SLAVONSKI BROD - Velik opseg posla, sve teži uvjeti rada i skandalozne plaće, na rub su štrajka doveli zaposlene u hrvatskom pravosuđu. Službenici i namještenici sudova na početku svoje karijere zarađuju tek oko 3750 kuna koliko iznosi ovogodišnji minimalac, a oni sa iskustvom dugim nekoliko desetljeća mizernih 5000 kuna neto.
S takvim su plaćama među najlošije plaćenim državnim službenicima pa na njih rijetko tko primjenjuje titulu 'uhljeba'. S Vladom se intenzivnije 'natežu' posljednje dvije godine i to za sramotna povećanja ne veća od 300-tinjak kuna. Krajem listopada 2022. sve je gotovo eskaliralo zajedničkim štrajkom koji bi uzrokovao još veći zastoj u radu sudova.
Kakva atmosfera vlada na Općinskom sudu u Slavonskom Brodu, za Plusportal je otkrila povjerenica tamošnje Sindikalne podružnice, državna službenica Sonja Peranović.
- Već godinama Sindikat državnih i lokalnih službenika i namještenika upozorava Vladu Republike Hrvatske na vrlo male plaće zaposlenih u pravosuđu. Kao i u drugim sudovima u Republici Hrvatskoj, tako i u Općinskom sudu u Slavonskom Brodu, službenici i namještenici nezadovoljni su takvim odnosom poslodavaca prema zaposlenima u pravosuđu, poglavito što se svakim danom opseg poslova sve više povećava, a odgovornost službenika i namještenika je velika. Kao primjer možemo navesti da se nekada na natječaje za radna mjesta u sudu prijavljivalo i 50 kandidata, a sada se zna dogoditi da se na natječaj prijave dvije-tri osobe, jer ako se prije prijave interesiraju kolika je plaća, odustaju od prijave. Bez obzira na takav podcjenjujući odnos, službenici i namještenici i dalje svoje poslove obavljaju pažljivo i odgovorno. Početkom ove godine, službenici i namještenici u pravosuđu organizirali su i prosvjed kako bi još jednom upozorili na nepravdu koja godinama nije ispravljena korekcijom koeficijenata te približavanjem plaćama u javnom sektoru, Posljednje povećanje plaća-osnovice za samo šest posto smatramo nedostatnim postojećem stanju u državi i sve većoj inflaciji. Mladi službenici i zaposlenici koji se tek zapošljavaju imaju tek neznatno veću neto plaću od minimalne plaće u Republici Hrvatskoj.
Pitanje je - stoga - tko će, pod takvim uvjetima, u budućnosti uopće željeti raditi na hrvatskim sudovima.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -