POŽEGA - S porastom cijena energenata stanovništvo Republike Hrvatske bori se već mjesecima. Na dodatnom udaru su poduzetnici koji cijenu plina, struje,… plaćaju još više nego kućanstva, a tu su, dakako, i poljoprivrednici koji žive od svojih poljoprivrednih gospodarstava - no s porastom cijena repromaterijala jedva 'krpaju kraj s krajem'.
Najveći je to problem koji rezultira odustajanjem od vlastite proizvodnje za koju su se mnogi borili godinama, a kako nam je ranije potvrdila jedna OPG-ovka, niti mladi više nemaju poticaj i interes za bavljenjem poljoprivrede.
Da se neki još uvijek drže i bore za nastavak poljoprivredne proizvodnje, dokaz je 84 podijeljenih ugovora, u vrijednosti od oko 28 milijuna kuna, poljoprivrednicima iz pet županija - Požeško-slavonske, Brodsko-posavske, Osječko-baranjske, Virovitičko-podravske i Vukovarsko-srijemske.
Što hrvatski poljoprivrednici mogu očekivati po pitanju cijena repromaterijala i hoće li ih biti te što će Ministarstvo poljoprivrede poduzeti po tome pitanju i hoće li biti korekcija cijena, otkrila nam je ministrica, Marija Vučković, nakon dodijele ugovora u Požegi.
- Cijelu Europu brine porast cijena inputa i poremećaj u lancima opskrbe koji ponegdje prijete nestašicama. U svakom slučaju, o tome se mora razgovarati i to jednostavno trebamo pratiti. Cijene je vrlo teško predviđati. Rekla bih da se taj rast, ipak, usporava no treba biti oprezan upravo zbog te nepredvidljivosti.
Što se količine repromaterijala tiče, za sada na hrvatskom tržištu nema bitnijih poremećaja. Naravno, mi smo obvezni pratiti brojke - ulaz, izlaz - stanje i tijek toga te trebamo reagirati na eventualne informacije o povremenim nestašicama i nastojati imati odgovor za hrvatske poljoprivrednike. - kazala je.
Bespovratne potpore velika su pomoć poljoprivrednicima i poticaj za dalje, posebno u današnje vrijeme. Pored svega toga, ministrica je otkrila kako će pripremiti i dodatne pakete mjera.
- Činimo što možemo s potporama, pripremamo nove dodatne pakete pored svih onih horizontalnih najvažnijih mjera koje vrijede za cijelo Hrvatsko gospodarstvo pa tako i za poljoprivrednike. Mi pripremamo uvijek dodatne pakete u kojima nastojimo ublažiti trenutni najjači poremećaj.
Naši stočari, koliko ja to mogu pratiti, su bili i ostali prvi na udaru osim što je to sektor koji je najviše ranjiv, zato je najveći dio potpora usmjeren upravo na sektor stočarstva. - zaključila je ministrica.
Saborska zastupnica iz Brodsko-posavske županije, Ružica Vukovac, odnos države prema stočarima ipak ne vidi tako predanim i obećavajućim. Da - primjerice, mljekari - nisu nimalo zaštićeni i privilegirani, pokazuje nagli pad njihova broja.
- Prije deset godina, hrvatsko je selo brojalo preko 65 tisuća gospodarstava koja su aktivno sudjelovala u proizvodnji mlijeka. Proizvodila mlijeko i meso za potrebe ishrane naših građana, odgajala svoju djecu, plaćala državi poreze i doprinose i čuvala ruralni prostor. U međuvremenu ih je zbog odnosa države prema njima preživjelo tek oko tri tisuće. Ova brojka svakim danom je sve manja. Proizvođači su prisiljeni svoje mlijeko predati otkupljivaču za iznose manje od tri kune, dok je cijena u dućanima i peterostruko veća. K tome, na same proizvođače se baca ljaga poput uvreda koje slušamo u javnom prostoru „zaustavite pohlepu proizvođača pa krave ne idu na dizel”, iako baš za svaki korak na farmi ili OPG-u, trebate nekoliko vrsta energenata, uključujući i dizel koji je poskupio nekoliko puta, ali otkupna cijena mlijeka nije! Za početak, proizvođačima mlijeka Vlada je mogla osigurati državno zemljište. I to bi bila prva konkretna pomoć ovom sektoru. No, ipak to nije učinila. Vlada i dalje manipulira zemljištem i oglušuje se na vapaje proizvođača mlijeka kako bez zemljišta nemaju gdje hraniti stoku. - poručila je nedavno Vukovac.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -