SLAVONSKI BROD - Dok se 'brod' bori kako bi ostao na površini, kapetan lagodno 'uživa' beneficije svoje pozicije. Predsjednik uprave Đuro Đaković grupe, Hrvoje Kekez, ubrojen je među najbolje plaćene čelnike u Hrvatskoj.
Zaključak je to velikog istraživanja koje je krajem prošle godine proveo Poslovni dnevnik temeljem javno dostupnih izvješća o primitcima članova Uprave koje su kompanije uvrštene na burzi dužne predstaviti dioničarima na glavnim skupštinama.
Naime, u sadržaju nedavno objavljenog poziva za Glavnu skupštinu, moguće je pronaći i Izvješće o obavljenoj reviziji revizorske tvrtke Deloitte d.o.o. U sklopu Izvješća, navedeni su primici članova Uprave i Nadzornog odbora za 2021. godinu. Informacije o tekućoj godini, što se isplata tiče, zasada nisu objavljene. Ono što se za 2022. godinu može pronaći, premda na stranicama Zagrebačke burze, stanje je dobitaka/gubitaka za razdoblje od 1. siječnja do 30. lipnja. Iz tablice je Financijskog izvještaja vidljivo kako u usporedbi na isto tromjesečje 2021. godine (-2 milijuna i 256 tisuća kuna), u tekućoj godini tvrtka posluje s gotovo duplim gubitkom (-4 milijuna i 73 tisuće kuna).
Nedavno smo obavijestili o neslaganju malih dioničara s načinom provedbe Programa restrukturiranja, kojim bi oni izgubili većinu svojih ulaganja, što je u konačnici rezultiralo i tužbom upućenoj 'Đuri'. Prije nekoliko dana govorilo se i o zabrinutosti radnika o sigurnosti njihova radnog statusa s obzirom na to da češka tvrtka - koja je, kako se čini, spasonosni 'vjetar u jedra' brodskoj konglomeraciji - potpisivanje socijalnog sporazuma s radnicima čime bi im se u trenutnoj ekonomski neizvjesnoj situaciji osiguralo zaposlenje. O tom su problemu, kako piše Nacional, otvoreno pismo predsjedniku Vlade Češke Republike, Petru Fiali i predsjedniku Vlade Republike Hrvatske, Andreju Plenkoviću uputili Savez samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) zajedno sa Sindikatom metalaca Hrvatske-Industrijski sindikat (SMH-IS).
Unatoč javno iskazanim neslaganjima - u ovoj 'posadi', hijerarhijski niže stojećih, no ipak onih koji svakodnevno uporno 'veslaju' kako bi 'brod' plovio k horizontu - očekivani ulagač, češka tvrtka D.D. Acquisition a.s, kako se doima, na skupštini zakazanoj 31. kolovoza preuzet će značajan dio 'kormila'.
Tvrtka je, čini se, uočila veliki potencijal Đure Đaković grupe kada planira u kapital 'uliti' nekoliko stotina milijuna kuna kako bi se 'pokrio' dugogodišnji dug, čime će, ovisno o rezultatu idućeg zasjedanja Glavne skupštine, ostvariti status vlasnika s većinskim udjelom.
No, osim čeških investitora, iz Izvješća je o primicima članova Uprave i Nadzornog odbora Đuro Đaković Grupe d.d. za 2021. godinu, moguće zaključiti kako trenutni 'kapetan', barem što se primanja tiče, nema mnogo razloga nezadovoljstvu.
Naime, predsjednik Uprave Kekez, koji je ujedno zaposlenik Društva na nepuno radno vrijeme - dok su ostali članovi Uprave, Tomaš Teluch i Pavel Maroušek, obnašali funkcije bez zasnivanja radnog odnosa - prošle godine ostvario zavidan prihod.
Hrvoju Kekezu u 2021. godini, kako stoji u Pozivu na Glavnu skupštinu, u Društvu je isplaćena ukupna plaća u bruto II iznosu od 585,5 tisuća kuna. Navedeni iznos, piše, u cijelosti predstavlja fiksni primitak, odnosno 100 posto ukupnih primitaka, dok predsjedniku Uprave nisu isplaćivani bilo kakvi varijabilni primici.
Pritom je važno objasniti kako bruto II iznos predstavlja ukupni trošak nečijeg zaposlenja u firmi. Drugim riječima, to je iznos koji poslodavac mora zaraditi, kako bi djelatnik na kraju dobio svoju neto plaću. Dakle, riječ je o minimalnom iznosu koji zaposlenik mora stvoriti svojim radom kako bi tvrtka bila na financijskoj nuli.
Od ostalih primitaka Kekezu su za 2021. godinu isplaćene naknade po kolektivnom ugovoru u iznosu od 3,6 tisuća kuna. Također, što se tiče primitaka koje je isplatila ili se obvezala isplatiti treća osoba, predsjednik je Uprave, kao član Nadzornog odbora društva Đuro Đaković Specijalna vozila d.d., ostvario pravo na nagradu za rad u Nadzornom odboru. Visina nagrade je 15,4 tisuća kuna bruto, a kao član Nadzornog odbora društva Đuro Đaković Industrijska rješenja d.d., pravo na nagradu ostvarivat će u stečajnom postupku.
Budući kako je riječ o čelnoj osobi 'Đure', za Hrvoja Kekeza prošle je godine bila sklopljena i polica osiguranja od nezgode s godišnjom premijom malo većom od 4,8 tisuća kuna.
Kako bi obavljao poslovna zaduženja bezbrižno, Predsjednik Uprave ostvario je pravo i na korištenje službenog automobila, mobilnog telefona te prijenosnog računala.
Uzevši u obzir Financijska izvješća o poslovanju koja je Uprava Društva Đuro Đaković d.d. podnijela za 2021. godinu, u kojem stoji kako je grupa prethodne godine ostvarila gubitak u iznosu od 16,5 milijuna kuna, dok konsolidirani gubitak grupacije Đuro Đaković iznosi 109,4 milijuna kuna - ostaje nejasno kako je čelnik tvrtke koja godinama posluje sa značajnim gubitcima, prema bruto iznosu uvršten među najbolje plaćene u Republici Hrvatskoj, ako se on već određuje sukladno radom stvorenim dobitkom zaposlenog. Dobitkom koji u 'Đuri' nije niti na nuli, već je odavno u negativnom.