SLAVONSKI BROD / BROD - Šestog ožujka 2020. godine SBplus portal objavio je informaciju o uhićenju petorice graničnih policajaca na Graničnom prijelazu Brod (BiH). Osim gužvi koje su uhićenja taj dan izazvala na obje strane granice, ona su za Slavonski Brod bitna i zbog činjenice da su policijski službenici optuženi kako su uzimali novac od državljana Bosne i Hercegovine, ali i stranaca, kako bi im dopustili neovlašten prelazak granice s Republikom Hrvatskom.
Stoga smo od Granične policije Bosne i Hercegovine zatražili osnovne podatke o tim slučajevima koruptivnih aktivnosti na granici u Brodu te o tijeku istrage.
- Obavještavamo Vas da je Tužilaštvo BiH 13. ožujka 2020. godine, na osnovu dostavljenog Izvještaja o počinjenom krivičnom djelu i izvršiocima Granične policije BiH, donijelo Naredbu za sprovođenje istrage protiv pet policijskih službenika Granične policije BiH zbog postojanja osnova sumnje da su počinili krivično djelo „primanja dara i drugih oblika koristi". Direktor Granične policije BiH Zoran Galić je 19. ožujka 2020. godine donio Rješenje o privremenoj suspenziji iz policijskog organa (Granične policije BiH), odnosno sa zadataka i dužnosti koje obavlja pet policijskih službenika Jedinice granične policije Brod, do okončanja krivičnog ili disciplinskog postupka. - za SBplus odgovorio je načelnik Kabineta direktora, Radiša Samardžija.
O ozbiljnosti slučaja i istrage dovoljno govori činjenica da su policijski službenici sada 'u rukama' Tužilaštva.
- Policijski službenici Granične policije BiH poduzimaju mjere i radnje iz svoje nadležnosti u skladu sa Naredbom Tužilaštva BiH, na utvrđivanju krivične odgovornosti, a osim toga službenici Ureda za profesionalne standarde i unutrašnju kontrolu provode interni postupak na utvrđivanju povrede službene dužnosti policijskih službenika. Napominjemo da su policijski službenici JGP Brod 6. ožujka 2020. godine lišeni slobode i predani u nadležnost Tužilaštva BiH na daljnje postupanje. - dodao je Samardžija.
I ovaj posljednji slučaj pokazuje zašto je ulazak u schengenski prostor toliki izazov za Hrvatsku. Najranjiviji dijelovi vanjske granice Europske unije bit će upravo oni na kojima Hrvatska graniči s Bosnom i Hercegovinom te Srbijom. Europski prostor u kojem slobodno cirkulira 400 milijuna ljudi, potrebno je, stoga, na tim mjestima najviše zaštititi.
Koliko je frekventan Granični prijelaz Slavonski Brod - Brod, dovoljno govore podatci Policijske uprave brodsko-posavske prema kojima je u prvih jedanaest mjeseci 2019. godine, mostom preko Save prometovalo milijun i 500 tisuća osobnih vozila te oko 200 tisuća teretnih automobila i autobusa. U tom je periodu državnu granicu na Graničnom prijelazu Slavonski Brod, ukupno prešlo četiri milijuna i 236 putnika, što je oko 3,4 posto više nego u prethodnoj godini. Kada je riječ o onima koji most prelaze pješice, u samo jednom danu takvih je 'putnika' oko tisuću, a u vrijeme blagdana i vikenda granica bilježi između 1600 i 1800 pješaka za koje je uoči Božića 2019. godine otvoren i posebni trak. Most je 'predahnuo' tek tijekom koronakrize, ali jučerašnje vijesti najavljuju kako bi ljetne gužve mogle biti jednake kao i prethodnih godina.
Da primanje mita među policijskim službenicima nije
karakteristično samo za Bosnu i Hercegovinu, pokazuje i današnje policijsko
priopćenje koje u nastavku prenosimo u cijelosti:
„Policijski službenici Policijske uprave brodsko-posavske i
Policijske uprave zagrebačke, u koordinaciji s Uredom za suzbijanje korupcije i
organiziranog kriminaliteta, proveli su kriminalističko istraživanje nad tri
policijska službenika (1970., 1972. i 1985.) Policijske uprave brodsko-posavske
zbog sumnje u počinjenje kaznenih djela „Zlouporaba položaja i ovlasti" i
„Primanje mita", kao i nad dvije osobe s područja Zagreba, zbog sumnje u
počinjenje kaznenog djela „Davanje mita".
Kriminalističkim istraživanjem utvrđena je sumnja da su
policijski službenici, u više navrata, od ožujka 2019. godine do siječnja 2020.
godine, prilikom obavljanja redovnih policijskih poslova u smjeni, naplatili
novčane kazne od više osoba za počinjene prometne prekršaje u iznosu većem od
zakonski propisanog, dok su novčanu razliku zadržali za sebe. U jednom slučaju
su, uz naplatu novčane kazne u manjem iznosu, policijski službenici primili i
mito od 44-godišnjaka i 47-godišnjaka s područja Zagreba.
Osumnjičeni policijski službenici su nakon dovršenog
kriminalističkog istraživanja predani pritvorskom nadzorniku, dok je protiv
njih policija podnijela kaznenu prijave Uredu za suzbijanje korupcije i
organiziranog kriminaliteta.
Protiv dvojice osumnjičenih s područja Zagreba
(44-godišnjaka i 47-godišnjaka) policijski službenici podnijeli su kaznenu
prijavu zbog sumnje u počinjenje kaznenog djela 'Davanje mita'.
Odlukom načelnika policijske uprave, policijski službenici
su privremeno udaljeni iz službe, do okončanja postupka."
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -