5165
Prikaza
2
Komentara
SLAVONSKI BROD - Prema planu državnog proračuna za 2020., Ministarstvo poljoprivrede je za isplatu potpora u poljoprivredi i ribarstvu osiguralo 6.243.252.065 kuna, što je za 334 milijuna kuna odnosno 5,7 posto više u odnosu na tekuću 2019., otkrila je krajem prošle godine nova ministrica poljoprivrede, Marija Vučković te dodala kako je, sukladno planu, za izravna plaćanja poljoprivrednim proizvođačima osigurano 3,1 milijardu kuna, što je za 79,5 milijuna kuna više nego 2019. godine.
No, s tom se računicom ne bi složili slavonski poljoprivrednici koji smatraju kako se Projektom „Slavonija" mažu oči neupućenima u pojedinosti isplate državnih i europskih potpora poljoprivrednicima, a koje, kako tvrde, na račune ne sjedaju u obećanim iznosima.
- Projekt „Slavonija", a nisu u stanju isplatiti sto posto potpora. Tko tu laže ili iskrivljuje istinu? Kao primjer navest ćemo 2017 godinu; EU daje 50 posto potpore. Ako pogledate u tablicu (op.a. vidjeti galeriju), EU je dala 50 posto u iznosu od 2.320.573.504,89 kuna, a Hrvatska je isplatila svoj dio 1.087.511.783,47 kuna, što je otprilike 23 posto. To znači da u potporama manjka oko 1.230.000,00 kuna u 2017 godini. I tako kad ministrica kaže da svake godine više novaca odlazi za potpore, to je djelomično istina, ali to nije zaslugom Ministarstva. To dolazi automatizmom jer je dio iz EU svake godine veći pa tako dobijemo više. No, istovremeno hrvatski dio isplaćuju sve manje i on ne prati iznos koji je potreban za isplatu sto posto potpore. U zadnjih pet ili šest godina jedan cjelogodišnji iznos potpora nije isplaćen poljoprivrednicima. - redakciji SBplus-a dostavili su podatke iz Udruge obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava Hrvatske - „Život".
Pročitaju li se pažljivo objave dostupne na internetskoj stranici Ministarstva poljoprivrede, moguće je izvući jednak takav zaključak kada je o brojkama riječ, no tamo je sve, dakako, prezentirano kao uspjeh aktualne Vlade.
- U 2020. godini poljoprivrednicima biti isplaćen najveći iznos potpore u okviru izravnih plaćanja od 2014. godine do sada, s tim da se 82,6 posto sredstava financira kroz Europski fond za jamstva u poljoprivredi, odnosno, 325 milijuna kuna više nego prethodne godine. Isto tako, uspjeli smo za naše poljoprivrednike osigurati i dodatnih 26 milijuna eura za 2020. godinu korištenjem mehanizma fleksibilnosti. - objavili su iz Ministarstva poljoprivrede u kojemu očito znaju kako se lagati ne smije, ali zato smiju stvari prezentirati tako da idu njima u korist.
Je li u ovom slučaju istina, pak, iskrivljena ili je tek riječ o tomu da malotko zna čitati silne izvještaje i tablice te doći do zaključka kojeg slavonski poljoprivrednici i bez tog uspoređivanja te istraživanja, osjete direktno na svojoj koži - svatko može zaključiti sam.