7426
Prikaza
5
Komentara
SLAVONSKI BROD - „Ima li spasa kada su u pitanju ljudi koji skupljaju sekundarne sirovine, a svaki dan se vozikaju istim ulicama i urlaju s razglasa? Ne vode računa o tome je li jutro, vrijeme ručka ili poslijepodnevnog odmora. Svako malo svojom drekom probude mi unuke koje čuvam, a koliko znam smetaju i ostalima pa me zanima kako se to može spriječiti", upitala je čitateljica SBplus-a.
I nije jedina. Sličnih je upita bilo upućeno i gradonačelniku Mirku Duspari u nedavnoj radio emisiji, jer gotovo svakog dana, dijelovima grada, prigradskih naselja i općina sakupljači sirovina svojom drekom remete mir.
„To je pravi teror koji godinama doživljavamo po našim kvartovima, popodne, nedjeljom, praznikom. Nije mi jasno da to nitko ne može ili ne želi zabraniti" komentirao je stariji sugrađanin. Iako kod nekih ima razumijevanja za ljude koji skupljaju staro željezo i od toga žive, pitaju se je li potrebna takva buka. „Ja mislim da nije. Nekad kruži nekoliko kombija ili kamiona. Prvo se dere jedan pa malo kasnije drugi, onda treći. Krenu prijepodne. Voze sporo i kmeče na megafon uvijek jedno te isto, u potrazi za starim mašinama, akumulatorima, frižiderima. To je čisto maltretiranje", zaključuje jedan komentator navodeći kako trgovačko društvo također odvozi krupni otpad i to besplatno, a nikoga ne dave.
U radijskoj emisiji, gradonačelnik je na upit slušateljice odgovorio kako bi komunalni redar svakako reagirao u slučaju da preglasnog skupljača sirovina zatekne na licu mjesta, a inače se uznemiravanje treba prijaviti policiji zbog narušavanja javnog reda i mira.
Da to baš i nije tako, saznajemo od komunalnog redara u Bukovlju, Miroslava Brblića. „To nije u našoj nadležnosti nego bi se o tome trebala brinuti inspekcija zaštite okoliša. I mi u Općini dvaput godišnje skupljamo glomazni otpad, no nekim mještanima se ne da čekati sljedeće prikupljanje pa im čak dobro dođe kada naiđu oni koji se bave skupljanjem sirovina na zakonit način. A ako je riječ o velikoj buci, to je u nadležnosti policije", kazao je komunalni redar.
I danas je na području iste općine kružio kamion našičkih registracijskih oznaka u potrazi za starim aparatima. Od jutra je uspio skupiti kolica za prijevoz tereta, frižider i nekoliko sitnih električnih aparata. „Ne radim nigdje i ovo je način da zaradim nešto za svoju obitelj", nevoljko je odgovorio čovjek koji nije želio reći svoje ime.
Sukladno odredbama Zakona o održivom gospodarenju otpadom, pravna i fizička osoba - obrtnik može obavljati djelatnost sakupljanja otpada nakon što ishodi odgovarajuću dozvolu. Zahtjev za izdavanje dozvole podnosi se nadležnom upravnom tijelu koje se bavi zaštitom prirode i okoliša. Što se tiče prijevoza otpada, pravna ili fizička osoba može obavljati prijevoz otpada ako je upisana u očevidnik prijevoznika otpada, a prilikom prijevoza, dužan je imati propisanu dokumentaciju o otpadu kojeg prevozi.
Međutim, relativno često se događa da osobe bez potrebnih odobrenja na području Slavonskog Broda i okolice sakupljaju i prevoze sekundarne sirovine, a pritom još narušavaju javni red i mir.
Što je u tom slučaju nadležnost policije, upitali smo glasnogovornicu PU Brodsko posavske, Katu Nujić.
„Ako policijski službenici utvrde da sakupljači sekundarnih sirovina, kao fizičke osobe ili kao obrtnici ne posjeduju dozvolu za obavljanje djelatnosti sakupljanja otpada te nisu upisani u očevidnik prijevoznika otpada, prosljeđuju obavijest o počinjenom prekršaju mjerodavnom Ministarstvu zaštite okoliša i prirode zbog prekršaja iz Zakona o održivom gospodarenju otpadom (čl. 84 st. 1 kažnjivo po čl. 170, st. 1, toč. 14, Zakona o održivom gospodarenju otpadom uz primjenu st. 4 citiranog članka, te iz čl. 110 st. 1 kažnjivo po čl. 170, st. 1, toč. 16, uz primjenu st. 4 citiranog zakona), odnosno optužni prijedlog iz spomenutog Zakona. Novčane kazne za fizičku osobu su od tri do deset tisuća kuna, a za pravnu osobu od sto do 300 tisuća kuna", odgovorila je Nujić.
Saznajemo i kako je do sada na brodskom području zabilježeno dosta slučajeva kontrole osoba koje se bave sakupljanjem otpada, na temelju dojava građana ili još češće neposrednim zapažanjem policijskih službenika koji tada postupe sukladno važećim propisima. Točnije, ako je riječ o prekršaju iz Zakona o održivom gospodarenju otpadom ili prekršaju iz Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira, policija će protiv te osobe podnijeti optužni prijedlog nadležnom prekršajnom sudu te o svemu obavijestiti nadležno tijelo Ministarstva zaštite okoliša i prirode.
Tu dernjavu preko megafona treba zakonom zabraniti i kod ovakvih slucajeva sakupljaca i kod politickih kampanja . No po meni je najmanji problem njihova buka (mislim na sakupljace sekundarnih sirovina) vec je veliki problem sto oni pri tom obilazenju ulica... Prikaži sve ujedno i "snimaju teren" pa obicno ljudima preko noci svasta nestaje iz dvorista . Po danu snimaju a po noci operiraju . Sto mislite zasto te manjine najmanje ima u SAD-u ? E , tamo se prvo puca na svom posjedu pa onda pita ;tko je . . . .
Jako smjesno... Tko od stanovnika pocne urlati odmah je to remecenje javnog reda i mira A ovi godinama urlaju po ulicama jos je gore u popodnevnim satima kad bi čovjek htjeo da odmori poslije posla a oni nabrajaju. Neka portal... Prikaži svetal napravi anketu koliko su djece Probudili i koliko su zastoja u prometu napravili..