2452
Prikaza
0
Komentara
SLAVONSKI BROD - Kinesko gospodarsko čudo, kako su neki ekonomisti nazvali streloviti ekonomski rast i razvoj ove velike zemlje unazad nekoliko desetljeća, ogleda se i u trgovinama koje su „nikle“ širom Europe. Nekoliko takvih prodavaonica, s poslovično jeftinom i svima pristupačnom robom, otvoreno je i u našem gradu. Kako bismo saznali nešto više o pozadini cijele priče, posjetili smo trgovinu u prostoru nekadašnje „Tene“, u Vukovarskoj ulici.
Probijajući se kroz redove prepunih šarenih polica, na kojima je moguće pronaći sve - „od igle do lokomotive“, zatekli smo i porazgovarali s gđom Fuzhen (čit. Fu-Cen). U prelaženju prve prepreke, jezične, pomogla nam je jedna od prodavačica, sada u ulozi „prevoditeljice“.
- Da, prvi i najveći problem, kad sam ovdje došla, bio je jezik. Jako je težak! - kazala je simpatična i pomalo stidljiva vlasnica.
Fuzhen je, kao i drugi kineski trgovci, da bi mogla poslovati u Hrvatskoj, uspješno položila ispit iz hrvatskog jezika, a dotad se, kako svjedoči naša „prevoditeljica“, služila i „rukama i nogama“. Ali Kinezi, naširoko poznati po kulturi rada, danas ne poznaju nikakve zapreke kad je riječ o biznisu, pa čak i ako treba „žrtvovati“ privatni život.
- U Hrvatsku sam došla s mužem, mi smo vlasnici trgovine, a u Kini su nam djeca. Ona pohađaju srednju školu, koju im mi financiramo - objasnila je Fuzhen, kojoj, unatoč tome, osmijeh nije silazio s lica. - U Kinu putujemo tek jednom-dvaput godišnje.
Razlog vlasničine vedrine sigurno je i ostvarenje cilja radi kojeg je ovdje i došla.
- Zadovoljni smo prometom u trgovini. Također, sviđa mi se život u Slavonskom Brodu, iako se u kraju iz kojeg dolazim možda bolje živi.
Iako joj iz domovine najviše nedostaje hrana, nevješta kuharica Fuzhen odbacila je ideju da u gradu otvori kineski restoran. Takvih je pokušaja u Slavonskom Brodu već bilo (restoran u Širokoj ulici), ali nije zaživio na duži period.
Inače, kako nam je objasnio g. Chen, glasnogovornik Veleposlanstva NR Kine u Hrvatskoj, vlada ove formalno komunističke zemlje u pogledu inozemnog poslovanja svojih građana potpuno je „kapitalistička“.
- Naši građani nemaju nikakva ograničenja što se tiče poslovanja u Europi i svijetu. Oni su dio slobodnog tržišta. Mi pomažemo vama da se, na primjer, jeftino odjenete i opremite, a vi nama da zaradimo. „Win-win“ situacija!
Kada g. Chen kaže „mi“, on misli na kinesku državu. Od Fuzhen smo saznali da kineska Vlada trgovce poput nje i muža na poslovanje potiče i financijski. Roba u trgovini nabavlja se pretežno u Mađarskoj, ali je sva proizvedena - naravno - u Kini.
Naša „prevoditeljica“, koja u trgovini u Vukovarskoj radi pet godina, rekla je kako su Fuzhen i muž sjajni poslodavci te kako je, kao radnica, općenito zadovoljna.
Iz ove se priče vidi kako kinesko „čudo“ ipak nema veze s nadnaravnim te da je njegova tajna u prožimanju pametne državne politike i privatne poslovne slobode.