4262
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - U prostorijama Hrvatskog zavoda za zapošljavanje u Slavonskom Brodu tek pokoja stranka. Na ovim prostorima nema nezaposlenih, pomislio bi netko.
- Većina građana danas poslove traži na našim internetskim stranicama - neslužbeno smo saznali od jedne djelatne osobe, koja je potvrdila da je otpočeo i „lov“ na sezonske radnike u turizmu. Tako je, npr. na internetskoj „oglasnoj ploči“ za Zadarsku županiju, već sada čak 210 oglasa za uslužna i ugostiteljska zanimanja; radi usporedbe, sljedeća najtraženija su trgovačka, s 86 ponuda. Nema sumnje da će neka od tih radnih mjesta popuniti i slavonskobrodski sezonci.
Što se tiče Brodsko-posavske županije, situacija je očekivana. Najviše je ponuda za vozače (23), uslužna i ugostiteljska zanimanja (23), građevince (21), i majstore raznih profila (20).
Zbog navedenog je u ovoj jedinici, premda službeni podatci još nisu objavljeni, počevši od ovoga dijela godine, zaposlenost u porastu. Oni pak najnoviji, koje je objavio Državni zavod za statistiku, pokazuju da su u posljednjem kvartalu 2022., u odnosu na isto razdoblje prethodne godine, u Hrvatskoj rasle i zaposlenost i nezaposlenost. Loša je okolnost što je prvi rast dosta manji (1,6 posto) od drugog (7,8 posto).
U statističkoj jedinici Panonska Hrvatska, kojoj pripada i Brodsko-posavska županija, oba su pokazatelja negativna - zaposlenih je u posljednjem tromjesečju 2022. bilo četiri tisuće manje (pad od 1 posto), a nezaposlenih četiri tisuće više (rast od 9,5 posto).
Poznato je k tome da nezaposlenost nešto više pogađa žensku populaciju.
- Po struci sam fotografkinja. Kad sam završila školu, tražila sam posao posvuda, ali su svi već imali nekoga - kazala nam je Ena Čuljak, koju smo zatekli u HZZ-ovu Područnom uredu u Slavonskom Brodu.
Jedna je od ukupno 23 tisuće nezaposlenih žena u Hrvatskoj u dobi od 15 do 24 godine. Ipak, ove i slične brojke nju nisu obeshrabrile. Smatra da je i ovaj put pronašla rješenje.
- Vidjela sam da tu posao ne mogu naći, pa sam se odlučila prekvalificirati. Položila sam razliku predmeta za upravnog referenta jer mi se sviđa i posao u administraciji - kazala je, dodavši da ne sumnja kako će joj se ovo „ulaganje u sebe“, koje ju je koštalo oko 11 tisuća kuna i godinu dana edukacije, ubrzo isplatiti.
- Nemam neku određenu želju, važno je da radim „s papirima“, što sam jednom imala prilike. Vjerujem da ću posao sad naći za najviše mjesec dana. I inače ga brzo pronalazim. Na neke sam se oglase već javila, pa sad, vidjet ćemo…
Koliko je odabir profesije važan, svjedoči i interes za profesionalnim usmjeravanjem osmaša. Jednog smo, u očevoj pratnji, također susreli ispred slavonskobrodskog HZZ-a. „Pred mikrofon“ nisu htjeli, samo je otac rekao da su im u fokusu tehničke struke, kojima i sam pripada.