419
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - U ponedjeljak, 5. rujna 2022. započelo je razdoblje obveznog isticanja cijena proizvoda i usluga u dvojnom obliku, odnosno, u kunama i u eurima, kako se navodi na stranicama euro.hr-a, službenog online glasila Vlade Republike Hrvatske i drugih nadležnih institucija za uvođenje eura.
Dvojne cijene na svojim dokumentima odsad će navoditi i upravni odjeli Grada Slavonskog Broda, a pregled na terenu pokazao je da je ta praksa u poslovanju na području grada (kafići, trgovine, obrti,…) već postala uobičajena.
Iako su neki mediji izvještavali o pomalo komičnim situacijama kojima je kumovao nesporazum u vezi s istaknutim cijenama, to su, čini se, bile „početničke greške“. Na upit jesu li ikada zabunom zgrabili koji proizvod zamijenivši „nisku“ cifru u eurima s iznosom u kunama, kupci u jednoj „Konzumovoj“ prodavaonici odgovaraju negativno.
- Bilo je rijetkih slučajeva da su kupci na blagajni bili zbunjeni kad bi shvatili svoju pogrešku i to su uglavnom bili stariji ljudi - kazala je prodavačica u spomenutoj trgovini.
Dok je pored cijene u eurima istaknuta i „stara“ cijena u kunama, Brođani očigledno nemaju problema, no hoće li tako ostati i kada eurozona zavlada u potpunosti, pokazat će se uskoro. Poznati su fenomeni iz potrošačke psihologije koji govore da kupac nesvjesno manjem iznosu (broju) pridaje manju vrijednost. Zato, primjerice, „nasjedamo“ na proizvode koji koštaju 9.99, a ne 10 kuna te više trošimo „nevidljivi“ novac s kartice nego „opipljivu“ gotovinu. Pretpostavimo stoga da će biti potrebno neko vrijeme da i Brođani razviju „osjetilo“ za određivanje vrijednosti u novoj valuti, odnosno nižim ciframa.
O važnim odredbama u vezi s dvojnim cijenama i uvođenju eura već smo pisali, a detaljno se o svemu možete informirati na gore navedenoj stranici euro.hr.