6052
Prikaza
1
Komentar
SLAVONSKI BROD - Pet magarica, jedan magarac i četvero mladih današnji je 'saldo' obitelji Josipa Jurkovića iz Brodskog Stupnika koji se uzgojem magarica radi mlijeka odlučio baviti prije nekoliko godina kada je dobio na poklon jednu magaricu.
- Krenuli smo prvo radi valsititih potreba jer i supruga i ja imamo astmu. Nismo željeli da naših šestero djece ima probleme kao i mi, a čuli smo kako magareće mlijeko na tom polju daje izvrsne rezultate. S toga smo pokušali i evo naši problemi su se smanjili, a nitko od djece nema nikakvihproblema, iako bi, gledano nasljedno, bilo za očekivati da će ih imati - priča nam Josip kojem je ovo usputni posao nastao iz hobija i ljubavi prema životinjama, priordi,onome što ga okružuje.
Magareće mlijeko slovi kao iznimno vrijedno u smislu podizanja imuniteta, a posebno se djelotvornim drži kod bolesti dišnog sustava. Koristi se, kažu, kod djece s alergijama na proteine u kravljem, kozjem, ovčijem i sojinom mlijeku, za jačanje imuniteta, opooravak od virusnih infekcija, slučajeva čestih upala pluća, zatim kod liječenja bronhitisa, kašlja, astme, ali i ublažavanja osteoporoze, kroničnog umora i dermatoloških problema. Ono što ga još razlikuje u odnosu na primjerice kravlje mlijeko je način konzumacije. Prema nekim podacima dopuštena dnevne doza magarećeg mlijeka je jedan decilitar s tim da ga odrasli mogu popiti odjednom dok se djeci ta količina treba davati u tri puta. Kako smo ga probali na štandu Katarinskog sajma kod gospodina Jurkovića možemo potvrditi da nema specifičnog mirisa te je pitko i ugodno za konzumaciju. Naravno za one koji problema imaju i koji za ovaj svojevrstan narodni lijek mogu izdvojiti popriličnu svotu novca. Naime litra ovoga mlijeka kreće se od 200 do 500 kuna.
- Ja moram priznati da s plasmanom nemam problema. Odlučio sam se prodavati litru po cijeni od 200 kuna a malo pakiranje od decilitra po cijeni od 30 kuna. I sve što proizvedem uspijem plasirati. Uspijem sve prodati kako bi se reklo s kućnog praga. Do sada nisam ni bio na sajmovima. Prvi na kojem sam se pojavio bio je onaj nedavni u Požegi i evo sada ovdje u Slavonskom Brodu na Katarinskom sajmu - priča Josip zadovoljan plasmanom svog proizvoda uz koji nudi još i med i pčelinje proizvode.
- Trudimo se sebi i svojoj obitelji osigurati što je moguće prirodnije proizvode, a što i kako radimo za sebe to nudimo i drugima. U takvim okolnostima plasman i nije veliki problem jer ljudi prenesu jedni drugima informacije o kvaliteti proizvoda - kazao je Josip, koji je OPG registrirao kao dodatnu djelatnost.
A što vi kažete na sve to?