SLAVONSKI BROD - Nakon što je publikacija Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, u kojoj po županijama prate statistiku svojih osiguranika, otkrila kako je u Brodsko-posavskoj županiji prjavljeno njih tek 38.780, današnje brojke Financijske agencije prema žiteljima te Županije nisu bile ništa milosrdnije.
Ovog su puta, naime, mjerili koliko je broj poduzetnika na tisuću stanovnika po hrvatskim županijama.
„Sredinom 2017. godine Republika Hrvatska imala je 4.124.531 stanovnika, s tim da je radno sposobnih stanovnika, životne dobi od 15 do 64 godine, bilo 2.708.419. Ako navedene podatke promatramo u kontekstu poduzetništva, to je 29,1 poduzetnik na 1000 stanovnika ili 34 poduzetnika na tisuću radno sposobnih stanovnika (od 15. do 64. godine)", stoji u objavi Fine.
Barem bi toliko njih minimalno trebalo biti u idealnoj podjeli. No, razumljivo je, 'omjeri su snaga' prema regijama Hrvatske raspoređeni drukčije.
Kada je riječ o Brodsko-posavskoj županiji, ona se po tim brojkama nalazi u samom dnu. Očekivano, najviše poduzetnika na tisuću stanovnika ima Grad Zagreb, njih ukupno pedeset. Na toj je razini i Istarska županija s prosjekom od 49,1 poduzetnika. 'Ekipu s dna' predvodi Vukovarsko-srijemska županija koja ima tek 11,9 poduzetnika na tisuću stanovnika, a tu su i Požeško-slavonska, Sisačko-moslavačka, Brodsko-posavska i Virovitičko-podravska županija, s prosjekom od 12,1 do 13,8 poduzetnika na tisuću stanovnika.
Da budemo precizniji, Brodsko-posavska županija 2013. je godine imala gotovo 156 tisuća stanovnika, a već u 2017. imala ih je više od 12 tisuća manje, točno 143.827. Prije dvije je godine u njoj djelovalo 1917 poduzetnika, što je svega njih 13,3 na tisuću stanovnika. Usporedimo li to sa zagrebačkim pedeset - jasno je koliko smo duboko u glibu, a čak i u tom se slučaju mjerimo s 'europskim dnom'.
Prema rang listi iz 2017. prvih deset poduzetnika po dobiti razdoblja Brodsko posavske županije bili su Đuro Đaković Termoenergetska postrojenja s više od 48 tisuća kuna dobiti, Slavonija Slad iz Nove Gradiške s 25 tisuća kuna dobiti, Chromos Svjetlost iz Lužana s 18 tisuća kuna, Decospan Mato Furnir iz Oprisavaca s gotovo 17 tisuća kuna dobiti (čiji je direktor, Mato Vladić, dobitnik nagrade 'Menadžer godine' u kategoriji Srednja poduzeća), zatim tvrtka Ekoma iz Slavonskog Broda s više od 16 tisuća kuna dobiti, novogradiška Aminolabs Atlantic s gotovo 15 tisuća kuna, Đuro Đaković Montaža sa više od sedam tisuća kuna, Psunj Tvornica koža iz Rešetari sa istim iznosom te Elda i Hidromont Industrijska Montaža s nešto više od šest tisuća kuna dobiti.
Sve u svemu, pozitivni rezultati pojedinih poduzetnika, ali ipak - nedovoljni za optimizam i pohvalu.
Kako je na današnjoj sjednici Gradskog vijeća potvrdio gradonačelnik Mirko Duspara, barem u Slavonskom Brodu, ako ne u čitavoj Županiji, prostora za poduzetnike i zemljišta u poduzetničkim zonama ima sasvim dovoljno. Vidjet ćemo hoće li ih narednih godina popuniti veliki biznismeni jer, jasno je, Brodsko-posavskoj županiji itekako su potrebni.
Usporedbe radi, tijekom 2016. godine, na području Brodsko-posavske županije bilo je 1.849 poduzetnika, obveznika poreza na dobit; od čega 1.600 mikro, 221 malih, 24 srednje velika i četiri velika poduzetnika. Njih 1.355 poslovalo je s dobiti razdoblja. Za 16.253 zaposlenika, tadašnji su poduzetnici obračunali prosječnu mjesečnu neto plaću u iznosu od 4.564 kune, što je za 176 kuna više nego 2015. godine. Za njih 11,2 posto, plaća je bila manja od prosječne mjesečne neto plaće po zaposlenom kod poduzetnika Republike Hrvatske (5.140 kuna).
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -