965
Prikaza
0
Komentara
POŽEGA - Još u travnju 2022. godine, održan je sastanak u Velikoj vijećnici Požeško-slavonske županije na temu distributivnog centra za voće i povrće u Požegi. Naglasila je tada županica Antonija Jozić kako županija „mora dokazati da je 70 posto planiranog kapaciteta centra osigurano površinama i proizvodnjom voća i povrća od strane proizvođača voća i povrća“.
- Spremni smo ići u ovaj projekt i preuzeti rizik koji nije mali jer se radi o projektu koji u konačnici može biti i 70-tak milijuna kuna. - kazala je tada županica te je tema 'stagnirala'.
Ipak, tema je to koja je spomenuta u rujnu kada je vijećnik Luka Samardžija (SDP), upitao županicu zašto Županija sufinancira samo voćarstvo, a ne i vinogradarstvo. Kako bi se, pak, 'ogradila' odgovorila je da je razlog tome što „Županija u budućnosti, ovdje u Požegi, planira raditi distributivni centar i hladnjaču, planiramo se prijaviti na natječaj Ministarstva poljoprivrede i izgraditi potrebnu infrastrukturu.“.
Jedan je to od velikih projekata koji se želi napraviti u Požeško-slavonskoj županiji. Županica Jozić je pojasnila tko će puniti hladnjače, ali i zašto baš oni.
- Infrastruktura te namjene ne može biti izgrađena samo zato da bi se hvalili kako imamo hladnjaču. Hladnjaču netko treba puniti, a većinom ju pune voćari. Proizvođačku organizaciju o kojoj sam govorila većinom bi trebali organizirati, odnosno, osnovati voćari. Hladnjača koja bi se gradila tehnološki je predvidjela i skladišta za jabuke, ali isto je tako iskoštavanje i brzo zamrzavanje višnje. Na području naše županije ima jako puno nasada, kako jabuka tako i višnje, kultura koje su najviše zastupljene i čiji bi proizvođači trebali biti članovi buduće proizvođačke organizacije, koji bi onda upravljali tom hladnjačom. - pojasnila je županica.
Kako je riječ o voćarima, valja spomenuti da je krajem prosinca objavljena „Odluka o prihvatljivim korisnicima za dodjelu potpore“ koja je namijenjena upravo njima, a dodijeljena je onima koji prethodne dvije fiskalne godine nisu prešli iznos od 20 tisuća eura.
Iako vijećnik Samardžija nema ništa protiv poticajnih mjera u voćarstvu predložio je da ako se ide na projekt krčenja i podizanja voćarskih nasada, hladnjaču će moći puniti tek za četiri ili više godina. - Ako natječaj još nije raspisan i ako nije sve gotovo, predlažem da se u njega uvrsti i povrtlarstvo. Najdohodovniji smjer u poljoprivredi po jedinici površine je povrtlarstvo, a proizvodi iz povrtlarskog uzgoja ne bi trebali imati nikakvih spornih elemenata kad je u pitanju hladnjača. - zaključio je vijećnik, a županica je kazala kako je „nagodinu moguće nešto promijeniti'.