4877
Prikaza
0
Komentara
ZAGREB/SLAVONSKI BROD - Znanje nema cijenu. Mnogo je naših sunarodnjaka, od Tesle, Boškovića, Vrančića pa do Štagljara i Ive Tolić, čija inovativnost i znanstvena otkrića mijenjaju svijet. Velik je i broj naših manje poznatih inovatora koji dobivaju priznanja i medalje na različitim svjetskim sajmovima inovacija, piše HRT-e.
Među nagrađenima prošle godine je i Matej Grozdanović, koji je na Tajvanu osvojio zlato za svoj modularni stol. Podsjetimo, Matej je do svog stola došao iz potrebe. Kao student bio je podstanar i težio radnom stolu. Mjesecima je ideju vrtio u glavi, da bi u svibnju 2015. godine, s troje svojih prijatelja, napravio prototip. - Modularni stolovi već postoje, ali nijedan nema izmjenjivu radnu površinu. Ovdje se površina sastoji od modula, drvenih ploča koje se međusobno spajaju u mrežu. Imate slobodu slaganja kompletne površine i oblika stola - istaknuo je tada mladi inovator. Stol radi od slavonskog je hrasta, a osnovni dijelovi i oprema iz radionice su njegova oca koji živi u selu Batrina kod Slavonskog Broda. Tehnološki zahtjevniji dijelovi uz pomoć novca Europske unije izrađuju se, rekli bismo na žalost Brodsko-posavske županije, u drvnom centru u Virovitici.
No, nije Matej Grozdanović jedini koji se okitio medaljom na prestižnom sajmu.
- Na Tajvanu, zemlji s najboljim uvjetima što se tiče inovacija i zemlji koja je u svijetu prva po inovacijama, jedan drugi Matej - Matej Bošnjak pobijedio je Tajvance i ostalih 20 zemalja te ukupno 1 200 izlagača. Ako treba još dokaza da smo u svjetskom vrhu, onda je dovoljno da je potpredsjednica svjetske organizacije naša Ljiljana Pedišić - izjavio je za hrt Neven Marković, tajnik Saveza inovatora.
Matej Bošnjak je 2011. za automatski stalak za note nagrađen titulom najboljeg mladog svjetskog inovatora. Na Tajvanu je nedavno osvojio zlatnu medalju za izum namijenjen za umjeravanje kuta i nagiba koji proizvodi tvrtka ET industrijska elektronike.
Priznanja je osvojio i Neven Palčec za svoje pametne brave koje najčešće rabe turističke agencije, hoteli i privatni iznajmljivači. Zahvaljujući tom izumu, oni više ne moraju osobno dočekivati goste.
To su samo neki od uspješnih inovatora koji svoje proizvode plasiraju i izvan naše zemlje. Mnogo je onih koji čekaju komercijalizaciju i adekvatnu pomoć države. Ostaje nadati se kako će im ta država na kraju i pomoći te ih znati i zadržati.
Prilog hrt-a o hrvatskim inovatorima možete pogledati OVDJE.