SLAVONSKI BROD - Svim građanima Slavonskog Broda koji su posljednja tri mjeseca prošle godine ostvarivali pravo na doplatak za djecu, u petak je na račune sjeo jednokratni iznos. Jedna je to od Vladinih „izvanrednih“ mjera, kao što su i npr. jednokratne isplate umirovljenicima, kojima se u vrijme poskupljenja i inflacije nastoji pomoći socijalno ranjivim skupinama.
No dječji doplatak iznos je na koji pojedini roditelji ili skrbnici (baka, djed, maćeha, posvojitelj…) imaju pravo i mimo ovih „izvanrednih“ uplata te se može aktivirati u bilo kojem trenutku kad za to postoje zakonom propisani uvjeti. Ovdje ćemo podsjetiti na neke najvažnije, odnosno one koji se tiču svih ili većine.
Doplatak za djecu u nadležnosti je Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje (HZMO), a budući da je, kako su nam rekli u Područnom uredu u Slavonskom Brodu, ova materija zapravo poprilično složena, najbolje je, poručuju, da se zainteresirani građani obrate izravno njima ili naprosto podnesu zahtjev za dječji doplatak, što ih ne košta ništa, i čekaju rješenje. Detaljne informacije možete pronaći i na njihovim mrežnim stranicama.
Pravo na ovaj mjesečni iznos ostvaruje roditelj iz kućanstva čiji su ukupni prihodi po članu kućanstva manji od 70 posto proračunske osnovice, odnosno manji od 309 eura. Pritom se, kako su upozorili u Područnom uredu, gledaju primanja iz prošle godine, točnije od veljače 2022. do kraja ovoga mjeseca.
Ako je, npr. radio samo jedan roditelj, s plaćom od 895 eura (prosječna za Brodsko-posavsku županiju VII. - IX. 2022. DZS), za tročlanu obitelj to je 288 eura po članu, pa na osnovu toga ovaj roditelj na doplatak ima pravo, i to u iznosu 26,49 eura. Što je niži iznos po članu, to je doplatak viši, a na njegov iznos mogu utjecati još neki čimbenici, kao što je invaliditet djeteta, ima li jednog ili oba roditelja itd.
Slavonskobrodski roditelji, otac i majka, primjerice, koji su prošlu godinu „odradili“ na minimalcima, na dječji doplatak, pokazuje matematika, nemaju pravo ako uzdržavaju jedno (tri čana) ili dvoje djece (četiri člana), odnos imaju tek oni s troje ili više djece (pet i više članova).
U svakom je slučaju važno da roditelj/skrbnik živi u kućanstvu s djetetom i da to dijete uzdržava. U jednom kućanstvu pravo na doplatak može ostvariti samo jedan roditelj. Ako uvjete zadovoljavaju oba, sami se dogovaraju tko će to biti te nije važno jesu li u bračnom ili izvanbračnom odnosu.
Pod terminom dijete u kontekstu ovoga doplatka podrazumijeva se, uz neke iznimke (npr. djeca s invaliditetom), osoba do navršenih 19 godina.
Kao što roditelj/skrbnik pravo na dječji doplatak može steći, jednako tako može ga u nekom trenutku i izgubiti. Na prmjer, ako se u međuvremenu zaposli i drugi roditelji iz prvog navedenog slučaja, pa primanja kućanstva po članu premaše cenzus od 309 eura, roditelj je, prema Zakonu, dužan tu novonastalu situaciju sam prijaviti HZMO-u.
Drugim riječima, roditelj/skrbnik obvezan je sam prijaviti svaku promjenu koja pravo na dječji doplatak ukida ili korigira (razvod, zaposlenje, povećanje mjesečnih primanja, promjena prebivališta, smanjenje broja članova kućanstva…), i to u roku od 15 dana od nastanka promjene. U protivnom, ako dječji doplatak nastavi primati iako na nj više nema pravo, riskira novčanu kaznu od 260 do 660 eura.
Potrebne obrasce za podnošenje prijave za ostvarivanje prava na dječji doplatak te popis i objašnjenje svih potrebnih dokumenata, možete pronaći ovdje.
S obzirom na to da se inflaciji i poskupljenjima zasad ne nazire kraj, iz Područnog ureda najavljuju mogućnost novog kruga jednokratnih iznosa za djecu u ovoj godini.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -