VLADA planira prodati Podravku, objavio je u petak koprivnički tjednik Glas Podravine na naslovnici novog broja.
U tekstu se objašnjava kako je riječ o preuzetoj obvezi iz „Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021.-2026." u poglavlju „Unaprjeđenje upravljanja državnom imovinom".
Tamo stoji kako će država prodati udjele u svim poduzećima koja nisu od strateškog i posebnog interesa za Hrvatsku. I ne samo to: morat će revidirati i postojeći popis od 39 tvrtki od posebnog državnog interesa te neke izbaciti s te liste i također spremiti za privatizaciju, prenosi danica.hr.
Podravke već dugo nema na tom popisu, na kojem su, primjerice, HEP, Hrvatske vode, INA, Janaf, Hrvatska lutrija, HPB, Hrvatske šume, ACI, Hrvatska pošta, HAC, HŽ i druge.
Nacionalni plan oporavka predviđa kako će država do kraja 2023. godine na prodaju ponuditi minimalno 150 poduzeća. Također, predviđeno je da se od 2024. do sredine 2026. na prodaju ponudi i dodatnih 35 poduzeća, čime se predviđa do kraja lipnja 2026. ukupno objaviti na prodaju 185 tvrtki.
Najkasnije do kraja lipnja 2026. godine, dakle, država bi trebala prodati svojih 20 posto dionica Podravke. Danas je za prodaju raspoloživo 16 posto državnog udjela jer je ostatak založen kao jamstvo za kredite. Osim Podravke, na popisu za prodaju udjela su Croatia osiguranje (30 posto), Petrokemija (18 posto), većinski udjeli u Borovu i slatinskom Agroduhanu te druge tvrtke, piše totalinfo čiji smo članak u cijelosti prenijeli.
Podsjetimo, u siječnju 2018. godine Vlada je revidirala listu tvrtki od strateškog i posebnog interesa za Hrvatsku i među 11 tvrtki uklonjenih s popisa bio je i slavonskobrodski Đuro Đaković, a tada su na njega vraćeni ACI i Croatia Airlines.
Na pitanje o tomu zašto su pojedine tvrtke „otpisane", tadašnji ministar državne imovine, Goran Marić, izjavio je: „Bilo je potpuno neprirodno da su neke uopće na listi. Iracionalno je bilo da tvrtke koje nisu u vlasništvu Republike Hrvatske budu na popisu strateških tvrki".
Obistini li se Nacionalni plan oporavka i dio Đure Đakovića koji je u državnim rukama (1.301.276 dionica od 10.153.230 iliti 11,81 posto) trebao bi se, prema rečenomu, naći na listi 'ZA PRODAJU'.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -
korupcija109.05.2021. u 10:35
Zar se ovo može zvati država? Radnici koji šute i radije bježe iz države nego da ovu bagru izbace iz države za vjeke vjekova. Zar se za ovo ginulo?
-