liječnici u Slavonskom Brodu shvaćaju kako nakon fakulteta imaju još puno toga za naučiti. Upravo je to i bio jedan od osnovnih poticaja za organizaciju tako kompleksne obuke.
- Znanje koje smo skupljali tijekom specijalizacije u određenim je područjima manjkavo i ne prati svjetske trendove. Zato smo napravili tečaj koji je zamišljen da pokriva cjelokupno područje mehaničke ventilacije. Imamo najmodernije respiratore na kojima ćemo pokazati tehnike. Tečaj je zamišljen da kroz interaktivne radionice liječnici vježbaju i uče. Tako ćemo svi napredovati u interesu naših bolesnika. - zaključio je doktor Jurjević.
Rotacije sudionika tečaja po grupama, njihovo izmjenjivanje svakih pola sata, prelazak iz jedne u drugu radionicu, uz kratke pauze, dodali su naši sugovornici, uistinu je krvav posao i neće biti nimalo nalik suhoparnim i dosadnim kongresima koje većina provede spavajući. Liječnike su 'razbili' u manje skupine kako bi svatko od petero članova grupe dobio priliku, ali i obavezu, isprobati određeni aparat i uvježbati novu tehniku. Ipak, sigurni su, tako će dobiti gotovo stopostotni učinak, iskoristiti vrijeme i ishoditi, u konačnici, izvrsne rezultate.