1519
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Niske mirovine i poskupljenje troškova života uzrokom su pojačanog trenda zapošljavanja umirovljenika u Hrvatskoj. S prosječnom mirovinom od oko 2600 kn („običnom“, ne računajući razne oblike povlaštenih mirovina) u Brodsko-posavskoj županiji, trendu su se priključili i pojedini umirovljenici s ovoga područja.
Prema podatcima HZMO-a iz srpnja ove godine, u Brodsko-posavskoj županiji bio je evidentiran 331 umirovljenik koji se zaposlio, na pola radnog vremena, od toga 225 muškaraca i 106 žena.
Razlog zašto se umirovljenici većinom zapošljavaju na pola radnog vremena (četiri sata) jesu prvenstveno njihove smanjene radne mogućnosti te odredba mirovinske reforme iz 2019., po kojoj, uz plaću, nastavljaju primat i mirovinu. Mirovinu, s druge strane, prestaju primati umirovljenici koji se zaposle na puno radno vrijeme. Ali ne slažu se svi da takvo, polovično radno vrijeme treba poticati.
- Naravno da ne možemo očekivati da umirovljeni zidar odradi puno radno vrijeme, ali postoji mnogo radno potpuno sposobnih umirovljenika, primjerice, liječnika, koji mogu odraditi cijelu smjenu. Isto to vrijedi i za radnike u turizmu. Tko će zaposliti konobara na pola radnog vremena? - objasnio je Lazar Grujić, predsjednik koalicije Umirovljenici zajedno, unutar koje se odnedavno nekoliko umirovljeničkih stranaka i udruga bori za poboljšanje položaja ove populacije.
Uvjerljivo najviše umirovljenika, prema podatcima HZMO-a, zapošljava se u trgovini na veliko i malo te prerađivačkoj industriji.
- To su djelatnosti u kojima nedostaje radne snage, pa je svaki radnik dobrodošao - kazala je Sanja Smoljak Katić iz Hrvatske udruge poslodavaca te dodala kako poslodavci pozdravljaju ovu mjeru zapošljavanja.
Visoko u tom pogledu kotiraju i stručne, znanstvene, tehničke i administrativne djelatnosti te, primjerice, građevinarstvo. Ovo posljednje govori koliko u tim fizički zahtjevnim poslovima zapravo nedostaje radnika.
- Mi podržavamo to što postoji mogućnost da umirovljenik, ako to želi, dodatno radi. Ali, s druge strane, nikako ne bismo htjeli da to postane nešto uobičajeno. Jer radnik koji je odradio puni radni vijek, zaslužio je da u mirovni uživa plodove svoga truda. Osim toga, trebalo bi poraditi na zakonskoj regulativi jer neki poslodavci ovu mjeru zloporabe, pa, na primjer, umirovljenika prijave na pola plaće. Naravno, ova je pojava uzrok problema još dok je čovjek u redovnom radnom odnosu jer su mirovne niske i zbog toga što poslodavci ne uplaćuju doprinose kako bi trebali - upozorio je na probleme Lazar Grujić.
Sudeći po umirovljenicima u Brodsko-posavskoj županiji, ovaj je trend ipak ograničenih razmjera. Umirovljenici koji se ponovno zaposle čine tek djelić od oko 40.000 umirovljenika u županiji. Čini se da, unatoč niskim mirovinama i želji pojedinih da ih nadoknade radom, neke objektivne poteškoće, zdravlje i godine, čine svoje.
- Ja nikako ne bih mogao ponovno raditi jer imam koronarnih problema - kazao je slavonskobrodski umirovljenik Vatroslav Petelka, koji je veći dio radnog vijeka proveo u privatnom sektoru.
Na sugestiju da bi poslom mogao nadoknaditi nisku mirovinu, drugi umirovljenik, koji je htio ostati anoniman, odgovara:
- To bi bilo dobro, ali fizički jednostavno ne mogu.
Umirovljenicima se osim mogućnosti primanja „pola“ plaće nudi i mogućnost povećanja postojećih mirovina. Naime, nakon godine dana rada mogu zatražiti novi obračun mirvine. Više o odredbama zapošljavanja pojedinih kategorija umirovljenika detaljnije možete saznati u brošuri HZMO-a.
Hrvatski zavod za zapošljavanje upravo provodi anketu o ovoj temi pa joj mogu pristupiti svi zainteresirani poslodavci s područja grada i Brodsko-posavske županije.