SLAVONSKI BROD - Jučer je Željko Burazović, pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu Brodsko-posavske županije, Gospodarsko-socijalnom vijeću predstavio Izvješće o stanju u poljoprivredi na području Županije u 2018. godini
Između ostalog, tijekom svog izlaganja iskazao je veliko nezadovoljstvo zbog načina raspolaganja državnim poljoprivrednim zemljištem. Naime, prema novom Zakonu o poljoprivrednom zemljištu koji je na snazi od ožujka 2018. godine, bio je predviđen rok od 90 dana (istekao 11. lipnja 2018.) tijekom kojeg su jedinice lokalne samouprave trebale donijeti programe raspolaganja takvim zemljištima. Bez tog dokumenta nije moguće raspisivanje natječaja, ocjenjivanje pristiglih ponuda niti bilo kakve druge radnje vezane za ta, mnogim poljoprivrednicima prijeko potrebna, zemljišta.
- Današnja je situacija sljedeća. Svega osam općina Brodsko-posavske županije uspjelo je donijeti program i stvoriti pretpostavke raspisa natječaja. To su općine Slavonski Šamac, Sikirevci, Gornja Vrba, Oprisavci, Gundinci, Garčin, Klakar, dakle općine sa istočnog dijela Županije i jedna jedina sa zapadnog dijela - Gornji Bogićevci. Dvije općine, Podcrkavlje i Donji Andrijevci još uvijek to nisu priveli do kraja, ali su također bliže tomu nego ostali. Posebna je priča s Gradom Slavonskim Brodom koji Županiji nije dostavio kompletnu i valjanu ponudu da za njihov dio program donese Županija pa smo se odlučili za varijantu o raspolaganju i korištenju sredstava zakupa gdje 65 posto pripada Gradu. - pojasnio je Burazović.
Kako Zakon ne predviđa sankcije za nedonošenje dokumenta koji je vrlo bitan, sankcija za one općine koje program nisu donijele, neće niti biti.
Podsjetimo, kako je izvijestila savjetodavna.hr, prvi je to Zakon u povijesti države koji prednost pri dodjeli zemljišta daje OPG-ovcima, malim i mikro poduzećima. Prioritet pri dodjeli imaju stočari kojima nedostaje vlastite zemlje, dosadašnji zakupci koji su uredno ispunili gospodarski program i poštivali ugovore te mladi poljoprivrednici. Novi Zakon, osim toga, predviđa da gradovi i općine zakorovljenu i napuštenu zemlju vlasnika koji nije dostupan ili je nepoznat mogu dati u zakup po tržišnoj cijeni. Novac koji se od toga dobije čekat će ga pet godina na posebnom računu, a nakon toga ide u lokalni/državni proračun za namjensko trošenje za komasaciju. Predviđena je i mogućnost zamjene poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu države za poljoprivredno zemljište u vlasništvu fizičkih ili pravnih osoba, koje je približno iste vrijednosti i nalazi se na području iste ili susjedne jedinice lokalne samouprave, radi okrupnjavanja poljoprivrednog zemljišta.
No, većina općina Brodsko-posavske županije te 'blagodati' novog Zakona još uvijek ne može koristiti. Zbog vlastitog nemara, kašnjenja, problema s papirologijom ili objektivnih zapreka - još uvijek je teško zaključiti.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -