Predstavnici gospodarstva, lokalne samouprave i sportskih klubova na području Brodsko-posavske županije, sjeli su danas za isti stol kako bi pronašli bolji recept za ulaganja privatnika u sport.
SLAVONSKI BROD - U prostorijama Hrvatske gospodarske komore - Županijske komore Slavonski Brod, održan je danas okrugli stol naziva „Porezni tretman ulaganja u sport i sportske klubove“. Komora je događaj organizirala u suradnji s Brodsko-posavskom županijom i Udruženjem sportskih klubova HGK.
Ž.G./PLUS
- Uključili smo u ovaj okrugli stol predstavnike lokalne samouprave, predstavnike klubova i poduzetnike koji sudjeluju u radu HGK u našoj županiji. Želimo razmijeniti iskustva i vidjeti kako doprinijeti tome da se više ulaže u sport. Bitno je da tijela lokalne i regionalne vlasti ulažu u sport, ali je isto tako bitno za nas poduzetnike i gospodarstvenike da imamo mogućnost dobrog ulaganja u sport. Mislim da samo kroz povećana ulaganja te vrste možemo sport podignuti na veću razinu.Danas ćemo čuti kakvi su prijedlozi da se takva ulaganja porezno rasterete, da se omoguće veća sredstva za ulaganje u sport. Poduzetnici su generalno zainteresirani za takva ulaganja,... kao roditelji, bivši sportaši i slično. Na taj način možemo potaknuti ostanak mladih i dolazak mladih iz inozemstva, podignuti renome tvrtki, ali i ostaviti nešto dobro za buduće generacije. Problem je što se takva ulaganja i dalje temelje na dobroj volji, poznanstvima,... no ta su današnja ulaganja nedovoljna za profesionalni sport. Mislim da taj dio moramo napraviti primamljiviji poreznim olakšicama te omogućiti ulaganje u nešto što je korisno zajednici (ali da to ulaganje bude jeftinije za poduzetnike). - kazao je
Ivan Ćosić, predsjednik Županijske komore Slavonski Brod i predsjednik Gospodarskog vijeća HGK.
Ž.G./PLUS
Riječ je o izrazito važnom susretu koji ima za cilj promijeniti dosadašnju praksu i pomoći sportskim klubovima u njihovu razvoju. Poznato je da neki od njih na području Brodsko-posavske županije jedva opstaju, boreći se za svaki cent.
Ž.G./PLUS
- Naša inicijativa ide ka rasterećenju poreznih ulaganja u sport. Jedini veliki izvori financiranja današnjih klubova su proračuni jedinica lokalne i regionalne samouprave (općine, gradovi, županije) i to nije dovoljno. Pogledamo li okruženje, Hrvatska najmanje ulaže u sport, a njezini sportaši ostvaruju iznadprosječne rezultate. Gospodarstvenici iz okruženja više ulažu u sport no što to čine hrvatski gospodarstvenici. Uzrok tomu nije činjenica da hrvatski gospodarstvenici ne vole sport ili nemaju empatiju, nego to da porezni tretman financijskog ulaganja u sport nije dovoljno atraktivan odnosno nije komercijalno financijski opravdan. Sportski klubovi pristupili su HGK s molbom da osmislimo kako potaknuti gospodarstvenike na ulaganje. Dosad se time nismo bavili. Po uzoru na slične modele u Sloveniji i Mađarskoj, mi smo također osmislili jedan naš model. Ako ga tijela zakonodavne vlasti uvaže, to će potaknuti gospodarstvenike na ulaganje u sportske klubove. - pojasnio je
Branimir Kos, savjetnik Predsjednika HGK za pravne poslove i sport.
Trenutno postoje dvije vrste ulaganja gospodarstvenika u sport - sponzorstvo i donacija. U oba je slučaja riječ o stopostotno porezno priznatom rashodu.
- Pojednostavljeno, to znači da ulaganje od deset tisuća eura u sport nekog gospodarstvenika i košta deset tisuća eura. U nekim slučajevima moraju platiti i porez na toliku donaciju pa je trošak još veći - 12.500 eura. Mi predlažemo da, ako gospodarstvenik uloži deset tisuća eura u sport, kroz poreznu olakšicu, njega to 'košta' tri tisuće eura. Dakle, olakšica na takvu donaciju bila bi 70 posto. Pretpostavljamo da bi to potaknulo gospodarstvenike da više ulažu. Mi smo među njima proveli anketu i trenutno najveći hrvatski sponzori - gospodarstvenici privatnog kapitala - su rekli da će, ako to prođe, ulaganja u sport dignuti za tri puta. - otkrio je Kos.
Slobodne procjene kažu da tek oko deset posto sredstava u sportu dolazi iz privatnih ulaganja, dok ostalo u njih 'ulijevaju' općine, gradovi i županije.
Ž.G./PLUS
- Razvoju sporta i sportskih klubova nužno je pružiti dodatnu pomoć. U Slavonskom Brodu možemo biti vrlo konkretni i prisjetiti se kako je, primjerice, izgledao sportski put
Ivice Olića koji je seosko dijete i prve je sportske korake napravio u Davoru na Starom polju, a onda je netko tog mladog čovjeka primijetio i doveo u Slavonski Brod... da bi Ivica profesionalnu karijeru nastavio na najvišoj razini te proslavio i svoju općinu i Brodsko-posavsku županiju, ali i cijelu Lijepu Našu. Svoja znanja i iskustva danas prenosi mlađima. - dodao je
Željko Burazović, županijski pročelnik za gospodarstvo i poljoprivredu, istaknuvši tu priču kao dobru inspiraciju za sve one koji se i dalje pitaju - a čemu ulaganja u sport.