SLAVONSKI BROD - I dok je 2006. godine na javnim radovima u Komunalcu na šest mjeseci bilo uposleno tek desetak osoba, ove godine na taj način u Komunalcu egzistenciju privremeno rješava 131 osoba. – Iako zbog ograničenih sredstava ne planiramo širiti obim poslova u uređenju grada, želimo zadržati dosadašnju kvalitetu. Stoga smo u suradnji sa Hrvatskim zavodom za zapošljavanje na javnim radovima uposlili 131 osobu s evidencije Područne službe. U studenom prošle godine smo na taj način zaposlili 35 djelatnika koji rade na zaštitnim arheološkim istraživanjima na Bjelišu. Na uređenju gradskih površina na šest mjeseci je uposleno 66 osoba, a 30 Roma će raditi na uređenju Romskog naselja, - kaže direktorica Komunalca Olivera Maglić.
Dobra praksa privremenog zapošljavanja kroz javne radove potiče socijalnu uključenost i ublažuje socijalne posljedice nezaposlenosti, ne samo u gradu Slavonskom Brodu, već i u Novoj Gradiški te općinama na području županije. Željko Balikić, iz slavonskobrodske Područne službe Zavoda za zapošljavanje, ističe da se u program javnih radova uključila većina jedinica lokalne samouprave, a sve se više uključuju i udruge (Udruga Regoč, Udruga gluhih i nagluhih, Udruga invalida cerebralne i dječje paralize te ostalih tjelesnih invalida). – Prošle smo godine u javne radove uključili 68 osoba u Slavonskom Brodu, a ukupno 307 na području cijele županije, - kaže Balikić, dodajući da je za tu svrhu potrošeno gotovo šest milijuna kuna. Podsjeća da za dugotrajno nezaposlene koji su u evidenciji Zavoda najmanje 36 mjeseci Zavod financira plaće u sto postotnom iznosu, za one preko dvije godine 85 posto, a za one koji su u evidenciji 12 mjesec 75 posto. Osim dugotrajno nezaposlenih, ciljane skupine za javne radove su i hrvatski branitelji, djeca i supružnici nestalih i poginulih hrvatskih branitelja, osobe s invaliditetom, samohrani roditelji, roditelji s četvero i više malodobne djece, roditelji djece oboljele od malignih bolesti, djece s posebnim potrebama, koji su u evidenciji bar šest mjeseci, kao i, mlađe osobe koje su izašle iz sustava skrbi domova za djecu, povratnici sa odsluženja zatvorske kazne. Treća ciljana skupina su žene – žrtve obiteljskog nasilja, liječeni ovisnici, žrtve trgovine ljudima, te azilanti za koje je dovoljno da budu samo prijavljeni u Zavodu uz potpisan profesionalni plan zapošljavanja.
Iako ima i onih koji se odbijaju uključiti u javne radove, kao i takvih koji odustanu za nekoliko dana, u vrijeme recesije kada svako radno mjesto zlata vrijedi, odbijanja je sve manje. – Za one koji se ne žele uključiti u javne radove, a nemaju zdravstveno opravdan razlog, posljedica je brisanje iz evidencije nezaposlenih, - kaže pročelnik Područne službe Marko Neretljak. Ipak, Balikić ističe da nezaposleni sve manje biraju poslove, pa je sve veći broj onih koji žele kroz javne radove osigurati prihod barem na šest mjeseci. – Sve je više pripadnika i romske nacionalne manjine, kako muškaraca tako i žena, zainteresiranih za javne radove, a putem Akcijskog plana za Rome, - dodaje Balikić. Ove je godine do sada na području Slavonskog Broda u javne radove uključeno ukupno 96 osoba, od kojih 30 Roma, dok je na području županije u javne radove uključeno već 190 osoba.
- Najnoviji
- Najstariji
-
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama plusportal.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona. -