/ 28
4012
Prikaza
0
Komentara
- Zadovoljni smo jer je Tečaj postao tradicija i poznat je izvan granica Lijepe Naše, zahvaljujući stranim prodavačima iz cijele Europe. Ove godine predavači su iz Mađarske, Grčke i Slovenije. Imat ćemo šezdesetak polaznika u deset radionica. Prijavilo ih se puno više i lista čekanja zainteresiranih je podugačka, ali limitiramo taj broj kako bismo omogućili rad u malim grupama i osigurali kvalitetno održavanje tečaja. Postali smo priznato rasadište znanja. Hrvatsko društvo za anesteziju, reanimaciju i intenzivnu medicinu, postavilo nas je da vodimo sekciju za mehaničku ventilaciju u Hrvatskoj, kolega Jurjević je u tom području međunarodni predavač, tako da se radi o velikom iskoraku u znanstvenom radu. No, ono najvažnije, to znači poboljšanje u zdravstvenoj skrbi, što poboljšava ishode teških bolesnika. U Slavonskom Brodu imamo puno stručnjaka. Ljudi vole vidjeti mogućnost kreativnog napredovanja, a ovaj Tečaj je jedan od razloga zašto se naš Odjel ne osipa te je u smislu kvalitete, kao i u brojčanom smislu, adekvatan. - kazala je liječnica Jasminka Kopić, djelatnica Odjela za anesteziju, reanimaciju i intenzivno liječenje brodske Opće bolnice.
U znanjima vezanima za mehaničku ventilaciju slavonskobrodski liječnici itekako 'odskaču' u odnosu na svoje kolege.
- Trendovi idu prema tome da maksimalno iskorištavamo mogućnosti tehnologije 21. stoljeća. Idemo prema automatizaciji, naprednim mjerama, dodatcima mehaničkoj ventilaciji gdje radimo globalnu terapiju, a ne samo terapiju pluća. To je budućnost i naš Tečaj je tako formiran… učimo ljude kako postupati od prve sekunde kad upale aparate do onoga što trenutno najnovije tehnologije na tržištu nude. Želimo da onaj tko ode kući ima mogućnost unaprijediti mehaničku ventilaciju svog bolesnika i poboljšati ishode liječenja. Kroz tri dana Tečaj je koncipiran tako da se prvi dan sluša o osnovama mehaničke ventilacije, drugi dan usmjeren je na praktične vježbe i upoznavanje s naprednim tehnologijama, a u trećem danu dajemo znanstveni pristup i podlogu svega što smo prošli prethodna dva dana. Ovdje u Slavonskom Brodu napredovali smo u stručnom, organizacijskom smislu, a imamo i najbolju tehnologiju. No, nadamo se da neće biti puno pacijenata. One koji budu, liječit ćemo na najbolji mogući način.- kazao je slavonskobrodski anesteziolog Matija Jurjević.
Podrška 's vrha' za bilo kakav napredak i organizaciju ovakvog međunarodnog događaja, uvijek je nužna, a suradnja s ravnateljem koji u svemu podupire svoje djelatnike, vidljiva je u svakom segmentu djelovanja Bolnice.
- Ponosimo se time što naši djelatnici mogu napraviti ovakvu organizaciju. Dolaze nam strani predavači i kolege koje žele dodatnu edukaciju. Osnova je to za svjetliji pogled prema naprijed jer se nismo zadržali na perifernim paralelama, nego predstavljamo centar u kojemu se uči najsuvremenija medicina. Ovo je vrh koplja sofisticirane medicine jer zahtijeva i visoku edukaciju, kao i opremu i prostor, a mi smo to uspjeli spojiti u edukacijski centar. Pohvaljujem sve napore svojih djelatnika uložene u to. - kazao je ravnatelj slavonskobrodske Opće bolnice, Josip Samardžić.
Način praktičnog učenja primijenjen u brodskoj Bolnici nije bio dosadan ni laicima te novinarskim ekipama koje su također nešto naučile. U priloženom je videu moguće vidjeti aparat koji radi automatiziranu mehaničku ventilaciju i to na način da se prilagođava stanju pacijenta udah po udah. Taj je respirator spojen direktno na organe, ovaj put na prava svinjska pluća zatvorena u hermetičku kutiju kako bi bila prikazana realna situacija mehaničke ventilacije. Tako su polaznici Tečaja u slavonskobrodskoj Općoj bolnici mogli točno vidjeti što se događa s organom u trenutku kada podešavaju parametre na ekranu respiratora. Cijena takvih uređaja nije mala. Konkretno, prikazani košta 350 tisuća kuna s PDV-om.
S obzirom na to da ni koronavirus nije spriječio održavanje tečaja, vjerujemo kako će se njegova tradicija zasigurno nastaviti i sljedeće godine.