3045
Prikaza
3
Komentara
VRPOLJE - Pet godina otkako je prestala proizvodnja i dvije godine od početka stečaja, nema značajnijih pomaka u vrpoljačkoj Sušionici, čija su dugovanja dosegnula 114 milijuna kuna. O "simbolu nemara i nebrige države” jučer je, u sablasno praznim pogonima nekada perspektivne tvornice za sušenje voća i povrća, sindikalni regionalni povjerenik PPDIV-a Šimo Orešković, s četvoro radnika zaposlenih na čuvanju imovine, održao konferenciju za novinare.
- Ovi radnici već dvije godine održavaju i čuvaju imovinu radeći u tri smjene i nije primjereno da ne dobiju plaću - kaže Orešković navodeći kako je novac (koji je pet mjeseci bio predujmljen od AUDIO-a - vlasnika državne imovine) prestao stizati prije četiri mjeseca.
Orešković podsjeća kako je sindikat početkom godine spriječio rasprodaju sušioničke imovine "u dijelovima i na kile”. No nakon još jedne dražbe održane početkom srpnja - sve je stalo.
- Apeliram na AUDIO da osigura novac za čuvanje imovine do konačne prodaje - naglašava povjerenik PPDIV-a, zagovarajući što hitniju prodaju tvornice u cjelini s možda nešto nižom cijenom od sada procijenjenih 19 milijuna kuna.
- Tražimo da vlasnici omoguće prodaju imovine neposrednom nagodbom uz uvjet da se pokrene proizvodnja i zaposle radnici. Sušionica za to ima pretpostavke i ona treba raditi jer u Hrvatskoj sušeno povrće uvozimo - kaže Orešković, napominjući kako je stiglo i pismo namjere o kupnji tvornice s doduše niskom cijenom od 4,5 milijuna kuna. No najgora je, kaže, postojeća situacija, u kojoj zastarijevaju i propadaju postrojenja.
Podsjeća i na drugi apsurd - zapuštanje 50 hektara zemlje koju je Sušionica dobila od općine za proizvodnju povrća. Stoga sindikalni povjerenik u ime bivših i zaposlenih radnika moli za pomoć i resornog ministra Tihomira Jakovinu, koji je proljetos nagovijestio moguće uključivanje Podravke u ovu priču.
- Prema informaciji kojom raspolažemo, oni još razmatraju tu varijantu, a sve bi, čini se, trebala odraditi politika koja u konačnici o tome i treba voditi računa - zaključuje Orešković, prozivajući odgovorne zbog tromosti.
Stečajni upravitelj Miroslav Mikić jučer nije nazočio konferenciji za novinare. No slaže se sa navodima o tromosti birokracije.
- Što se tiče isplata plaća zaposlenicima, upućena je molba AUDIO-u kako bi se za daljih šest mjeseci predujmila potrebna sredstva i čeka se njihova odluka - kaže Mikić. Vjeruje također da se procedura oko prodaje može ubrzati češćim održavanjem dražbi i snižavanjem cijene po desetak posto. No odluka stečajne sutkinje o sazivanju dražbe vezana je uz odluku razlučnih vjerovnika (AUDIO i Ministarstvo financija) o snižavanju cijene, a na nju se čeka mjesecima. A radnici koji četiri mjeseca čekaju neisplaćeni minimalac s pravom se pitaju - kome je to u interesu?
Citajuci ovo o susionici i 50 ha zemlje za prozivodnju povrca koji su zapusteni rekao bi da se susionica nalazi negdje u Afghanistanu ili drugoj pustinjskoj zemlji
zar je problem aktivirati PLAN 21 ili to ipak nije PLAN 21 nego mozda PLAN 20 ili PLAN 19 ili PLAN 18 ili PLAN 17 , ili PLAN 16 ili PLAN 15