4047
Prikaza
1
Komentar
SLAVONSKI BROD – Za razliku od Japanaca, kojima je krizantema nacionalni cvijet i simbol sreće i blagostanja, vječnoga života, Europljani krizantemu, posljednji cvijet zrele jeseni u kojoj sve 'umire', povezuju sa smrću, umiranjem, grobljem.
Trideset vrsta i bezbroj kultivara
Uoči Dušnog dana kojem prethodi blagdan Svih svetih, svetkovina u Katoličkoj crkvi i državni blagdan u Republici Hrvatskoj, uređuju se groblja, grobovi kite nekom od trideset vrsta i bezbrojnih kultivara ovoga cvijeta.
Kolika je potražnja za njim, svjedoči i podatak, kako ju domaća proizvodnja ni približno ne može zadovoljiti, jer na uvoz samo krizantema godišnje ode oko pedeset milijuna dolara.
U okolnostima tolikoga uvoza i sve skupljega repromaterijala, domaćim proizvođačima nije lako. Svaki kupac im je dobrodošao, a svoje cijene , žele li sve prodati, moraju prilagoditi cijenama 'velikih igrača' u cvjetnom biznisu. Zato su cijene krizantema ne brodskoj tržnici jednake prošlogodišnjim.
Kinesko umjetno cvijeće konkurencija krizantemama
Ovom 'živom' cvijeću sve više konkurira i umjetno cvijeće koje, u određenoj mjeri, nude sve cvjećarne, ali najjaču ponudu imaju veliki trgovački centri, kao i trgovine koje drže Kinezi.
Tako buket umjetnog cvijeća, ovisno o veličini i obliku cvjetova u njemu, stoji od deset do 25 kuna, dok rezano cvijeće, krizanteme, u prosjeku stoje oko sedam kuna. Lončanice s krizantemama su od 25 do 40 kuna. Cijene buketa i aranžmana od rezanog cvijeća, kažu nam brodski cvjećari, vjerojatno će se kretati od trideset do blizu dvije stotine za najskuplje.
I lampioni su dobar biznis
I različiti lampioni i svijeće su roba koja ide cijele godine, a posebno ovih dana. U Hrvatskoj, pa i u samoj Slavoniji proizvodi ih više, što većih, što manjih tvrtki i obrta, a podatak da samo jedna od tih slavonskih tvrtki godišnje proizvodi gotovo tri milijuna komada lampiona govori sam za sebe. Pored prodaje u trgovačkim centrima, manjim trgovinama i na štandovima, lampioni se, odnedavno, na nekim grobljima mogu kupiti i iz 'svjećomata'. Uz toliki promet i potrošnju lampiona, obzirom na materijale od kojih su njihovi ostaci (metal, plastika, nesagorjeli parafin) važno je i pitanje prikupljanja te zbrinjavanja otpada od lampiona.
Ne mogu shvatiti kako ljudi mogu kupovati ovo umjetno cvijece? Da ne govorim u svakojakim bojama, te kricavo roza, te zeleno, te fluoroscentno, te plavo... Pa radije kupim samo jedan cvijet, jednu ruzu ili jednu krizantemu i stavim na grob,... Prikaži svena grob, zasto to mora bit aranzman od nekoliko stotina kuna kojih nemam? Hoce li mi baba, djed ili netko treci zamjerit sto mu nisam stavio nesto od par stotina kuna na grob?