SLAVONSKI BROD - Nedostatak radne snage diljem Lijepe Naše, posebice u slavonskim mjestima koje je značajno pogodilo iseljavanje stanovništva, vidljiv je i u odlukama poslodavaca da sve više pozivaju umirovljenike neka postanu dio njihova tima.
Slično su postupili i neki trgovački lanci u Slavonskom Brodu, a umirovljenicima je to odličan način za popunjavanje mršavog kućnog budžeta, mada su mnogi od njih mirovinu 'krvavo zaradili'.
- Mislila sam da umirovljenike primaju samo na određena radna mjesta, primjerice kao ispomoć u velikim trgovinama. Međutim, ugodno sam se iznenadila kada je u subotu mene i moju prijateljicu iz grada do naših kuća vozio stariji gospodin, penzioner koji upravo koristi pogodnost rada uz mirovinu. Djelovao je zadovoljno i ispunjeno što to radi, a i mi smo se osjećale nekako sigurnije nego s mlađim vozačima koji imaju običaj jurcati u prometu. Osim toga, razgovor sa starijima je uvijek ugodan pa vožnja nije bila dosadna. - za SBplus kazala je mlada Brođanka koja vikendom često koristi usluge taksista.
Od Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje potražili smo informaciju o tome koliko umirovljenici prijavljeni u Slavonskom Brodu koriste mogućnost rada na pola radnog vremena.
- Prema podatcima Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje na dan 15. lipnja 2019. u Područnom uredu Zavoda u Slavonskom Brodu bilo je 357 korisnika mirovine zaposlenih do polovice punog radnog vremena dok je u evidenciji iste Područne službe na dan 31. svibnja 2019. bilo ukupno 40.291 korisnik mirovine. - na upit SBplus-a odgovorili su iz Ureda za odnose s javnošću Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje - Središnje službe.
Prema hrvatskim zakonima, stupite li kao umirovljenik u radni odnos, isplata mirovine se obustavlja do prekida radnog odnosa, osim u slučajevima kada je moguć rad do polovice punog radnog vremena ili rad temeljem ugovora o djelu. Upravo te dvije opcije i brodski umirovljenici najviše biraju.
Na pola radnog vremena temeljem 'ugovora o radu' mogu biti zaposleni korisnici starosne mirovine, starosne mirovine za dugogodišnjeg osiguranika, odnosno prijevremene starosne mirovine ostvarene prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, uz zadržavanje isplate mirovine.
Korisnik prava na starosnu mirovinu, starosnu mirovinu za dugogodišnjeg osiguranika, odnosno prijevremenu starosnu mirovinu koji je navršio najmanje godinu dana staža osiguranja, može ostvariti pravo na ponovni izračun mirovine.
U slučaju rada na 'ugovor o djelu' umirovljenici također ne gube pravo na isplatu svoje mirovine, a tu se radi o određenim poslovima koji nemaju karakter stalnosti već jednokratnosti, a koji se obično sastoje u izvršenju nekog fizičkog ili intelektualnog rada određene količine i kakvoće, do određenog roka i uz određenu naknadu, obično ne u prostorijama naručitelja posla.
Nekim umirovljenicima, sigurni smo, ovakve radne akcije dobro dođu za održavanje vitalnosti i popunjavanje radnog vremena, no tužna je činjenica da će tomu sve više morati pribjegavati oni koji su se u životu već dovoljno naradili, ali od malih mirovina ne mogu (pre)živjeti. Hoće li ih poslodavci cijeniti kao pomoć i iskusnu radnu snagu ili će njihovu potrebu za dodatnim prihodom iskoristiti, pokazat će vrijeme.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -